SDP:n Werning: Työvelvoitteen käyttöönotto vasta viimeisenä keinona
28.3.2020 12:20:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werning (sd) pitää aiheellisena terveydenhuoltoalan työvelvoitteen käyttöönottoa.
Terveydenhuoltoalaa koskeva työvelvoite voidaan ottaa käyttöön silloin, kun on kyse laajalle levinneen taudin aiheuttamasta poikkeusolosta.
- Tämä Suomessa vallitseva koronaepidemiasta aiheutunut tilanne on juuri tällainen, Werning toteaa.
Eduskunta päätti myöhään perjantai-iltana toimia valtioneuvoston aiemmin tällä viikolla antaman asetuksen mukaisesti ja käyttöönottoasetus aktivoitiin. Asetus on voimassa 26.3.-13.4.2020 koko Suomessa.
- Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että töihin voidaan kutsua sekä julkisen että yksityisen terveydenhuollon alalla toimivia henkilöitä, jotka ovat saaneet alan koulututusta, toimivat alalla ja jotka ovat täyttäneet 18, mutta eivät ole vielä yli 67- vuotiaita. Työmääräys voidaan antaa enintään kahdeksi viikoksi ja se on uusittavissa vain kerran, Werning sanoo.
Tämän poikkeavan työvelvoitteen käyttöönoton tarkoitus on turvata koronavirusepidemian hoitamiseksi ja väestön terveyden ja hengen suojelemiseksi riittävä terveydenhoitohenkilökunnan saatavuus. Ennen työmääräyksen antamista TE-toimisto selvittää työvelvollisuuden mahdollisuudet ottaa työ vastaan. Tähän vaikuttavat esimerkiksi ikä, terveydentila, osaaminen ja muut tehtävään liittyvät rajoitukset.
- On hyvä muistuttaa siitä, että valmiuslaissa säädetään työvelvollisuuden antamisen rajoituksista ja huomioon otettavista seikoista. Työmääräys annetaan yksilöllisen harkinnan perusteella ja aina työvelvollista kuullen, Werning sanoo.
Työvelvollisuuden käyttäminen on kuitenkin viimeinen keino terveydenhuollon resurssien turvaamiseksi. Ensisijaisia keinoja ovat jo aktivoidut valmiuslainmukaiset kiireettömän hoidon järjestämisen määräaikojen joustot, työaika- ja vuosilomalain säännösten joustot sekä lisähenkilöstön vapaaehtoinen rekrytointi ja ostopalvelut.
Werning huomauttaa, että vaikka Suomessa ei vielä tällä hetkellä ole hälyttävä tila henkilöstön määrän suhteen, on kuitenkin ehdottoman tärkeää, että tässä on toimittu etupainotteisesti.
- Mikäli terveydenhuollon yksiköissä työntekijöitä sairastuu ja hoidettavien määrä on suuri, niin tarvitaan osaajia hoitamaan potilaita tämän kriisin keskellä parhaalla mahdollisella tavalla. On merkityksellistä, että tämän työvelvoitteen käyttöönotto on viivytyksettä mahdollista, jos tällaiseen ei toivottuun tilanteeseen ajaudutaan. Tämä on äärimmäinen toimenpide, jolla turvataan yksiköiden toimintakyky, Werning painottaa.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma:Hallitus syventää HUS:in hoitojonokriisiä – hoitojonot eivät lyhene leikkaamalla6.7.2026 12:42:53 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi viikonloppuna, ettei HUS saanut kiireettömän erikoissairaanhoidon hoitojonoja lain edellyttämälle tasolle määräaikaan mennessä miljoonaluokan uhkasakosta huolimatta. SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan tilanne on vakava, mutta hallituksen ratkaisut tekevät siitä entistä vaikeamman.
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa avaa Kangasalan kulttuuriviikon6.7.2026 12:40:27 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa (sd.) pitää Kangasalan kulttuuriviikon avajaispuheen maanantaina 6. heinäkuuta klo 17.00 Kangasalan pääkirjastolla järjestettävän kirjallisuusillan yhteydessä. Avajaispuheessaan hän nostaa esiin kulttuurin merkityksen ihmisten hyvinvoinnille, yhteisöllisyydelle ja elinvoimaiselle paikallisyhteisölle.
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
SDP:n Eskelinen: Garden Helsinki -kohussa suurimman iskun ottaa jälleen kerran suomalaisten luottamus2.7.2026 14:26:13 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen valtionrahoituksen ympärillä eivät ole ainakaan vahvistanut suomalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon ja sen avoimuuteen.
SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
