Sote-alan henkilöstön työnjakoa on kehitettävä ja koulutusta lisättävä
15.2.2023 11:00:00 EET | Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT | Tiedote
Palvelujen saatavuutta voidaan lisätä työnjakoa kehittämällä
Sote-henkilöstön välisen työnjaon ja yhteistyön parantaminen edellyttää KT:n mukaan avustavan henkilöstön ja tukipalveluhenkilöstön nykyistä laajempaa työpanosta. Koulutettu hoiva-avustaja voi tuoda lisätukea asiakkaiden arkeen vapauttaen lähihoitajan tai sairaanhoitajan vaativampaan sairaanhoidolliseen työhön.
– Sote-henkilöstön työnjakoa uudistamalla työnantajat voivat kohdentaa henkilöstövoimavarat asiakastarpeiden pohjalta. Tämä mahdollistaa sote-ammattilaisten työpanoksen käyttämisen koulutusta, osaamista ja ammattitaitoa vastaaviin tehtäviin, sanoo KT:n toimitusjohtaja Markku Jalonen.
KT:n ja pääsopijajärjestöjen yhteisellä Tekojen Tori -sivustolla jaetaan kehittämistekoja kuntatyöpaikoilta ja hyvinvointialueilta sekä työkaluja kehittämistoiminnan tueksi. KT:ssa ollaan tyytyväisiä siihen, että sivusto laajentuu yhteistyössä sosiaali- ja terveysministeriön sekä Työterveyslaitoksen kanssa. Tekojen torin yhteyteen on nyt avattu myös Hyvän työn edellytykset -sivusto, jonne on koottu toimivia malleja ja työkaluja hyödynnettäväksi kaikilla sote-työpaikoilla.
Osaajapulan ratkaisu vaatii useita toimenpiteitä
Sote-alan henkilöstön saatavuus ei korjaannu yksittäisillä keinoilla, vaan ratkaisu vaatii useita eri toimenpiteitä. KT:n mukaan henkilöstön saatavuutta voidaan edistää nopeasti kehittämällä modulaarisia täydennyskoulutuksia sekä sujuvoittamalla kansainvälisten osaajien pätevöitymistä ja työllistymistä.
– Osaajapulan ratkaiseminen edellyttää nyt pikaisia päätöksiä, muuten kierre henkilöstön ja palveluiden saatavuudesta vain pahenee, sanoo neuvottelujohtaja Henrika Nybondas-Kangas.
KT on vaatinut jo vuosia esimerkiksi hoitohenkilöstön, sosiaalityöntekijöiden sekä lääkäri- ja psykologikoulutusten lisäämistä sekä eri ammattiryhmien täydennys- ja muuntokoulutusten vauhdittamista. Työperäisen maahanmuuton määrää on myös lisättävä ja lupaprosesseja nopeutettava.
Kansallisesta tarkastelusta edettävä pikaisesti konkretiaan
Sote-alan ammattilaisten kysyntä tulee pysymään korkealla tasolla vuosia, joten kansallinen kokonaistarkastelu henkilöstön riittävyydestä ja kohdentamisesta on tarpeen jatkossakin. Yhteiset tilannekuvat auttavat tekemään kansallisia johtopäätöksiä.
– On arvokasta, että sote-alan työmarkkinajärjestöt ja ministeriöt ovat saaneet aikaan yhteisiä esityksiä sote-alan henkilöstöpulan ratkaisemiseksi. Nyt esitykset on vietävä seuraavan hallituksen ohjelmaan, sanoo Jalonen.
Lisätiedot:
Toimitusjohtaja Markku Jalonen, puh. 040 547 7710
Neuvottelujohtaja Henrika Nybondas-Kangas, puh. 050 357 4233
Neuvottelujohtaja Anna Kukka, puh. 050 347 9342
https://tekojentori.fi/toimintamalli
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toimitusjohtaja Markku Jalonen, puh. 040 547 7710
Neuvottelujohtaja Henrika Nybondas-Kangas, puh. 050 357 4233
Neuvottelujohtaja Anna Kukka, puh. 050 347 9342
Tietoja julkaisijasta
Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on työnantajajärjestö, joka ajaa kuntien, kuntayhtymien ja hyvinvointialueiden etuja työmarkkinoilla. KT on myös työmarkkinakeskusjärjestö, joka edustaa kunta- ja hyvinvointialuetyönantajia valtakunnallisissa työmarkkinaneuvotteluissa sekä kolmikantayhteistyössä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT
Sote-alan kielitaitovaatimusta ei saa kiristää sääntelyllä30.3.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Sote-alaa uhkaa lähivuosina paheneva työvoimapula, jonka ratkaisemiseksi tarvitaan paitsi lisää koulutuspaikkoja, myös työ- ja koulutusperäistä maahanmuuttoa. Alan kielitaitovaatimusten kiristäminen pahentaisi tilannetta entisestään.
Hyvinvointialueilla on täyttämättä noin 700 lääkärintehtävää11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Terveyskeskusten ja erikoissairaanhoidon lääkäripula jatkuu sote-alan säästöistä huolimatta. Pulaa on myös lähihoitajista ja sairaanhoitajista sekä psykologeista.
Kunta- ja hyvinvointiala tarjoaa nuorille tänä vuonna 63 000 kesätyöpaikkaa27.2.2026 07:55:00 EET | Tiedote
Kunta- ja hyvinvointialalla on ensi kesänä tarjolla yhteensä noin 63 000 kesätyöpaikkaa. Tiukasta taloustilanteesta huolimatta kesätyöpaikkojen kokonaismäärä on noussut viime vuoteen verrattuna.
Hyvinvointialueet irtisanoivat viime vuonna lähes 1300 henkilöä, kunnat 34010.2.2026 10:30:00 EET | Tiedote
Irtisanomisia oli kaksinkertaisesti suhteessa vuosi sitten arvioituun. Lomautuksia oli ennakoitua vähemmän.
Muistutuskutsu: Mediainfo KT:n ajankohtaiskyselyn tuloksista tiistaina 10.2.20266.2.2026 07:55:00 EET | Kutsu
Kuinka paljon irtisanomisia ja muita säästötoimenpiteitä kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat vuodelle 2026? Mitä henkilöstösäästöjä tehtiin vuonna 2025? Tervetuloa tiistaina 10.2.2026 klo 10.30–12 Kuntatalolla järjestettävään mediainfoon kuulemaan KT:n tuoreen ajankohtaiskyselyn tulokset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
