Siltojen, vesi- ja satamarakenteiden suunnittelija Ponvia osaksi A-Insinöörit -konsernia

Valtakunnallinen rakentamisen suunnittelu- ja konsulttiyhtiö A-Insinöörit on ostanut silta-, vesi- ja satamarakenteiden suunnittelijana tunnetun Insinööritoimisto Ponvia Oy:n osakekannan loppuosan. Enemmistöosuus Ponviasta siirtyi A-Insinööreille kesäkuun alussa yhdyskuntasuunnittelutoimisto Plaanaa koskeneen yrityskaupan yhteydessä.
20 asiantuntijaa Oulussa työllistävän Ponvian tunnustusta saaneisiin suunnittelutöihin lukeutuvat mm. Vuoden 2020 siltana palkittu Vekaransalmen silta (Sulkava) sekä Vuoden Ympäristörakenteena 2020 palkittu Jätkäsaaren Hyväntoivonpuisto (Helsinki).
– Ponvia on alalla arvostettu, laatuun sitoutunut suunnittelukumppani, jonka arvot ja osaaminen sopivat erinomaisesti A-Insinöörien asiakas- ja kasvutavoitteisiin. Vahvistamme edelleen kyvykkyyttämme palvella luottokumppanina suurissa ja vaativissa yhdyskuntasuunnittelun hankkeissa. Ponviasta saamme palvelutarjoomaamme myös uutta vesi- ja satamasuunnittelun erikoisosaamista, toimialajohtaja Vesa Järvinen sanoo.
Vuonna 2005 perustetun Ponvian palveluihin kuuluu rakenneteknisen suunnittelun lisäksi myös rakennuttamis- ja projektinjohtopalveluja. Ponvia toimii parhaillaan Oulun seudulla mm. Hailuodon kiinteän yhteyden sekä vuoden 2025 Vaakunakylän asuntomessualueen ranta- ja taitorakenteiden suunnittelijana.
– Yhdessä A-Insinöörien sekä jo aiemmin osaksi A-Insinöörejä liittyneen Plaanan alue-, liikenne-, tie-, katu-, ja ympäristösuunnittelijoiden kanssa voimme tarjota yhden katon alta kokonaisvaltaiset ratkaisut eri puolille Suomea, myös suuriin ja merkittäviin hankkeisiin, yksikönjohtajana jatkava Ponvian toimitusjohtaja Tuomo Järvenpää sanoo.
Ponvia jatkaa toimintaansa nykyisellä nimellään silta- ja vesirakenteiden suunnitteluyksikkönä osana A-Insinöörien yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelun toimialaa. Kaikki asiantuntijat jatkavat A-Insinööreissä vanhoina työntekijöinä, ja myös entiset omistajat pysyvät mukana toiminnassa.
Viimeaikaisten yritysostojen (Ponvia, Plaana sekä Silvea ja Airlon) myötä A-Insinöörit on kasvanut Oulun talousalueella yli 160 asiantuntijan palvelutaloksi, johon kuuluu talonrakennuttamisen konsultoinnin ja rakennesuunnittelun lisäksi talotekniikan, yhdyskuntasuunnittelun sekä silta- ja vesirakenteiden suunnittelun yksiköt.
Yrityskauppa osakekannan loppuosan osalta toteutui 5.8.2022. Fuusio A-Insinöörien toimialayhtiö A-Insinöörit Civil Oy:hyn tapahtuu myöhemmin.
Insinööritoimisto Ponvia Oy
- Silta-, vesi- ja satamarakenteisiin erikoistunut infrarakentamisen suunnittelutoimisto.
- Palveluihin kuuluu rakennetekninen suunnittelu sekä rakennuttamis-, projektinjohto-, asiantuntijapalveluja.
- Toimipaikka: Oulu
- Henkilöstöä: 20
- Liikevaihto 1,9 milj. euroa (2021)
- Toiminut vuodesta 2005
- https://www.ponvia.fi/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa Järvinen, toimialajohtaja, yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelun toimiala, A-Insinöörit
puh. 040 652 9898
vesa.jarvinen@ains.fi
Tuomo Järvenpää, yksikönjohtaja, Ponvia – osa A-Insinöörejä
Puh. 050 338 6540
tuomo.jarvenpaa@ponvia.fi
Kuvat



Tietoja julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton kiinteistö- ja rakennusalan suunnittelu- ja konsulttitalo. Luomme yhdessä parasta rakennettua ympäristöä ja haastamme koko alaa uudistumaan kestävästi. 1 350 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin suunnittelu- ja projektijohtopalvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
Ville Rajakallio johtamaan A-Insinöörien hankekehitysyksikköä4.11.2025 09:37:00 EET | Tiedote
DI Ville Rajakallio ryhtyy vastaamaan A-Insinöörien hanke- ja kaupunkikehittämisen palveluista uutena yksikönjohtajana. Kokenut kiinteistöalan ammattilainen tunnetaan yhteistoiminnallisten projektien johtajana sekä keskustahankkeiden kehittäjänä erityisesti Tampereella ja Pirkanmaalla.
A-Insinöörit Uuden Ilmailumuseon rakennetekniseksi suunnittelijaksi9.10.2025 12:47:16 EEST | Tiedote
Uudesta Ilmailumuseosta rakennetaan elämyksellinen museokeskus, jonka tavoitteena on houkutella Vantaan Aviapolikseen yli 100 000 kävijää vuosittain. A-Insinöörit ryhtyy vastaamaan yhteistoiminnallisesti toteutettavan hankkeen rakenneteknisestä suunnittelusta yhteistyössä Laptin ja PES-Arkkitehtien sekä Suomen Ilmailumuseosäätiön kanssa.
Jussi Vaiste johtamaan A-Insinöörien teollisuus- ja toimitilarakenteiden suunnitteluyksikköä30.9.2025 10:09:00 EEST | Tiedote
Teräsrakennesuunnittelun ja maanjäristysten erikoisosaajana tunnettu Jussi Vaiste on nimitetty yksikönjohtajaksi vastaamaan A-Insinöörien suunnittelupalveluista vaativissa teollisuus- ja sairaalahankkeissa.
A-Insinöörit ihanteellisimpien työnantajien kärkeen – sijoitus tekniikan alalla kahdeksas15.9.2025 12:01:40 EEST | Tiedote
Rakentamisen ja teollisuuden konsulttiyhtiö A-Insinöörit on jälleen vahvistanut asemaansa yhtenä Suomen houkuttelevimmista työnantajista. Yhtiö sijoittui Universumin vuoden 2025 ammattilaistutkimuksessa kahdeksanneksi Suomen tekniikan alan työnantajien joukossa. Suunnittelu- ja rakennusalan työpaikoista A-Insinöörit on toiseksi halutuin.
Tampereen Teatteri korjattiin uuteen loistoon – katsojaolosuhteet ja akustiikka paranivat27.8.2025 09:21:49 EEST | Tiedote
Tampereen Teatterin mittava peruskorjaus on valmistunut. Uusi tekniikka on tuotu 112-vuotiaan teatteritalon sisään rakennuksen henki ja teatterisalin kiitelty akustiikka säilyttäen. A-Insinöörit vastasi korjauksen rakenne-, palo- ja akustiikkasuunnittelusta sekä kustannuslaskennasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
