Sinilevähavainnot lisääntyneet – järvivedet keskimääräistä lämpimämpiä

Viikolla 26 sinilevää havaittiin 9 valtakunnallisen leväseurannan havaintopaikalla. Sinilevää havaittiin pääasiassa Pirkanmaan etelä- ja kaakkoisosissa. Sinilevää on edelleen leväbarometrin mukaan hieman pitkän ajan keskiarvoa enemmän.
Hieman sinilevää havaittiin Kangasalan Kirkkojärvessä, Roineessa ja Vesijärvessä, Nokialla Pyhäjärvessä ja Tottijärvessä, Sastamalassa Rautavesi-Liekovedessä, Valkeakoskella Vanajavedessä ja Mallasvedessä sekä Ylöjärvellä Kyrösjärvessä. Lisäksi rotarien seuraamalla Hämeenkyrön Mahnalanselän-Kirkkojärven havaintopaikalla havaittiin hieman levää.
Kansalaishavaintoja sinilevästä kirjattiin Pälkänevedeltä, Roineelta ja Vanajavedestä sekä Kihniön Korhosjärvestä ja Lempäälän Ruodasjärvestä.
Helteet kasvattavat kalakuolemien riskiä
Järvivedet ovat pitkän ajan keskiarvoa lämpimämpiä, ja tulevina päivänä jatkuvat helteet nostavat veden lämpötiloja entisestään. Monien Pirkanmaan suurten järvien veden lämpötila on noin 22-24 °C tietämissä, mikä on noin 5 °C lämpimämpää kuin keskimäärin tähän aikaan kesästä.
Mitä korkeammaksi veden lämpötila nousee, sitä vähemmän siihen voi liueta happea. Samalla kalojen ja muiden vesieliöiden aineenvaihdunta kiihtyy veden lämmetessä. Kaloille tämä tarkoittaa tukalia oltavia erityisesti suojaisilla lahdilla ja tummissa vesissä, jotka lämpenevät avoimia selkävesiä enemmän. Pitkien hellejaksojen aikana kaloja voi kuolla hapenpuutteeseen.
Jos havaitset yksittäisiä kaloja suuremman määrän kuolleita kaloja, ota yhteyttä ELY-keskukseen ja kunnan ympäristöviranomaiseen. Ota paikalta kuvia ja videoita, ja kirjaa muistiin mahdolliset poikkeukselliset olosuhteet (esimerkiksi suuri levämäärä, veden samentuminen tai vaahtoaminen). Ota välittömästi talteen muutamia näytekaloja. Näytekalat säilytetään jääkaapissa, eikä niitä tule pakastaa. Näytekalat toimitetaan Ruokavirastolle tutkittaviksi.
Järviwiki:
Muut verkkopalvelut:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesienhoidon asiantuntija Salla Taskinen, p. 0295 036 150, etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 3815.9.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Viikolla 38 päällystetään Lempäälässä, Mänttä-Vilppulassa, Nokialla, Tampereella, Valkeakoskella ja Ylöjärvellä.
Poikkeuksellisen leuto syyskuu näkyy levähavainnoissa11.9.2025 10:43:48 EEST | Tiedote
Sinilevien määrä on kasvanut. Viikolla 37 Pirkanmaalla havaittiin sinilevää Ikaalisissa, Kangasalla, Lempäälässä, Pirkkalassa, Nokialla, Valkeakoskella, Pälkäneellä, Pirkkalassa, Akaalla sekä Ylöjärvellä.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 378.9.2025 09:35:09 EEST | Tiedote
Viikolla 37 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Mänttä-Vilppulassa, Sastamalassa, Pirkkalassa, Ylöjärvellä ja Lempäälässä.
Lähiruokapäivää vietetään viikonloppuna 6.–7.9. – Pirkanmaalla yli 40 kohdetta5.9.2025 09:00:23 EEST | Tiedote
Yli 40 pirkanmaalaista maatilaa, maaseudun yritystä ja kyläyhteisöä avaa ovensa tulevana viikonloppuna kutsuen tutustumaan kotimaisiin ruoantuottajiin ja maaseudun elämyksellisiin kohteisiin.
Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 361.9.2025 07:49:27 EEST | Tiedote
Viikolla 36 päällystetään Orivedellä, Juupajoella, Sastamalassa ja Virroilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme