Sofia Chanfreau och Amanda Chanfreau vinner Finlandiapriset
30.11.2022 19:34:28 EET | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande

Sofia Chanfreau (text) & Amanda Chanfreau (ill.)
Priset på 30 000 euro tilldelas årligen en finländsk barn- eller ungdomsbok. Årets vinnare valdes bland sex kandidater av skådespelaren och klassläraren Ernest Lawson. Han beskriver läsupplevelsen så här:
"Nu var det inte jag som gjorde valet utan den Ernest som läste alldeles för lite som barn. Han skulle ha läst den här boken. Om och om igen. Bokens skapare har lyckats bygga en värld där bokstavligen allt är möjligt. En värld vars gränslöst rika språk och illustrationer du aldrig vill lämna."
-----------
Vega är tio år och bor på Giraffön tillsammans med Pappa. Allt är som vanligt i Vegas liv, alltså rätt så ovanligt. Hon ser saker som ingen annan ser, bland annat fantasidjur som håller henne sällskap i vardagen. I badrummet bor en grizzlybjörn med pälsen full av skummigt schampo och på skolvägen finns både asfaltsbävern Atle och övergångszebran Zacharias.
Vega har aldrig träffat sin mamma, och när hon frågar Pappa och morfar Hektor talar de i gåtor. När Pappa dessutom skaffar sig en kylig flickvän, samtidigt som Vega får en oväntad brevvän, ger sig Vega ut på äventyr för att leta reda på sin mamma.
Boken finns också på finska, utgiven av systerförlaget Kustantamo S&S.
Åldersrekommendation 6–12 år.
Författar- och illustratörsinfo
Sofia Chanfreau (född 1986) är musikproducent, ljudtekniker och författare. Hon är utbildad inom musik, ljudteknik och kreativt skrivande i Sverige och Los Angeles. Hon är född i Helsingfors, uppvuxen på Åland och bor i Malmö.
Amanda Chanfreau (född 1983) är tatuerare och illustratör. Hon är utbildad inom bildkonst, textilkonst och tatuering i Sverige. Hon är född i Helsingfors, vuxit upp på Åland och bor i Malmö med sambo och dotter.
Sagt om Giraffens hjärta är ovanligt stort
"Det skulle inte förvåna mig om Giraffens hjärta är ovanligt stort blir något av en klassiker."
Janet Wallsten, Österbottens Tidning
"Åh, den var jättebra. Jag längtar redan efter deras nästa bok. Hoppas att de ger ut fler böcker snart", säger sonen Leonard när vi läst klart. Ett mycket gott betyg, således."
Tomi Riitamaa, Nya Åland
"Tillsammans har de skapat en fantasieggande bok vars fantasifoster når långt ut över bokens sidor."
Helena Andréasson, Bibliotekstjänst Sverige
"Denna generationsöverskridande fantasyberättelse lämpar sig för en bred åldersgrupp – alla åldrar kan säkerligen njuta av denna stundvis galna skildring av Giraffön."
Mathilda Londen, Åbo Underrättelser
Nyckelord
Kontakter
Jonas SundströmKommunikations- och marknadsföringschef
Tel:0452347823jonas.sundstrom@sets.fiBilder

















Länkar
Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Kupol – en roman om millennialer och generation Z23.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
”Har ni någonsin känslan av att allt flyter ihop nuförtiden?” Sean är närmar sig 30-strecket och jobbar som copywriter. Det är varken svårt eller särskilt givande, och ibland undrar han varför han fortfarande har kvar jobbet när vilket AI-program som helst kunde göra det minst lika bra. Han hänger med Emma, men det är inget riktigt förhållande. För samtidigt är han förälskad i Alma. Eller åtminstone i bilden av henne. I väntan på något annat flyter han vidare mot veckosluten och nästa kick.
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:43:00 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin, som bl.a utsågs till Årets biblioteksbok 2025 av Finlands svenska biblioteksförening, är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en planerad ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:30:42 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
S&S öppnar bokhandeln Bokhörnet i Kronohagen - Kjell Westö gästar invigningen10.9.2026 12:13:26 EEST | Pressmeddelande
Den 16 september öppnar Schildts & Söderströms den tvåspråkiga förlagsbokhandeln Bokhörnet på Kyrkogatan 10 i Helsingfors. I hyllorna finns både nya och äldre böcker från Schildts & Söderströms och Kustantamo S&S.
Den finländska mannens svar på medelålderskrisen: bygg en bastu9.9.2026 17:40:06 EEST | Pressmeddelande
Vad gör en finländsk man när han närmar sig 45 och börjar misstänka att livet kanske inte kommer att ordna upp sig av sig självt? Philip Teir börjar träna, går i terapi och tar jägarexamen utan att egentligen vilja jaga. Och så försöker han bygga en bastu.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
