Startup-talo aukeaa syksyllä Tampereella

Tampereen seudulla on selvitysten mukaan noin 150 startup-yritystä. Startup-yritykset lisäävät seudun elinvoimaa: tuottavat teknologiakehitystä, palvelujen innovaatioita, työpaikkoja, verotuloja ja myös kansainvälistä elinvoimaa.
– Startup-yritykset tarvitsevat kasvunsa tueksi uusia sijoituksia, asiakkaita ja palveluita. Startup-talo käynnistyy otollisella hetkellä, sillä kuluva vuosi on osoittanut, että kriisit aiheuttavat markkinoihin sellaista epäjatkuvuutta, jossa syntyy yllättäviä mahdollisuuksia uusille liikeideoille, sanoo Tampereen kaupungin elinkeinojohtaja Timo Antikainen.
Tampereen kaupunki kilpailutti yrityksille vuokratilaa välittävän palveluntuottajan roolin. Tilaoperaattorina aloittaa Tampere Startup Hub Oy, jonka taustalla on laaja joukko tamperelaisia startup-toimijoita ja -yrityksiä.
– Käynnistämme heti keskustelut alan startup-yrittäjien kanssa toimitilojen vuokraamisesta. Tampere Startup Hub Oy ottaa vastuulleen toteuttaa tilan, joka antaa hyville liikeideoille parhaat mahdollisuudet menestykseen ja kansainväliseen kasvuun, lupaa Tampere Startup Hubin hallituksen puheenjohtaja Joni Lappalainen.
Yrittäjät, palvelut ja yhteisöt saman katon alle
Platform6 mahdollistaa startup-yrityksille nopean yhteistyön käynnistämisen seudun suurten teollisuusyritysten, korkeakouluyhteisön ja innovaatioalustojen kanssa. Ainulaatuinen toimintaympäristö houkuttelee alansa parhaiden startup-yritysten lisäksi kansainvälisiä startup-yrittäjiä ja -sijoittajia.
– Keskittymä avataan kaupunkiseudun elinkeinostrategian konkreettisena kärkenä. Business Tampereen roolina on kehittää startup- ja kasvuyritysten toimintaympäristöä, ja lisätä pääomasijoituksia ja yritysten sijoittumisia seudun liiketoimintaekosysteemeihin, Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö Business Tampereen toimitusjohtaja Harri Airaksinen kertoo.
Platform6 luottaa toimijoiden väliseen tiiviiseen vuorovaikutukseen. Tampereen kaupunki ja Business Tampere ovat rakentaneet viimeisen vuoden ajan toimintamallia kymmenien yhteistyökumppaneiden kanssa. Platform6 toimii alustana markkinaehtoisille kasvuyrityspalveluille ja verkostoja rikastavalle yhteisötoiminnalle.
Yrittäjyyttä tukeva Tribe Tampere -yhteisö on rakentanut startup-toimintaa Tampereella aktiivisten palvelutoimijoiden, kansainvälisten verkostojen ja opiskelijayhteisöjen kesken. Myös esimerkiksi Slush-yhteisö synnytti aikanaan 2010-luvun alussa startup-ilmiön pääkaupunkiseudulla ennen kuin nousi maailman huipulle.
– Tampere on nopeimmin kehittyvä ja yhtenäisin startup-kaupunki. Jos olet ahkera, voit oppia ja kehittyä rajatta yhdessä tekemisen kautta. Mitä enemmän osallistut ja annat yhteisön rakentamiseksi, sitä enemmän saat, koska me autamme aina, Tribe Tampereen startup community lead Juho Mäkinen sanoo.
Ympäristö tarjoaa tukikohdan myös tulevaisuuden startup-yrittäjille, jotka voivat saada tukea liikeidean testaamiseen ja tilaa yritystoiminnan käynnistämiseen. Platform6:lla uskotaan, että erityisesti Tampereen korkeakouluyhteisön opiskelijoista ja tutkijoista löytyy jatkossa monta uutta startup-yrittäjää.
Platform6
- Aukeaa remonttien valmistuttua, arviolta lokakuussa 2020.
- Sijaitsee Tullin alueella, Tullintorin vieressä. 4000 neliömetrin tilat noin 50 yritykselle ja yli 200 henkilölle.
- Hyväksyy vakituiseksi vuokralaiseksi startup-yrityksen, joka hakee nopeaa kasvua, kansainvälistymistä ja pääomasijoitusta.
- Tilaoperaattorina toimii Tampere Startup Hub Oy.
- Yhteisöoperaattorina toimii Tribe Tampere, joka vastaa 5. kerroksen kohtaamistilan toiminnasta.
- Platform6:ssa työkieli on englanti, verkostossa on toimijoita eri kaupungeista ja kansallisuuksista.
- Startup-toiminnan kehitystavoitteet ja toimintasuunnitelmat on hyväksynyt Tampereen kaupungin elinvoimalautakunta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo Antikainen, elinkeinojohtaja, Tampereen kaupunki
p. 050 321 1279
timo.antikainen@tampere.fi
Joni Lappalainen, hallituksen puheenjohtaja, Tampere Startup Hub Oy
p. 044 284 8805
joni.lappalainen@dreamloop.net
Tommi UittiStartup-yhteisövastaava, Startup Tampere
Puh:040 587 0592tommi.uitti@businesstampere.comKuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Drone Innovation Hackathon kokoaa droonien kehittäjät kilpailemaan Nokia Arenaan2.12.2025 12:47:41 EET | Uutinen
Startupit, drooniyritykset ja -ammattilaiset ratkovat 21.–23.1.2026 järjestettävässä tapahtumassa yritysten antamia tehtäviä. Palkintoina on 15 000 euroa, joka jaetaan haasteiden voittajien kesken. Lisäksi menestyjä voi valikoitua 17Techin kiihdytysohjelmaan (17tech.fi) ja saada jopa 40 000 € rahoitusta. Mahdollisuuteen sisältyy droonikehityksen asiantuntijatukea Ukrainassa sekä yhteistyö alan johtavien toimijoiden kanssa.
Yli 220 eurooppalaista asiantuntijaa etsii ratkaisuja puolustukseen siviiliteknologioista26.11.2025 15:54:33 EET | Tiedote
Puolustuksen tarpeisiin etsitään ratkaisuja siviiliteknologioista. Ilmiöön pureutuu ENDR Conference Tampere 2025 – Rapid Civilian Innovation Development and Dual-Use in European Defence, joka järjestetään Tampereella 2.–3.12.2025.
Tampereella tuomaroidut urheiludokumentit palkitaan kansainvälisessä Emmy-gaalassa New Yorkissa20.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Tampereella elokuussa järjestetty International Emmy Awards -tapahtuma huipentuu 24. marraskuuta New Yorkissa, kun urheiludokumentit palkitaan kansainvälisessä audiovisuaalisen alan huipputapahtumassa Emmy-gaalassa.
International Emmy® Sports Documentary Finalists Selected in Finland to Be Honored in New York20.11.2025 09:00:00 EET | Press release
Last August, Tampere became the first city in Finland to host an official International Emmy® Awards semifinal judging session. The sports documentary finalists selected by an international jury in Tampere will now see their journey conclude at the International Emmy® Awards Gala in New York on 24th November.
Euroopan puolijohdealueiden allianssin varapuheenjohtajuus siirtyi Pirkanmaalle, puheenjohtajuus tulossa 20277.11.2025 12:37:59 EET | Tiedote
Pirkanmaa toimii ensi vuonna Euroopan puolijohdealueiden allianssin (ESRA) varapuheenjohtajana. Puheenjohtajuus maakunnalle on tulossa vuonna 2027. Pirkanmaata edusti Barcelonassa 7.11. järjestetyssä puheenjohtajuuksien vaihtotilaisuudessa maakuntahallituksen puheenjohtaja Roope Lehto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
