Seppälä luottavaisena kovan kisaviikon kimppuun, Eder odottaa erityisesti viestiä

Suomen maajoukkue-edustajille ovat kokonaisuuden palaset kohdillaan, joten into päästä kilpailemaan kansainvälisissä ympyröissä kotimaisemissa on suurta.
Tero Seppälän ei tarvinnut karsia paikastaan Suomen joukkueessa avauskilpailuihin, joten hänen valmistautuminen avausviikkoon sujui harjoittelun parissa.
"Olen hyvin pitkään harjoitellut tässä vielä tosi kovaa. Nyt nähdään, miten on ehtinyt palautua ja miten lähtee kulkemaan. Heti on kova kisaviikko tulossa, normimatka heti ensimmäisenä. Kauhean paljon ei noita (normaalimatkoja) ole tullut minulla kisattua, mutta latu on tuttu ja ampumapenkka, joten hyvillä mielin", Seppälä kertoi mediatilaisuudessa.
Eder odottaa erityisesti torstaita
Mari Eder on aina nauttinut yleisön kannustuksesta Kontiolahdella, meni kilpailuissa sitten miten tahansa. Ederillä on ollut erilainen harjoituskausi, mutta kaikki on kunnossa kauden alla.
Hän odottaa erityisen mielenkiinnolla yhtä kilpailupäivää.
"Odotan torstain viestiä. Harvoin olemme onnistuneet siinä, että neljä naista olisi terveenä ja hyvässä kunnossa tulossa kautta kohti. Nyt meitä on viisi. Odotan torstaita", Eder tuumi maajoukkueen tiedotustilaisuudessa.
Häntä ei nähty Kontiolahdella vielä GP-kilpailuissa, mutta hän on hakenut kilpailutuntumaa Saksan ampumahiihtäjien leirikilpailussa Vuokatissa ja maastohiihdon puolella Taivalkoskella Suomen cupissa.
Molemmat kilpailut toivat urheilijaa itseään ilahduttanutta suorittamista, joten kaikki vaikuttaa olevan kunnossa jälleen yhden maailmancup-kauden alla.
Herrmann yrittää vankistaa itseluottamustaan
Saksan naisten maajoukkueen valmennustiimiin liittynyt norjalainen Sverre Olsbu Röiseland on tuonut ampumisen suhteen uutta myös Denise Herrmannille.
Herrmannin valmistautuminen kauteen on sujunut suunnitelmien mukaan. Hän on koittanut yhdistää aiempina vuosina hyviksi havaittuja asioita uuden valmennuksen panokseen.
"Kauden selkeä tavoite on koti-MM-kilpailut. Sitä ennen tapahtumat ovat matkaa sinne. Yritän kasvattaa itseluottamustani", Herrmann sanoo alkukaudestaan kohti MM-kilpailuja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki HamunenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Puh:0400350900heikki@kontiolahtibiathlon.comKuvat

Tietoja julkaisijasta
Napakympintie 24
81100 Kontiolahti
Kontiolahden Urheilijat on järjestänyt ampumahiihdon maailmancup-tapahtumia Pohjois-Karjalan Kontiolahdella vuodesta 1990. Seuraavan kerran Kontiolahti isännöi maailmancupia maaliskuussa 2026.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kontiolahti Biathlon
Suomi isännöi ampumahiihdon maailmancupia myös kausilla 2026-27 ja 2027-2821.2.2025 13:58:34 EET | Tiedote
Suomalaiset pääsevät kotikisoihin Kontiolahdelle marraskuussa 2026 sekä joulukuussa 2027.
Ampumahiihdon maailmancup alkaa Kontiolahdella28.11.2024 12:16:47 EET | Tiedote
Ampumahiihdon kansainvälinen kilpailukausi käynnistyy lauantaina 30.11. Kontiolahdella. Ensimmäisenä kilpailupäivänä ohjelmassa ovat parisekaviesti sekä sekaviesti.
Lennä kuumailmapallolla, heitä amerikkalaista jalkapalloa, tapaa joulupukki – maailmancupin kisatori on avoinna kaikille27.11.2024 13:47:54 EET | Tiedote
Maksuttomat linja-autokuljetukset Joensuun keskustasta, Lehmosta ja Kontiolahden kirkonkylältä starttaavat 15-20 minuutin välein.
Maailmancupin palkinnot: Kuivattuja marjoja, tekstiilejä ja Design from Finland -käyttöesineitä26.11.2024 06:45:00 EET | Tiedote
Tällä viikolla alkaa laajin Kontiolahdella koskaan järjestetty ampumahiihdon maailmancup-tapahtuma. Urheilijat saavat liki 80 tavarapalkintoa.
Ampumahiihdon maailmancup: Suomen joukkue sekoitus kokemusta ja nuoruutta18.11.2024 14:35:07 EET | Tiedote
Kesäharjoitteluaan rukannut Tero Seppälä odottaa hiihtoonsa lisää voimaa. Joukkueen kuopus on joulukuussa 19 vuotta täyttävä Inka Hämäläinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme