Sivistysvaliokunnan sd-edustajat: Pienillä koululaisilla oltava mahdollisuus vuorohoitoon
17.11.2020 11:01:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Vuorotyötä tekevien vanhempien lasten yksinäisten iltojen ja jopa öiden turvaksi ei ole olemassa mitään yhteiskunnan turvaa. Erityisen haavoittuvassa tilanteessa ovat kolmivuorotyötä esimerkiksi hoitoalalla tekevien, etenkin yksinhuoltajien lapset. Mikäli ystävät tai sukulaiset eivät voi huolehtia lapsesta ilta- ja yöaikaan, joutuu tämä olemaan yksin kotona. Sivistysvaliokunnan sosialidemokraattiset edustajat Eeva-Johanna Eloranta, Jukka Gustafsson, Anneli Kiljunen ja Marko Asell ovat jättäneet vuorohoidosta lakialoitteen. Sd-sivistysvaliokuntaryhmä teki aiheesta rinnakkaislakialoitteen jo viime eduskuntakaudella varhaiskasvatuslain käsittelyn yhteydessä ja nyt uusi sen.
Edes pienillä eka- ja tokaluokkalaisilla ei ole lain tuomaa oikeutta vuorohoitoon. Päivähoito-oikeus päättyy 31.7. sinä vuonna, kun lapsi aloittaa koulun. Oikeutta vuorohoitoon ei tämän jälkeen ole, vaikka lapsi ei olisi vielä täyttänyt seitsemää. Näin ollen jopa kuusivuotias lapsi voi joutua viettämään iltoja tai öitä yksin ilman huolenpitoa vanhempien vuorotyön niin vaatiessa.
Jotkut kunnat tarjoavat pienille koululaisille (1. ja 2. luokat) harkinnanvaraisesti vuorohoitoa, mikäli se päivähoitoikäisten lasten sijoitusten jälkeen on mahdollista. Näissä kunnissa vuoropäivähoito on harkinnan mukaan mahdollista koululaisille arkisin klo 17.00 – 08.00 sekä tarpeen mukaan viikonloppuisin.
– Tämä käytäntö pitäisi ehdottomasti saada velvoittavaksi, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Eloranta painottaa.
Lain mukaan päivähoitoa on mahdollisuuksien mukaan järjestettävä vanhempien tai muiden huoltajien tarvitsemassa muodossa, vaikka vuorohoitoon ei subjektiivista oikeutta olekaan. Oikeus vuorohoitopaikkaan perustuu vanhempien/vanhemman työstä tai opiskelusta johtuvaan päivähoidon tarpeeseen myös klo 18.00-6.00 välillä sekä viikonloppuisin. Vuorohoitoa on kello 18.00–6.00 välillä tapahtuva hoito sekä iltahoito, jota järjestetään arkipäivisin klo 22.00 asti ja viikonloppuhoito, jota järjestetään lauantaisin ja sunnuntaisin klo 22.00 asti. Vuorohoito on tarkoitettu säännöllisesti vuorohoitoa tarvitseville lapsille. Vuorohoidossa lasten hoitoajat perustuvat vanhempien työvuoroihin. Lapsi voi olla hoidossa aina, kun molemmat vanhemmat ovat työssä sekä yövuoron jälkeen vanhempien nukkumisajan. Muut lastenhoidon tarpeet tulee järjestää muulla tavalla.
Yhteyshenkilöt
Anneli KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3123Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Jukka GustafssonKansanedustaja
Puh:050 511 3038Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Timo Suhonen ehdolle eduskuntavaaleihin29.3.2026 17:57:04 EEST | Tiedote
Varkauden Sosialidemokraatit asettivat kansanedustaja Timo Suhosen ehdolle eduskuntavaaleihin 2027. Savo-Karjalan Sosialidemokraatit päättävät ehdokkaista tulevana syksynä.
SDP:n Laine-Nousimaa: Sote-järjestöiltä leikkaaminen on sotesta leikkaamista29.3.2026 15:08:10 EEST | Tiedote
Suomalaiset sosiaali- ja terveysjärjestöt tukevat julkisen sektorin tekemää työtä, ja näiden toiminta tuo myös merkittäviä säästöjä julkiseen talouteen. Mikäli ministeri Rydmanin uhkaus lisäleikkauksista järjestöille toteutuu, ovat useat palvelut vaarassa typistyä tai kadota tyystin, SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Perussuomalaiset hyökkäävät, koska järjestöjen viesti ei miellytä29.3.2026 09:02:46 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on arvioinut, että Orpo-Purran hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset lisäävät pienituloisten määrää 124 000 henkilöllä, joista lapsia olisi 31 000. On huomionarvoista, että myös EU on asettanut Suomen sosiaalisen kehityksen tarkkailuluokalle. Tämä tosiasia on jäänyt talouskeskustelun alle, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Kokko: Minne menet, jos kotona ei ole turvallista?28.3.2026 11:44:35 EET | Tiedote
Väkivallan vähentäminen ja ehkäisy lienee kaikkien poliitikkojen tavoite. Perhe- ja lähisuhdeväkivalta jättää syvät arvet, ja kodin ollessa turvaton, tulisi kaikilla olla mahdollisuus päästä turvaan. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko muistuttaa, että ensi- ja turvakodit ovat monelle väkivaltaa kokevalle turvasatama, josta apua saa aina. Mikäli perussuomalaisten uhkaukset lisäleikkauksista sosiaali- ja terveysalan järjestötukiin toteutuvat, voivat myös turvakodit olla vaarassa.
SDP:n Lotta Hamari puolustaa lähiluontoa – lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskukset turvattava27.3.2026 14:32:28 EET | Tiedote
Lähiluontokohteiden kunnossapito ja luontokeskusten tulevaisuus ovat vaakalaudalla. Sosialidemokraattien Lotta Hamari jätti yhdessä muiden SDP:n pirkanmaalaisten kansanedustajien kanssa kirjallisen kysymyksen, jossa peräänkuulutetaan hallitukselta pikaisia toimia lähiluonnon ja kansallispuistojen palveluiden turvaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

