Stadin brankkari on Karim Lounes
1.10.2020 16:10:25 EEST | Helsingin kaupungin pelastuslaitos | Tiedote
Perusteluissa mainitaan esimerkiksi, että Karim antaa hienon liikunnallisen mallin muille palomiehille ja ammattiin haluaville ja on loistava hengenluoja työyhteisössään. Valinnan perusteluina ovat lisäksi Karimin osoittama sitoutuneisuus työhönsä ja työyhteisöönsä.
Karim on syntynyt ja kasvanut Pariisissa ja oppinut suomen kielen äidiltään. Vuonna 2005 hän valmistui Pariisin pelastuskoulusta, jonka sotilaspalokunnassa hän työskenteli noin viisi vuotta. Vuonna 2009 vielä asuessaan Pariisissa hän haki Helsingin pelastuskouluun, suoritti pääsykoetestit ja pääsi kurssille 34. Kaksi viikkoa ennen kurssin alkamista Karim muutti Suomeen ja valmistui palomies-ensihoitajaksi syyskuussa 2011. Lähihoitajan tutkinnon Karim sai kesäkuussa 2012. Siitä lähtien hän on työskennellyt ensin Käpylän asemalla maaliskuuhun 2018, jonka jälkeen hän siirtyi Erottajan asemalle.
Karim puhuu suomen ja ranskan lisäksi englantia ja espanjaa. Vapaa-ajallaan hän urheilee, matkustaa, laittaa ruokaa ja käy avantouinnilla. Hänen mottonsa pelastusalalla on Sauver ou périr eli Pelastaa tai menehtyä.
Taustaa Stadin brankkari -tunnustuspalkinnosta
Helsingin pelastuslaitos aloitti vuonna 2011 Stadin brankkari -tunnustuspalkinnon myöntämisen ansioituneelle palomies-ensihoitajalle, paloesimiehelle tai asemamestarille, jotka toimivat pelastus- ja ensihoitotyön etulinjassa. Valinta tehdään työtovereiden äänestyksen perusteella, jossa kriteereinä ovat ammattitaito, motivaatio, ryhmähenki, arvostus, oma-aloitteisuus, esimerkillisyys, oikeudenmukaisuus, rehtiys, inhimillisyys, laaja-alaisuus, oman tehtävän kiitettävä hoitaminen, poikkeuksellinen uhrautuvuus, sitoutuneisuus ammattiin, Helsingin kaupunkiin ja pelastuslaitokseen.
Aikaisemmin tunnustuksen ovat saaneet Valentin Haralambiev 2019, Mika Korhonen 2018, Mika Jyrkämö 2017, Sami Sotikoff 2016, Pekka Halkosaari 2015, Jyrki Oksanen 2014, Marko Tuominen 2013, Timo Aaltonen 2012 ja Juha Tarvainen 2011.
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupungin pelastuslaitos tuottaa turvallisuutta ja auttaa hädän hetkellä. Palvelumme ovat onnettomuuksien ehkäisy, pelastustoiminta ja ensihoito sekä väestönsuojelu ja varautuminen. Yhdellätoista pelastusasemallamme ja neljällä meriasemallamme työskentelee noin 800 henkeä, joista noin 600 pelastus- ja ensihoitopalveluissa.Vuonna 2022 pelastuslaitoksella oli 8632 pelastustoimen ja 64000 ensihoidon hälytystehtävää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin pelastuslaitos
Stadin Brankkari mukana Tammisaaren Vanhojen Paloautojen päivässä lauantaina 4.7.2630.6.2026 11:46:43 EEST | Tiedote
Vanhojen Paloautojen päivä lauantaina 4.7.2026 kokoaa yhteen historiallista pelastuskalustoa eri puolilta Suomea. Myös Stadin Brankkari on ollut tapahtumassa mukana perinteisesti, ja tänä vuonna Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen museokalustoa nähdään jälleen näyttävästi esillä. Tee kesäretki Tammisaareen ja tule tutustumaan paloautojen historiaan.
Helsingin kaupungin pelastuslaitos pyytää kaupunkilaisilta näkemyksiä pelastustoimen palvelujen kehittämisestä25.6.2026 13:24:38 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin pelastuslaitos haluaa kuulla, mitä kaupunkilaiset ajattelevat pelastustoimen palveluista sekä niiden kehittämisestä. Saatua palautetta hyödynnetään valmisteltaessa pelastustoimen palvelutasopäätöstä, joka on tärkein pelastustoimen strateginen asiakirja.
Räddningsverket i beredskap inför VM-firandet1.6.2026 12:08:58 EEST | Pressmeddelande
Ishockeyns framgångar i mästerskap samlar många firande människor i staden. Baserat på tidigare erfarenheter förekommer det i samband med firandet även fenomen som ökar antalet uppdrag. Räddningsverket har förberett sig inför festligheterna.
Pelastuslaitos valmiudessa MM-kisajuhlintaan1.6.2026 12:08:58 EEST | Tiedote
Jääkiekon arvokisamenestys kokoaa kaupunkiin runsaasti juhlivaa väkeä. Aiempiin kokemuksiin perustuen juhlintaan liittyy myös ilmiöitä, jotka lisäävät tehtävämääriä. Pelastuslaitos on varautunut juhlatapahtumaan.
Pelastuslaitos muistuttaa juhlijoita: maastopalovaroitus voimassa, avotulen sytyttäminen kielletty30.5.2026 11:44:56 EEST | Tiedote
Koulujen päättymisen juhlinta osuu ajankohtaan, jolloin maastopalovaroitus on voimassa ja olosuhteet ovat poikkeuksellisen kuivat. Pelastuslaitos muistuttaa, että avotulen sytyttäminen on kielletty ja pienikin kipinä voi sytyttää nopeasti leviävän maastopalon. Pelastuslaitos toivoo, että vanhemmat keskustelevat nuorten kanssa siitä, miten juhlia turvallisesti ja rauhallisesti sekä muistuttavat kaverista huolehtimisen tärkeydestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme