Suihkeduo tuo avun nenän kuiville limakalvoille

Ulkoilman viiletessä pattereiden termostaatteja säädetään yhä lämpimämmälle sisätiloissa. Pattereiden hohkatessa sisäilma on toki lämmintä, mutta kuivaa. Kuivuuden voi aistia sekä iholla että nenän limakalvoilla. Samaan aikaan flunssakausi koettelee hengitysteitä, eikä sisä- ja ulkolämpötilojen vaihtelu tee olosuhteita helpoiksi nenän kannalta.
- YA A-vitamiini nenäsuihke on tarkoitettu nenän limakalvojen kosteutukseen, ja tuote edistää nenän limakalvoepiteelin uusiutumista. A-vitamiinisuihke sopii aikuisille ja yli 2-vuotiaille lapsille. YA Dekspantenoli nenäsuihke puolestaan on vauvasta vaarille sopiva tuote, joka puhdistaa ja hoitaa nenän kuivia limakalvoja. Tuote toimii hyvänä tukihoitona nuhan ja tukkoisen nenän hoidossa, tuotepäällikkö Hanna Nikula kertoo.
YA A-vitamiini nenäsuihke | 20 ml | Hinta 10, 90
Voitelee ja kosteuttaa sekä edistää limakalvoepiteelin uusiutumista. Nenäsuihke sopii erityisolosuhteiden, nenän sairauksien mm. lääkeperäisen, allergisen nuhan tai hajunenän aiheuttamaan nenän limakalvon kuivuuteen tai surkastumiseen. Suihke sopii pitkäaikaiseenkin käyttöön, ja siinä on miellyttävän hento eukalyptuksen tuoksu.
YA Dekspantenoli nenäsuihke | 20 ml | Hinta 8, 90
Hellävarainen suihke tukee ärtyneiden nenän limakalvojen luonnollista paranemista. Tuotetta voi huoletta käyttää pitkäkestoisesti ja se soveltuu kaiken ikäisille, myös imeväisille lapsille sekä raskaana oleville ja imettäville äideille.
Saatavilla viikolla 47 Yliopiston Apteekeista ja verkosta ya.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna Nikulatuotepäällikkö, YA-tuotesarja ja YA naturae -luonnonkosmetiikka
Puh:09 5420 4554hanna.nikula@ya.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on Helsingin yliopiston omistama yhteiskunnallinen yritys, jonka palveluksessa työskentelee 1000 henkilöä Suomessa. Koko tuottomme ohjataan suomalaiseen koulutukseen ja tutkimukseen. Palvelemme valtakunnallisesti kuluttajia sekä yli tuhatta terveydenhuollon yksikköä julkisella ja yksityisellä sektorilla. Asiakaskokemuksemme on palkittu Suomen kolmen parhaan joukossa vuosina 2018 ja 2019. Apteekkejamme on Suomessa 14 paikkakunnalla ja verkossa ya.fi
YA-tuotesarja on Yliopiston Apteekin oma tuotesarja, johon kuuluu yli 140 koko perheen jokapäiväistä hyvinvointituotetta, kuten vitamiineja, kosmetiikkaa ja hygieniatuotteita. Omalla tuotekehityksellä varmistetaan, että kaikki sarjan tuotteet ovat korkealaatuisia. Koostumuksissa vältetään turhia väri-, säilöntä- sekä lisäaineita ja valtaosa tuotteista valmistetaan Suomessa. Lisätietoja www.yliopistonapteekki.fi/tuotemerkit/ya-tuotesarja
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Yliopiston Apteekki aloittaa syksyn influenssarokotukset ensi viikolla11.9.2025 09:17:16 EEST | Tiedote
Ajoissa otettu influenssarokote on tehokas keino suojautua influenssalta. Yliopiston Apteekki tarjoaa influenssarokotuksia 17 apteekissaan ensi viikosta alkaen.
Asiantuntijan vinkit täiden häätöön ja tartuntojen ehkäisyyn21.8.2025 09:05:11 EEST | Tiedote
Täit ovat tavallinen riesa perheissä etenkin syksyisin, kun lapset palaavat kesälomilta kouluihin ja päiväkoteihin. Asiantuntijamme neuvoo, miten täiden häätö onnistuu parhaiten ja miten tartuntoja voi ehkäistä.
Kilpailua vääristävään ja syrjivään apteekkiverolakiin tarvitaan muutoksia18.8.2025 13:40:46 EEST | Tiedote
Lausuntokierroksella oleva hallituksen esitys apteekkiverolaista on EU-oikeuden ja kansallisen lainsäädännön vastainen, kilpailua vääristävä ja kohtuuton. Esitys syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia.
Apteekkitalouteen esitetyt lakimuutokset vääristävät kilpailua1.7.2025 09:33:13 EEST | Tiedote
Uusi lakiesitys apteekkiverosta vääristää apteekkien välistä kilpailua ja syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia. Yliopiston Apteekin apteekkivero on 43 % ja kilpailevan apteekin apteekkivero 0 % lääkemyynnin myyntikatteesta. Apteekkiveron tulisi olla tasavero.
Mitä lääkelaukkuun kannattaa varata kesäreissulle mukaan?23.6.2025 09:41:35 EEST | Tiedote
Kesällä moni viettää aikaa mökillä, veneellä, telttaillen tai muuten retkeillen. Asiantuntijamme vinkkaa, mitä on hyvä varata mukaan haavereiden tai pienten sairastumisten varalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme