Sotavalokuvaaja Lee Millerin elämästä innoituksen saanut Ranskalainen valokuvaaja on ilmestynyt - Natasha Lester kirjoittaa historian rohkeista naisista
8.3.2021 12:49:56 EET | Gummerus | Tiedote

1942. Vogue-lehti lähettää entisen mallinsa Jessica Mayn kirjeenvaihtajaksi sodan runtelemaan Pariisiin. Jessica on rohkea ja nopea oppimaan, mutta armeijan miehet tekevät hänen elämänsä mahdollisimman vaikeaksi. Kolme ystävyyssuhdetta muuttaa kuitenkin kaiken: toimittaja Martha Gellhorn rohkaisee Jessiä uhmaamaan sääntöjä, laskuvarjojääkäri Dan Hallworth opettaa, kuinka ottaa kuvia ja kirjoittaa tarinoita, joilla on merkitystä, ja pieni tyttö Victorine opettaa Jessin avaamaan sydämensä.
2005. Taidekuriiri D'Arcy Hallworth saapuu ranskalaiseen kartanoon järjestämään tunnettua valokuvakokoelmaa. Työ osoittautuu odotettuakin dramaattisemmaksi, kun salaperäisen valokuvaajan henkilöllisyys paljastuu.
Kirjailija Natasha Lesterin paneutunut pohjatyö herättää historian tapahtumat eloon Ranskalaisessa valokuvaajassa, jonka päähenkilön Jessica Mayn tarina on saanut innoituksensa Vogue-mallista sotavalokuvaajanaisten pioneeriksi nousseen Lee Millerin elämästä. Kirja voitti RNA:n vuoden historiallisen romaanin palkinnon.
Australialainen Natasha Lester on New York Times -bestselleristi, joka kirjoittaa historiallisia romaaneja urheista naisista, jotka uhmaavat aikansa normeja tekemällä uraa miesten maailmassa. Ennen kirjailijanuraa hän työskenteli L'Oréalin markkinointijohtajana, kunnes palasi yliopistoon opiskelemaan luovaa kirjoittamista. Lester asuu perheineen Perthissä. Lesterin kirjoissa näkyy hänen rakkautensa matkustamista, Pariisia ja vintagemuotia kohtaan. Lesterin seuraava suomennettu romaani Diorin salaisuus ilmestyy syksyllä.
Natasha Lester: Ranskalainen valokuvaaja
alkuteos The French Photographer
suomentanut Anuirmeli Sallamo-Lavi
473 sivua
Ilmestynyt tänään printti- ja äänikirjana, lukijana Usva Kärnä
https://www.natashalester.com.au/
Tuore dokumentti Lee Milleristä on nähtävissä Yle Areenassa.
Lisätietoja sekä haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Miten Grönlannista tuli uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin silmiä avaava uutuuskirja Jään valta vaihtuu (Gummerus) ilmestyy 8.6.13.5.2026 12:48:37 EEST | Tiedote
Arktisesta alueesta on tullut lyhyessä ajassa geopoliittisen mittelön areena samalla kun kansainvälinen sääntöihin perustuva maailmanjärjestys on murroksessa. Jään alta paljastuu uusia luonnonvaroja ja merireittejä, ja kilpailu niiden hallinnasta on alkanut. Seuraava kansainvälinen konflikti saattaa syttyä Jäämerellä. Miten ja miksi pohjoisesta on tulossa uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin Jään valta vaihtuu – Arktinen alue maailmanjärjestyksen murroksessa (Gummerus) auttaa ymmärtämään, miksi Yhdysvallat uhittelee Grönlannissa, Kiina haluaa arktiseksi valtioksi ja Venäjä varustautuu pohjoisessa.
Healing fiction on maailmankirjallisuuden uusi trendi: japanilainen hittikirja Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on käännetty yli 30 kielelle11.5.2026 13:22:20 EEST | Tiedote
Japanilaisesta menestysromaanista Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on muodostunut kansainvälinen ilmiö. Se edustaa maailmalla tällä hetkellä trendaavaa healing fiction -genreä, jossa kiehtovilla ja eriskummallisilla tarinoilla on lukijan mieltä eheyttävää voimaa.
Gummerus julkaisee Lena Dunhamin uutuusteoksen – Famesick ilmestyy suomeksi lokakuussa6.5.2026 12:51:57 EEST | Tiedote
Girls-sarjan luojana tunnetun Lena Dunhamin juuri englanniksi ilmestynyt Famesick on pian luettavissa myös suomeksi. Famesick – Muistelma (Gummerus) ilmestyy 22.10., ja sen kääntää Helka Sivill.
ENNAKKOTIEDOTE: Italialaiskirjailijan palkittu läpimurtoteos on herkullinen satiiri kauniin ontosta Instagram-elämästä – Täydellistä ilmestyy suomeksi 11.5.4.5.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Täydellistä (Gummerus) on nautinnollisen terävä satiiri onttouttaan kumisevasta nykyelämästä, aikuisuudesta, autenttisuuden kaipuusta ja freelancetyöstä millenniaalien ihannoimassa Berliinissä. Italialainen kirjailija Vincenzo Latronico saapuu Suomeen vierailulle keskustelemaan läpimurtoromaanistaan Helsinki Lit -festivaaleille toukokuun lopulla.
Pulitzer-voittaja, uuden kirjallisuusgenren kuumin kirja ja pohdintoja Gazan tuhosta – Gummeruksen syksyn kirjat tarjoavat monia näkökulmia maailmaan29.4.2026 09:30:25 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiskirjailija Percival Everettin Pulitzer-palkittu menestysromaani James (suomennos Antero Tiittula) kirjoittaa uudelleen mustien historiaa. Matt Dinnimanin Dungeon Crawler Carl – Peli alkaa (suomennos Päivi Honkapää) on kansainvälisellä kirjamarkkinalla nousevan LitRPG:n eli Literary Role-Playing Game -genren tämän hetken kuumin kirja. Tietokirjailija ja tutkija Timo R. Stewart pohtii esseekirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Gazan tuhoa niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta. Gummeruksen syksyn kirjakatalogi on julkaistu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


