Siilinjärven ja Reisjärven Osuuspankkien fuusio hyväksyttiin – yhdistyvästä pankista tulee Järvi-Suomen Osuuspankki
24.9.2020 08:15:00 EEST | POP Pankkikeskus osk | Tiedote
Pankkien yhdistymistä johtavan Siilinjärven Osuuspankin toimitusjohtaja Soile Pusan mukaan osuuskuntakokousten päätökset olivat odotettuja. Yhdistyvän pankin pääoma on paremmin turvattu ja sen kasvattaminen on helpompaa, kun kasvun perustana on kaksi vahvaa kaupunkikeskusta. Järvi-Suomen Osuuspankin hallinnossa sekä johdossa tulee olemaan molemmista pankeista hallintohenkilöitä ja henkilökuntaa.
“Yhdistämällä resurssimme varmistamme toimintamme jatkumisen ja luomme edellytykset kasvulle. Kotiseutujen hyvinvointi on syntyvälle pankille keskeinen arvo. Nyt pystymme takaamaan alueellisen kehityksen ja paikalliset pankkipalvelut menettämättä identiteettiämme. Haluamme yhä olla pientenkin paikkakuntien asukkaita lähellä oleva oman kylän pankki edelleen”, Pusa toteaa.
“Vahvempi osallistuminen kasvukeskuksissa turvaa pankkien perinteisten ydinalueiden palvelut ja laajennettu yhteinen riskinottokyky vähentää keskittymäriskin syntymistä. Yhdistymisen myötä nousemme myös alueidemme asiakaspotentiaaliin nähden oikeamman kokoiseksi ja voimme palvella hieman isompiakin asiakkaita. Näin turvaamme vakavaraisuutemme ja kilpailukykymme markkinoilla hyvän kasvun rinnalla”, kommentoi Reisjärven Osuuspankin toimitusjohtaja Timo Jäntti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja antavat:
Soile Pusa, toimitusjohtaja, Siilinjärven Osuuspankki, p. 044 554 8400
Timo Jäntti, toimitusjohtaja, Reisjärven Osuuspankki, p. 040 721 4236
Jari Puurula, hallituksen puheenjohtaja, Reisjärvi Osuuspankki, p. 040 7795892
Ari Voutilainen, hallituksen puheenjohtaja, Siilinjärven Osuuspankki, p. 044 7193443
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta POP Pankkikeskus osk
POP Pankin kansalaissuhdanne-ennuste: kotitalouksien ostovoima ja kulutusmahdollisuudet kasvavat huolimatta inflaation odotetusta noususta30.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
POP Pankin kansalaissuhdanne-ennusteen mukaan: BKT kasvaa 0,9 % vuonna 2026 ja 1,3 % vuonna 2027 Vienti kasvaa 3,0 % sekä vuonna 2026 että 2027 Inflaatio on 1,8 % vuonna 2026 ja 1,6 % vuonna 2027 Investoinnit kasvavat 6,5 % vuonna 2026 ja 2,3 % vuonna 2027 Yksityinen kulutus kasvaa 0,7 % vuonna 2026 ja 0,6 % vuonna 2027 Työttömyysaste on 10,4 % vuonna 2026 ja 9,6 % vuonna 2027 12 kuukauden euribor on keskimäärin 2,6 % vuonna 2026 ja 2,4 % vuonna 2027
Yhä harvempi ylioppilas jatkaa suoraa opintoihin; POP Pankki on huolissaan ilmiön oheisvaikutuksista29.5.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
80 prosenttia tuoreista ylioppilaista hakee jatko-opintoihin. Kuitenkin välivuoden pitäminen tai opiskelupaikan optimointi näyttää yleistyneen koronan jälkeen, koska suoraan jatko-opintoihin siirtyvien määrä on tilastojen mukaan viime vuosina laskenut. ”Ensihakijakiintiö voi johtaa halutuimpien alojen osalta turhaan taktikointiin ja aloituksen siirtymiseen. Tämä johtaa helposti siihen ilmiöön, että opiskelu ja valmistuminen siirtyy, kun ei tule valituksi. Tämä voi edelleen johtaa vakiintumisen ja perheiden perustamisen siirtymiseen sekä siihen, että myös mahdollisen omistusasunnon hankkiminen siirtyy. Näillä voi olla yhteiskunnan kannalta laajempiakin vaikutuksia tulevaisuudessa”, summaa POP Pankin johtaja Timo Hulkko.
POP Pankin palveluissa laaja käyttökatko 29.5.-1.6.202615.5.2026 10:38:11 EEST | Tiedote
POP Pankin verkko- ja mobiilipankkia sekä korttipalveluja koskeva käyttökatko alkaa pe 29.5.2026 klo 15 ja päättyy ma 1.6.2026. Katkon aikana POP Visa -kortin debit-ominaisuudella maksaminen ei toimi. Tällä saattaa olla vaikutuksia sovelluksiin, joihin kortti tai pankkitili on liitetty maksutavaksi. POP Visa -kortin credit-ominaisuudella voi maksaa esimerkiksi kaupoissa ja huoltoasemilla. Verkkomaksaminen toimii rajoitetusti, sillä esimerkiksi verkko-ostokset, jotka edellyttävät vahvaa tunnistautumista, eivät ole mahdollisia. Myös POP Pankin verkkopankki ja POP Mobiili ovat pois käytöstä katkon ajan. Lisäksi POP Avain -tunnuslukusovellusta tai avainlukulistaa ei voi käyttää tunnistautumiseen tai maksujen vahvistamiseen. Ajantasaista tietoa käyttökatkosta ja sen päättymisestä on saatavilla pankin verkkosivuilla osoitteessa poppankki.fi/info. Käyttökatko liittyy POP Pankin verkkopankin, POP Mobiilin ja POP Avaimen uudistumiseen. Uudet palvelut ovat käyttöönotettavissa käyttökatkon jälkee
POP Pankki -ryhmän liiketoiminta jatkoi suotuisaa kehittymistä, ryhmän tilinpäätöstiedote vuodelta 2025 on julkaistu13.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
POP Pankki -ryhmän luottokanta kasvoi Suomen talouden ennakoitua heikommasta kehityksestä huolimatta 2,5 prosenttia lähes 4,9 miljardiin euroon. Henkilöasiakkaille myönnetyt luotot kasvoivat edellisestä vuodesta 1,7 prosenttia, kun taas yritys- sekä maa- ja metsätalousasiakkaille myönnetyt luotot kasvoivat 3,7 prosenttia. Talletusten määrä kasvoi 4,3 prosenttia 4,6 miljardiin euroon.
Tutkimus: joka neljäs suomalainen on luopunut suoratoistopalveluista säästöjen vuoksi16.1.2026 14:28:04 EET | Tiedote
POP Pankin Iro Researchillä teettämän tutkimuksen mukaan suomalaiset suhtautuvat suoratoistopalveluihin aiempaa kriittisemmin. 24 prosenttia suomalaisista on jättänyt viime vuonna ainakin yhden suoratoistopalvelun pois. Tutkimuksen mukaan 42 prosenttia suomalaisista ei käytä suoratoistopalveluihin rahaa lainkaan. Suoratoistopalvelut ovat esimerkki kohteista, joiden käyttöä harkitaan osana oman talouden tasapainottamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
