Stina Krookin säätiö jakaa yhteensä 154 000 euroa kuva- ja näyttämötaiteen tekijöille Suomessa – kunniapalkinto tänä vuonna näyttämötaiteilija Pekka Sonckille
11.5.2023 08:01:00 EEST | Viestintätoimisto Manifesto Oy | Tiedote
Stina Krookin säätiö tukee ja edistää kuva- ja näyttämötaidetta mukaan lukien musiikkia jakamalla vuosittain palkintoja ja stipendejä kiinnittäen erityistä huomiota Suomen ruotsinkieliseen väestöön. Keväällä 2023 Stina Krookin säätiö on myöntänyt 23 stipendiä yhteismäärältään 154 000 euroa.
– Säätiö haluaa stipendien avulla tukea sekä lupaavia, uransa alussa olevia taiteilijoita että palkita jo asemansa vakiinnuttaneita merkittäviä taiteilijoita pitkäjänteisestä työstä taiteen parissa. Stipendit myönnetään ensisijaisesti yksityishenkilöille, mutta saajina voivat olla myös ryhmät ja instituutiot. Stipendejä ei voi hakea, vaan säätiö myöntää palkinnot asiantuntijoiden lausuntojen perusteella, sanoo Stina Krookin säätiön puheenjohtaja Susanne Homén-Lindberg.
– Huolestuttavassa maailmassa taide-elämykset, jotka taiteilijamme voivat tarjota meille teatterisaleissa, gallerioissa ja muilla areenoilla, ovat tärkeämpiä kuin koskaan. Tämän vuoksi tuntuu erityisen tärkeältä nostaa esille ja antaa konkreetista tunnustusta arvokkaalle työlle, jota taiteilijat tekevät yhteiskunnassa.
Kunniapalkinto teatteripersoonalle Pekka Sonckille
Kevään 2023 palkintojenjakotilaisuudessa yksi 23:sta stipendistä on kunniapalkinto, jonka säätiö jakaa monipuoliselle teatteripersoonalle Pekka Sonckille.
– Pekka Sonck on näyttelijä, ohjaaja, dramaturgi ja kääntäjä. Hän on toiminut Vaasan kaupunginteatterin vt. johtajana ja ohjaajana, Wasa Teaterin dramaturgina, Vaasan Svenska Yrkeshögskolanin ohjelmavastaavana, Ahvenanmaalla toimivan itsenäisen ammattiteatteriryhmä Teater Kulingin perustajana ja johtajana sekä Åbo Svenska Teaterin dramaturgina, Homén-Lindberg perustelee valintaa.
– Pekka on ohjannut kymmeniä esityksiä sekä ammatti- että harrastajanäyttelijöiden kanssa ja kirjoittanut myös näytelmiä. Hän on kaikissa tehtävissään osoittanut vankkaa ammattitaitoa, kielellistä lahjakkuutta ja rakkautta teatteriin taidemuotona.
PortRe-residenssiohjelman stipendiaatteina kuvataiteilijat Camilla Edström Ödemark ja Edith Hammar
PortRE-portfolioresidenssiohjelma tarjoaa vuosittain kahdelle taiteilijalle mahdollisuuden viettää viikko Kööpenhaminassa ja kehittää portfoliotaan yhdessä tanskalaisten taideasiantuntijoiden kanssa. Keskeistä ohjelmassa on antaa tilaa taiteilijoiden ja vakiintuneiden toimijoiden väliselle vuoropuhelulle. Ohjelmaa toteutetaan yhteistyössä Suomen Tanskan kulttuuri-instituutin kanssa.
PortRe-residenssiohjelman stipendiaatit ovat kuvataiteilijat Camilla Edström Ödemark ja Edith Hammar.
Muita stipendiaatteja ovat muun muassa Tove Djupsjöbacka, Susanne Gottberg, Anna Hultin, Terese Karlsson ja Saga Sarkola.
Lisätietoja antaa
Susanne Homén-Lindberg
Puheenjohtaja, Stina Krookin säätiö
p. 050 570 0761
Stina Krookin säätiö on Stina Nicolaisenin (o.s. Krook) joulukuussa 1976 perustama säätiö. Ensimmäiset stipendit jaettiin Stinan syntymäpäivänä 15. maaliskuuta 1978. Vuoteen 2023 mennessä säätiö on jakanut noin 580 stipendiä ja palkintoa nion 3 miljoonan euron arvosta. Stipendejä ei voi hakea, vaan säätiö myöntää palkinnot asiantuntijoiden lausuntojen perusteella Stina Krookin alkuperäisiä toiveita kunnioittaen.
Stina Krookin säätiön palkinnot ja stipendit vuonna 2023
Kunniapalkinto: Pekka Sonck
Pekka Sonck on vaikuttavan monipuolinen teatteripersoona: näyttelijä, ohjaaja, dramaturgi ja kääntäjä. Sonck on toiminut Vaasan kaupunginteatterin vt. johtajana ja ohjaajana, Wasa Teaterin dramaturgina, Vaasan Svenska Yrkeshögskolanin ohjelmavastaavana, Ahvenanmaalla toimivan itsenäisen ammattiteatteriryhmän Teater Kulingin perustajana ja johtajana sekä Åbo Svenska Teaterin dramaturgina.
Sonck on ohjannut kymmeniä esityksiä sekä ammatti- että harrastajanäyttelijöiden kanssa ja kirjoittanut myös näytelmiä. Wasa Teaterissa hän oli mukana mm. kahdessa vaikuttavassa esityksessä: Sound of Music -musikaalissa ohjaajana vuonna 1994 ja Gökboet-näytelmässä näyttelijänä vuonna 1995. Hän on kaikissa tehtävissään osoittanut vankkaa ammattitaitoa, kielellistä lahjakkuutta ja rakkautta teatteriin taidemuotona.
Stipendit, kuvataide
Isabella Chydenius
Karl Henrik Edlund
Susanne Gottberg
Markus Kåhre
Hikari Nishida
Anna-Sofia Nylund
Stipendit, näyttämötaide
Johan Aspelin
Anna Hultin
Tobias Lönnqvist
Heini Maaranen
Åsa Nybo
Cecilia Paul
Saga Sarkola
Johanna af Schultén
Robban Sederholm
Joachim Wigelius
Stipendit, musiikki
Jacintha Damström
Tove Djupsjöbacka
Christian Juslin
Therese Karlsson
Charlotta Kerbs
Kristian Lindroos
--
Tarkemmat tiedot jaetuista palkinnoista ja stipendeistä perusteluineen löytyy täältä.
Tietoja julkaisijasta
Olemme viestintätoimisto kunnianhimoisille organisaatioille, jotka haluavat tehdä tunnettuudesta liiketoiminnan menestystekijän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy
IFA 2026: ECOVACS esittelee uuden sukupolven kotirobotit4.9.2026 09:00:41 EEST | Tiedote
ECOVACS esitteli IFA 2026 -tapahtumassa Berliinissä uusia kotirobotteja. Yritys hyödyntää samoja teknologioita monessa tuoteryhmässä, mikä mahdollistaa robotiikan nopean edistyksen siivouksessa, ikkunoiden pesussa, ruohonleikkuussa sekä uima-altaiden puhdistuksessa.
Tutkimus: Lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai ollenkaan18.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lähes joka kolmas suomalainen ei säästä säännöllisesti tai lainkaan, kertoo tuore tutkimus. Suomalaisten suosituin säästämisen tavoite on puskuri pahan päivän varalle. Selkeälle enemmistölle säästäjistä on tärkeää, että säästöistä saa myös tuottoa, mutta silti iso osa suomalaisista säästää edelleen käyttötilille. Tavallista käyttötiliä parempikorkoisiin säästötileihin liittyy usein ennakkoluuloja.
Nämä epäkohdat vaivaavat suomalaisia kodissaan – 80 %:lla on ainakin yksi ärsytyksen aihe14.8.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaisista jopa 80 prosentilla on kodissaan vähintään yksi rempallaan oleva asia, joka ärsyttää. Eniten tyytymättömyyttä aiheuttavat kodin säilytysratkaisut ja keittiö, joiden jälkeen vaivaa aiheuttavat kylpyhuone ja lattiat. Yleisin syy ärsytykseen on kodin pintojen tai huonekalujen kuluminen ja huono kunto. Tämä käy ilmi lattianvalmistaja Pergon tutkimusyritys Sifolla teettämästä tutkimuksesta.
TUTKIMUS: kesän rahankäyttöä on suunnitellut etukäteen vain vähemmistö suomalaisista – millaisina rahankäyttäjinä suomalaiset itseään pitävät?4.8.2026 10:20:15 EEST | Tiedote
Suomalaisten itseluottamus rahankäyttäjinä on korkea, vaikka rahankäyttö kesällä on enemmistölle suunnittelematonta. Raha antaa suomalaiselle rauhaa ja turvaa enemmän kuin onnellisuutta. Henkilöä, jolla on vaurautta, pidetään itsevarmana ja tarkkana, mutta myös pihinä ja ahneena.
Kuumuus rasittaa auton pintoja ja tekee pesusta mutkikkaampaa – Autoglymin käytännön vinkit auton pesuun helteellä17.7.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Kuuma sää ja suora auringonpaiste asettavat omat haasteensa auton pesulle. Huolellinen esipesu helpottaa pinttyneen lian irrottamista ja vähentää naarmujen riskiä. Suojakäsittely auttaa pitämään auton puhtaampana ja tekee seuraavasta pesusta vaivattomamman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
