Sofi Oksasen uuden Koirapuisto-romaanin oikeudet myyty jo lukuisille kielialueille
23.10.2019 14:16:17 EEST | Like Kustannus | Tiedote

Sofi Oksasen Koirapuiston ensimmäiset kansainväliset oikeudet on myyty. Suomen lisäksi romaanin oikeudet on ostettu jo 16 maahan: Ruotsiin, Norjaan, Tanskaan, Islantiin, Viroon, Liettuaan, Kroatiaan, Tsekkiin, Ranskaan, Saksaan, Unkariin, Alankomaihin, Puolaan, Romaniaan, Espanjaan ja Yhdysvaltoihin.
– Sofi Oksanen maailmanluokan kirjailija, ja sekä lukijat että kirjallisuusala ovat odottaneet Koirapuistoa (engl. The Dog Park) malttamattomina, kommentoi Oksasen kansainvälisistä oikeuksista vastaavan agentuurin Salomonsson Agencyn Tor Jonasson.
– Se, että näin moni kansainvälinen kustantaja hankki oikeudet Koirapuistoon vain pari päivää romaanin julkaisun jälkeen, osoittaa Oksasen merkityksen ja aseman kirja-alalla.
Koirapuisto on Sofi Oksasen kuudes romaani. Se ilmestyi syyskuun 20. päivänä ja nousi heti ilmestymiskuukautensa myydyimmäksi kotimaiseksi romaaniksi. Julmasta hedelmöitysbisneksestä kertova teos ottaa kantaa naisen itsemääräämisoikeuteen omasta kehostaan, ja sitä on verrattu muun muassa Margaret Atwoodin Orjattaresi-klassikkoteokseen (The Handmaid's Tale).
Sofi Oksanen on Suomen kansainvälisesti menestynein nykykirjailija. Hän on saanut 20 kirjallisuuspalkintoa, hänen teoksiaan on käännetty yli 50 kielialueelle ja myyty maailmanlaajuisesti miljoonia kappaleita.
Sofi Oksanen esiintyy tulevana viikonloppuna Helsingin Kirjamessuilla torstaina, perjantaina ja lauantaina.
Haastattelupyynnöt: jenni.heiti@like.fi
Kansainväliset asiat: Tor Jonasson / Salomonsson Agency: tor@salomonssonagency.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiViestintäpäällikkö
Kaunokirjat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Tommi Liimatta päätti kirjoittaa "asemadekkarin" – Verta valkokankaalla on ilkikurinen romaani kunnollisesta perheenisästä, pienistä teoista ja odottamattomista seurauksista7.7.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Verta valkokankaalla on Tommi Liimatan yhdestoista romaani ja kertoo Hyytjärven suljetulla rautatieasemalla vuosittain järjestettävästä kauhuelokuvafestivaalista sekä eräästä lapsiperheestä, joka muuttaa maalle.
Tuntuuko elämä uuvuttavalta? Ratkaisu voi löytyä motivaatiotuntemuksesta26.6.2026 10:24:22 EEST | Tiedote
Palkittujen motivaatiovalmentajien Marjaana Herlevin ja Leena Ståhlbergin uutuusteos Tunnista motiivisi auttaa ymmärtämään, minkälaiset asiat ruokkivat jokaisen yksilöllistä motivaatiota ja tekevät elämästä mielekkään.
Kulttikirjailijan dark romance -teos sarjamurhaajasta, jolla on moraalinen kompassi23.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Mitä tapahtuu, kun kostoa janoava nainen rakastuu sarjamurhaajaa saalistavaan FBI-agenttiin? Alkaa kissa ja hiiri -leikki, jolla on yllättävä loppu.
Timo Kalevi Forssin Joutsenlaulu kertoo suomalaisen rockin hauraan neron Jussi Hakulisen ja hänen ikonisen perintönsä tarinan17.6.2026 13:14:04 EEST | Tiedote
Timo Kalevi Forssin Joutsenlaulu on moniulotteinen, koskettava kuvaus lahjakkaan ja menestyneen lauluntekijän Jussi Hakulisen (1964–2022) elämästä. Hakulinen teki läpimurtonsa Yö-yhtyeessä 1980-luvun alussa, mutta jätti yhtyeen jo kahden levyn jälkeen ja jatkoi soolouralle. Kirjassa sekä taiteilija itse että hänen kanssaan työskennelleet ihmiset kertovat Hakulisen urasta ja elämästä, josta ei dramatiikkaa puuttunut. Jussi Hakulinen kuoli kitara kädessään vain 57-vuotiaana vuonna 2022.
Sami Makkosen ja Lauri Ainalan upea Verikyyhky vie lukijan Savonlinnan synkkään vaihtoehtohistoriaan10.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Sami Makkosen ja Lauri Ainalan sarjakuvaromaani Verikyyhky on omaperäinen ja visuaalisesti vahva kauhuteos, joka sijoittuu vuoden 1992 Savonlinnaan. Teos yhdistää paikallishistorian, kansanperinteen ja nykyaikaisen kauhun ainutlaatuiseksi kokonaisuudeksi, jonka lukija pääsee kokemaan myös QR-koodien taakse sijoitetun äänimaiseman avulla. Kirjan musiikista vastaa Lauri Ainalan johtama Harju-yhtye, ja siitä julkaistaan laajennettu soundtrack-albumi, jonka tuo markkinoille Svart Records.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


