Oy Snellman Ab

Snellmanin eläinruokayksikölle kansainvälinen tunnustus

Jaa
Snellman Petfood on voittanut kansainvälisen Global Pets Award -palkinnon. Palkinto jaettiin eläinruoka-alan Global Pet FORUM -tapahtumassa Berliinissä 26.1.
Ilmeet olivat iloiset palkinnon vastaanottajilla Berliinissä. Kuvassa vasemmalta Jerry Dahl, Robban Rosén, 
Magnus Pettersson, Mukunda Neupane ja Alexander Hype (MUSH jälleenmyyjä Saksassa). Kuva: Global Pet Forum.
Ilmeet olivat iloiset palkinnon vastaanottajilla Berliinissä. Kuvassa vasemmalta Jerry Dahl, Robban Rosén, Magnus Pettersson, Mukunda Neupane ja Alexander Hype (MUSH jälleenmyyjä Saksassa). Kuva: Global Pet Forum.

Snellman-konserniin kuuluva Snellman Petfoodvalmistaa Pietarsaaressa raakaravintoa koirille ja kissoille tuotemerkillä MUSH. Eläinruokayksikköön kuuluu myös koiranruokatehdas Etelä-Ruotsin Nässjössä, sekä tuotemerkit Fodax ja Raw For Paw. Eläinruokayksikön johtaja Magnus Pettersson pitää palkintoa tunnustuksena pitkäjänteisestä työstä.

– Olemme kulkeneet pitkän tien 2000-luvun alun pienestä yrityksestä kansainvälisesti tunnetuksi toimijaksi eläinruoka-alalla. Kaikki nämä vuodet olemme puhuneet luonnollisen ja prosessoimattoman raakaruuan puolesta, olemme opastaneet kuluttajia sen käyttämisessä ja käsittelyssä.Olen iloinen siitä, että me luonnollisen koiranruuan valmistajana saamme tämän tunnustuksen alalla, jolla ultra-prosessoitu kuivaruoka on edelleen se yleisin ruokintamenetelmä, sanoo Magnus Pettersson.

Snellman Petfoodille prosessoimaton ruoka ja luonnollisuus tarkoittaa raaka-aineita, joista ei poisteta mitään, eikä lisätä mitään. Eläinruokayksikön raaka-aineena käyttämä kotimainen naudan- ja sianliha tulee Snellmanin omalta teurastamolta.

– On merkittävä etu saada raaka-aineita omalta teurastamolta, vain muutaman kilometrin päästä. Se nopeuttaa ja tehostaa raaka-aineiden käsittelyä. Liha tulee tehtaallemme tuoreena, se jauhetaan, annostellaan pulliksi tai pötköiksi ja pakastetaan. Muuta sille ei tehdä, kiteyttää Magnus Pettersson.

Faktalaatikko, Snellman Petfood

  • Valmistaa koirille ja kissoille luonnollista, prosessoimatonta ruokaa puhtaista, kotimaisista raaka-aineista. Tuotemerkkejä ovat MUSH, Fodax ja Raw for Paw.
  • Snellman Petfoodin tuotemerkkejä myyvät jälleenmyyjät kautta maan. Lisäksi Ruotsissa toimii Fodax suoramyynti kuluttajille sekä Raw for Paw verkkokauppa.
  • Eläinruokayksikkö Snellman Petfood kuuluu pietarsaarelaiseen elintarvikealalla toimivaan Snellman-konserniin. MUSH tuotemerkin eläinruokatehdas sijaitsee Pietarsaaressa ja se työllistää noin 50 henkilöä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Magnus Pettersson, johtaja, Snellman-konserni/Eläinruoka


044 5386389 magnus.pettersson@mushbarf.fi

Kuvat

Ilmeet olivat iloiset palkinnon vastaanottajilla Berliinissä. Kuvassa vasemmalta Jerry Dahl, Robban Rosén, 
Magnus Pettersson, Mukunda Neupane ja Alexander Hype (MUSH jälleenmyyjä Saksassa). Kuva: Global Pet Forum.
Ilmeet olivat iloiset palkinnon vastaanottajilla Berliinissä. Kuvassa vasemmalta Jerry Dahl, Robban Rosén, Magnus Pettersson, Mukunda Neupane ja Alexander Hype (MUSH jälleenmyyjä Saksassa). Kuva: Global Pet Forum.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Oy Snellman Ab
Oy Snellman Ab
Kuusisaarentie 1
68600 PIETARSAARI

06 786 6111http://www.snellmangroup.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oy Snellman Ab

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye