Siltavuorensalmen vesiliikenne sekä Hakaniemenrannan jalankulku ja pyöräliikenne katkeavat kahtena yönä viikolla 28
4.7.2022 09:33:45 EEST | Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala | Tiedote
Vesiliikenne on poikki suunnitelmien mukaan maanantain 11.7. ja tiistain 12.7. välisenä yönä sekä tiistain 12.7. ja keskiviikon 13.7. välisenä yönä. Vesiliikenteen katkon pituus on molempina öinä klo 21-09. Vesiliikenteen katko tarkoittaa, että Hakaniemensillan ali ei pääse kulkemaan ja vesiliikenneyhteys Kaisaniemenlahteen on suljettu.
Myös jalankulku ja pyöräliikenne katkeavat samoina öinä Hakaniemenrannasta Hakaniemensillan ja Merihaan parkkihallitunnelin väliltä. Katkon pituus on noin klo 21-00 kumpanakin yönä. Kiertoreitti kulkee Hakaniemenkadun, väliaikaisen Näkinsillan ja Sörnäisten rantatien kautta. Järjestely joudutaan tekemään, sillä jalankululle ja pyöräliikenteelle ei saada tehtyä väliaikaista kiertoreittiä rakennustyömaasta johtuen.
On mahdollista, että upotustyöt siirtyvät huonon sään tai koneongelmien vuoksi. Siinä tapauksessa sekä vesiliikenteen että jalankulun ja pyöräliikenteen katkot voivat siirtyä 13.-14.7. ja 14.-15.7. välisille öille.
Ajantasainen tieto upotustöiden ajankohdasta löytyy Kruunusillat-raitiotien nettisivujen Veneilijöille-sivulta: https://kruunusillat.fi/veneilijoille
Viemäriputken upotus liittyy uuden Hakaniemensillan rakentamiseen. Uuden Hakaniemensillan linjauksen kohdalla Siltavuorensalmessa on kulkenut jätevesilinja, ns. paineviemäri, joka kuljettaa ison osan kantakaupungin jätevesistä. Tämä paineviemäri on siirrettävä pois uuden sillan kohdalta.
Nyt rakennustöissä ollaan siinä pisteessä, että uudet, vanhan viemärilinjan tilalle tulevat paineviemärit päästään upottamaan Siltavuorensalmen pohjaan. Työ tehdään yötyönä, jotta haitta liikenteelle olisi mahdollisimman vähäinen.
Pahoittelemme häiriöitä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jussi KainulainenKruunusillat-allianssin varatuotantopäällikkö
Puh:040 505 0427jussi.kainulainen@nrcgroup.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimialaPL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kruunusillat-raitiotie
Kruunusillat-raitiotie yhdistää Laajasalon, Korkeasaaren ja Kalasataman Helsingin keskustaan. Samalla se luo uuden merellisen reitin myös pyöräilijöille ja jalankulkijoille.
Tavoitteena on aloittaa raitiotien matkustajaliikenne Laajasalon ja Hakaniemen välillä vuonna 2027. Hakaniemen ja keskustan välisen osuuden rakentamisaikataulua ei ole vielä päätetty. Lisäksi Laajasalossa ns. Yliskylän lenkin toteuttamista tutkitaan.
Kruunusillat-raitiotie toteutetaan kahden urakkamuodon yhdistelmänä: Kalasataman ja Kruunuvuorenrannan väliset kaksi siltaa, eli Finkensilta ja Kruunuvuorensilta, sekä Korkeasaaren maarakennus toteutetaan kokonaisurakkana. Kruunuvuorensillasta, noin 1200 metriä, tulee Suomen pisin silta.
Yhteyden muu rakentaminen tehdään puolestaan allianssimallilla. Allianssiin sisällytetään myös yhteyden varrella olevia muita maarakennus-, kadunrakennus- ja kunnallisteknisiä töitä. Yksi tällainen työ on uuden Hakaniemensillan rakentaminen ja vanhan purkaminen.
Kruunusillat-allianssin osapuolet ovat Helsingin kaupunki, YIT Suomi Oy, NRC Group Finland Oy, Ramboll Finland Oy, Sweco Infra & Rail Oy ja Sitowise Oy. Kruunusillat-kokonaisurakan urakoitsijat ovat YIT Suomi Oy ja Kreate Oy.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Bron vid Barnhemsgatan öppnades för fotgängare och cyklister den 4 juni5.6.2026 13:44:55 EEST | Pressmeddelande
Gång- och cykelbron över Banan gör det enklare och tydligare att röra sig i området. I anslutning till bron finns även en ny ramp, som leder från Banan från centrumhållet direkt till Mariaområdet. Utvecklingen av området för tidigare Maria sjukhus kommer att fortsätta fram till decennieskiftet.
Lastenkodinkadun silta avattiin jalankulkijoille ja pyöräilijöille 4. kesäkuuta5.6.2026 13:44:55 EEST | Tiedote
Baanan ylittävä jalankulku- ja pyöräilysilta helpottaa ja selkeyttää alueella liikkumista. Sillan yhteydessä on myös uusi ramppi, joka johtaa keskustan suunnasta Baanalta suoraan Marian alueelle. Entisen Marian sairaala-alueen kehittäminen jatkuu vuosikymmenen vaihteeseen saakka.
Lastenkodinkatu bridge to be opened to pedestrians and cyclists on 4 June5.6.2026 13:44:55 EEST | Press release
The pedestrian and cycle bridge over the Baana cycle path will make moving around the area easier and clearer. The bridge also has a new ramp leading from the Baana path from the direction of the city centre directly to the Maria area. The development of the former Maria Hospital site will continue until the turn of the decade.
Utvecklingen av Åggelby idrottspark fortskrider5.6.2026 09:11:05 EEST | Pressmeddelande
En fotbollsstadion planeras att byggas i Åggelby idrottspark. Samtidigt ska övriga förhållanden för motion och idrott förbättras. Nya bostäder för 500 invånare ska byggas intill idrottsparken, nära snabbspårvägen. Stadsmiljönämnden behandlar planutkastet för området och OUP Stadion Oy:s reservation för utveckling tisdagen den 9 juni.
Oulunkylän liikuntapuiston kehittäminen etenee5.6.2026 09:11:05 EEST | Tiedote
Oulunkylän liikuntapuistoon suunnitellaan jalkapallostadionin rakentamista. Samalla kehitetään alueen muita liikunta- ja urheiluolosuhteita. Liikuntapuiston viereen pikaraitiotien läheisyyteen tulisi uusia asuntoja 500 asukkaalle. Kaupunkiympäristölautakunta käsittelee alueen kaavaluonnosta ja OUP Stadion Oy:n kehittämisvarausta tiistaina 9. kesäkuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme