Gummerus

Sukupolvensa parhaan sotakirjailijan Esa Sirénin uutuusromaanissa käydään jatkosodan tunturitaisteluita Sallan rintamalla

5.8.2021 08:52:07 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Jääkiekkovalmentajan uran jälkeen viisikymppisenä kirjailijaksi ryhtynyt Esa Sirén tunnetaan tosipohjaisten sotatarinoiden tinkimättömänä taiturina. Hänen romaaneissaan faktat ovat kohdillaan ja veijarimainen huumori maustaa tiukkaa toimintakuvausta. 17. sotaromaani Kairan soturit (Gummerus) kertoo Tornion suunnalta kootun JR 54:n 1. komppanian erämaataisteluista ja partioretkistä armottomissa olosuhteissa heinäkuun helvetillisistä kranaattitulista sateiseen syksyyn ja lumiseen talveen 1941.

Polkuvaaralle ehtineet JR 54:n joukot taistelevat tiensä kairojen ja vaarojen kautta ensin Alakurttiin. Tämän jälkeen verinen taival kulkee Tuntsajoen ja Voitajoen yli, päättyen lopulta Vermanjoen rannalle. Kuinka ryhmänjohtaja, kersantti Alakurun, kemiläisen lähetti-korpraali Möttösen ja talvisodan kalavelkoja hautovien nuorten Lapin poikien käy armottomissa taisteluissa? 

Esa Sirén (s. 1948) on kotoisin Kouvolasta. Hänen sotaromaanejaan on myyty yhteensä yli 230 000 kappaletta. Sirén sai Kaarlen palkinnon edellisestä sotaromaanistaan Sissiosasto Hirvelä. 

Romaanin kansilehtien karttoihin on merkitty keskeiset taistelupaikat. Kartat on piirtänyt Jarkko Järvinen.

Esa Sirén: Kairan soturit 
341 sivua 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Esa Siren (kuva: Marek Sabogal)
Esa Siren (kuva: Marek Sabogal)
Lataa
Kairan soturit
Kairan soturit
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus


Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Taina Latvalan audiodraamassa ollaan mustasukkaisia Venetsiassa – Rooleissa Eero Ritala ja Kreeta Salminen20.10.2026 09:24:46 EEST | Tiedote

Taina Latvalan audiodraamassa Karnevaaliyö (Gummerus) vietetään kymmenvuotishääpäivää sateisessa Venetsiassa. Teos jatkaa Gummeruksen Kohtaamisia-audiodraamasarjaa, jossa on julkaistu aiemmin Juha Itkosen Sivuraide (2024) ja Emmi Pesosen Yllätysaamiainen (2025). Intiimin hauska ja koskettava Karnevaaliyö tarkastelee rakkauteen, uskollisuuteen ja luottamukseen liittyviä kysymyksiä ja pohtii, missä menevät avioliiton rajat.

ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen matkakirja Teidän Amerikkanne ilmestyy juuri ennen Yhdysvaltain tärkeitä välivaaleja8.10.2026 13:28:33 EEST | Tiedote

Millainen ilmapiiri Atlantin takana on, ja mitä amerikkalaiset itse ajattelevat Yhdysvaltojen muuttuneesta roolista ja presidenttinsä käytöksestä ja toiminnasta? Entä miten meidän suomalaisten pitäisi Amerikkaan suhtautua? Juha Itkosen kaunokirjallisessa matkakertomuksessa kohdataan tavallisia amerikkalaisia olohuoneissa ja päivällispöydissä, baaritiskeillä ja baseball-katsomossa. Ajankohtainen teos ilmestyy Helsingin Kirjamessuilla 22.10. juuri ennen syksyn ratkaisevia välivaaleja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye