Solo Sokos Hotel Paviljongin laajennus on valmistunut
11.6.2019 10:15:00 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Solo Sokos Hotel Paviljongin laajennushanke aloitettiin elokuussa 2018. Laajennushanke sisälsi ympärivuotisen Veranta-terassin rakentamisen ja hotellin laajennuksen. Veranta valmistui käyttöön marraskuussa 2018 ja hotellin laajennustyöt valmistuivat suunnitelmien mukaisesti 31.5.2019. Uudet 40 huonetta saadaan asiakkaiden käyttöön 14.6.2019 alkaen, kaksi viikkoa ennakoitua aikaisemmin. Uusia huoneita valmistui kolmeen eri huoneluokkaan: Solo Up, Supreme sekä kaksi ainutlaatuista 100-neliöistä saunallista kahden kerroksen sviittiä, joiden kattoterasseilta avautuu upeat Jyväskylän kaupunki- ja järvinäkymät. Hotellin laajennusmahdollisuus oli huomioitu jo hotellia suunniteltaessa ja rakentaessa, joten hanke pystyttiin toteuttamaan niin, ettei siitä aiheutunut häiriöitä hotellin majoitus- tai ravintolatoimintaan.
− Hotelli-investointeja ja laajennuspäätöksiä tehdään vuosikymmeniksi eteenpäin, kestämään aikaa. Haluamme omalla panostuksellamme olla mukana edistämässä Jyväskylän kaupungin matkailun elinvoimaisuutta sekä vahvistamassa Jyväskylän asemaa yhtenä Suomen suosituimpana messu- ja kongressikaupunkina. Ajankohta laajennuksen toteuttamiseen oli erityisen hyvä juuri nyt, kun Jyväskylän majoitusmarkkinat ovat olleet positiivisessa nosteessa, kertoo Osuuskauppa Keskimaan Sokos Hotellien hotellinjohtaja Hannu Nirkkonen.
Solo Sokos Hotel Paviljongin uudet huoneet edustavat skandinaavista tyyliä, joiden suunnittelussa on huomioitu erityisesti kestävyys, luonnollisuus ja ekologisuus. Huoneiden sisustuksesta on vastannut vuoden 2018 sisustusarkkitehdiksi valittu Joanna Laajisto. Hotellin muiden tilojen ja huoneiden suunnittelu on edesmenneen Kaisa Blomstedtin käsialaa. Uusista huoneista haluttiin tehdä erilaisia, mutta kuitenkin samanhenkisiä kuin hotellin aikaisemmista huoneista, joten suunnittelijalle annettiin vapaat kädet suunnittelun suhteen.
− Ihmiset hakevat tänä päivänä luksusta arjen keskelle, joten nyt voimme entistä paremmin vastata tähän kysyntään. Uudet huoneet palvelevat myös kanta-asiakkaidemme tarpeita paremmin, koska nyt meillä on enemmän vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia huoneluokan korottamiselle. Laajennusta ja hotellin 7-vuotista taivalta juhlistetaan huomioiden asiakkaita mukavilla yllätyksillä, lupaa Solo Sokos Hotel Paviljongin hotellipäällikkö Linda Rastela.
Laajennuksen jälkeen Solo Sokos Hotel Paviljongissa on 210 huonetta ja Original Sokos Hotel Alexandrassa 239 huonetta. Original Sokos Hotel Alexandran uudistus valmistui vuonna 2017. Yhteensä Keskimaan hotellien huoneiden lukumäärä on 449.
Solo Sokos Hotel Paviljongin laajennuksen kokonaisinvestointi oli noin viisi miljoonaa euroa. Laajennushankkeen urakasta vastasi rakennusliike NCC.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, hotellinjohtaja Hannu Nirkkonen, 010 785 1006
Osuuskauppa Keskimaa, Solo Sokos Hotel Paviljongin hotellipäällikkö Linda Rastela, 010 785 1105
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 625 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 130 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Ruokarobottien palvelualue laajenee Keski-Suomessa17.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa laajentaa ruokarobottien palvelualuetta elo–syyskuussa Jyväskylästä myös Laukaaseen, Äänekoskelle ja Muurameen. Laukaassa, Äänekoskella ja Muuramessa robotoimitukset käynnistyvät elokuun lopulla, ja Jyväskylässä palvelu laajenee S-market Palokkaan syyskuun lopulla. Tällä hetkellä ruokarobotit toimivat Jyväskylässä S-market Savelassa ja S-market Kuokkalassa.
ABC Keuruu uudistetaan nykyaikaiseksi polttonesteen automaattiasemaksi17.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
ABC Keuruu uudistetaan syksyn aikana nykyaikaiseksi automaattiasemaksi. Vanha jakeluasema ja liikennemyymäläkiinteistö puretaan, ja tontille rakennetaan uusi ABC-automaattiasema. Polttonesteen jakelu keskeytyy maanantaista 17.8. alkaen purku- ja rakennustöiden ajaksi.
Keskimaan liikevaihto kasvoi alkuvuonna – marketkaupan kilpailutilanne kiristynyt6.8.2026 08:28:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-kesäkuun liikevaihto oli 395,0 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuoteen 5,3 prosenttia. Marketkaupassa kilpailu on kiristynyt ja viileä kesä on vaikuttanut erityisesti mökkipaikkakuntien marketkauppojen myynnin kehitykseen, kun mökkeilijöitä on ollut tavanomaista vähemmän liikenteessä.
ABC Keljonkankaan uusi mittarikenttä avataan 1.7. – sähkölatausasema valmistuu heinäkuun aikana30.6.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan ABC Keljonkankaan uudistus etenee suunnitelmien mukaisesti, kun uusi polttonestemittarikenttä avataan asiakkaille 1.7. ja ABC-suurteholatausasema avataan heinäkuun aikana. ABC Keljonkankaan liikennemyymälä palvelee asiakkaita normaalisti koko kesän ajan.
Prisma Seppälän verkkokaupan uusi noutopiste avautuu 25.6.202624.6.2026 08:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan Prisma Seppälän verkkokaupan uusi S-kaupat-noutopiste avautuu torstaina 25.6.2026. Uusi noutopiste sijaitsee Prisman parkkihallin Vasarakadun puoleisessa päädyssä, ja se tekee verkko-ostosten noutamisesta entistä sujuvampaa kaikissa sääolosuhteissa. Samalla noutokapasiteetti kasvaa ja myös Prisma.fi:n käyttötavaranoutolokerikko siirtyy uuteen sijaintiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
