Suojateitä poistetaan liikenneturvallisuussyistä

Suojateiden poistot tehdään päällysteurakan yhteydessä kesä–heinäkuussa. Suojatien poistolla tarkoitetaan tiemerkintöjen ja liikennemerkkien poistamista. Ennen poistamista suojatien tarpeellisuus ja turvallisuus on arvioitu.
Lapin ELY-keskus teetti vuonna 2020 alueensa maanteitä koskevan suojatieselvityksen, jossa kartoitettiin ELY-keskuksen hallinnoimien suojateiden ohjeiden mukaisuus. Lapin ELY-keskuksen maantieverkolla on yli 600 suojatietä. Poistettavat suojatiet kuuluvat ohjeiden vastaisiin. Poistot aloitettiin viime kesänä Pelkosenniemeltä ja Sallasta. Tänä kesänä jatketaan työtä valtateiden 5 ja 21 päällysteurakoiden yhteydessä.
Tänä kesänä poistettavia suojateitä on kuusi kappaletta, joista viisi on valtatiellä 5 Kemijärvellä, Isokylällä yksi ja Tohmossa neljä sekä yksi valtatiellä 21 Karungissa. Kaikki poistettavat suojatiet ovat nopeusrajoitusalueella 60 km/h. Nopeusrajoitus saa enimmillään olla 50 km/h, jos alueella on tiemerkinnöin ja liikennemerkein merkittyjä suojateitä. Valta- ja kantateillä ei suosita alhaisia nopeusrajoituksia kuten 50 km/h liikenteen välityskyvyn heikkenemisen vuoksi, ellei liikenneympäristö tue sitä. Karungissa eteläisin suojatie poistetaan ja kaksi pohjoisinta suojatietä jäävät palvelemaan alueen toimintoja ja alueen nopeusrajoitus lasketaan 50 km/h lyhyellä matkalla.
Osaan kohteista, joista suojatie poistetaan, asennetaan liikennemerkki varoittamaan tienkohdasta, jossa jalankulkijat ylittävät tien tai siirtyvät ajoradalle. Jalankulkijoista varoittavaa liikennemerkkiä käytetään esimerkiksi tilanteissa, joissa jalankulku- ja pyörätie päättyy tai vaihtaa puolta. Merkkiä voidaan käyttää myös tilanteissa, joissa suojatie on poistettu.
Pelkät tiemerkinnät ja liikennemerkit eivät tee tienylityksestä turvallista. Pahimmillaan suojatie luo harhaanjohtavan turvallisuudentunteen tien ylitykseen. Onkin turvallisempaa ylittää tie vaihtoehtoisen reitin kautta tai turvallisuutta noudattaen silloin kun autoja ei tule. Suojatie poistetaan, jos se on turvaton, vähällä käytöllä tai tarpeeton. Poistettavissa kohteissa on arvioitu, ettei suojatie lisää tienylityksen turvallisuutta.
Työ jatkuu tulevina vuosina päällysteurakoiden yhteydessä. Ohjeiden vastaisia suojateitä poistetaan, nopeusrajoituksia alennetaan ja/tai suojateiden rakenteita parannetaan. Vilkkaimmille suojateille on esitetty parannustoimenpiteeksi esimerkiksi keskisaarekkeen rakentamista. Näitä pyritään toteuttamaan käytettävissä olevien päällystemäärärahojen mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikenneturvallisuusvastaava Merja Lämsä, 0295 037 240, merja.lamsa(at)ely-keskus.fi.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Myöhäisen jälleenrakennuskauden kämppärakentamista edustava esimerkki on suojeltu1.7.2025 15:30:25 EEST | Tiedote
Lapin ELY-keskus on suojellut Posiolla Kuorikkilammen rannalla sijaitsevan Kuorikin uittokämpän piha-alueineen. Simon Maksniemen kylän vanhaa koulurakennusta koskeva suojeluesitys on hylätty.
Peltovalvonnat alkavat Lapissa - valvonnalla varmistetaan tukien oikeudenmukaisuus25.6.2025 12:28:25 EEST | Tiedote
Lapin ELY-keskuksen tarkastajat aloittavat peltovalvonnat 1.7.2025. Kesän aikana Lapin alueella kiertää kuusi valvojaa. Valvonta kohdistuu EU:n peltotukia hakeneille tiloille. Valvonnassa tarkastetaan peltojen viljelytapa ja pinta-ala.
Työttömyyden kehitys jatkui Lapissa koko maata myönteisempänä25.6.2025 08:47:57 EEST | Tiedote
Toukokuussa työttömien määrä laski tyypillisen kausivaihtelun mukaisesti. Työttömiä oli kuitenkin 590 enemmän kuin vuotta aiemmin. Lomautettujen määrä on vähentynyt. Kaupunkipaikkakuntien työttömyys on kehittynyt huolestuttavaan suuntaan. Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut myös Lapissa ja uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille viime vuotta vähemmän.
Buggeluossabivddus galgá váldit vuhtii Atlántta luosa23.6.2025 12:01:42 EEST | Tiedote
Deanu guollebivddus vurdet álgán bivdobaji leat ealaskeappo go diibmá. Hui heajos dilis lean Atlántta luosa bivdu lea gildojuvvon, muhto buggeluosa vurdet valjit goargŋut Detnui. Dan stággobivdu lea dihto njuolggadusaiguin vejolaš, man olis báikkálaš servošat sáhttet ordnet lobivuollásaš buggeluosa jávkadanbivdofidnuid. Norga figgá eastit buggeluosa goargŋuma rastábuođuin, iige goargŋunmeari sáhte einnostit dálá dilis. Norgga buođđu dahje buggeluosa eará guollebivdu ii oaččo dagahit hehttehusaid Atlántta lussii.
Kyttyrälohen kalastuksessa tulee huomioida Atlantin lohi23.6.2025 11:16:23 EEST | Tiedote
Tenon kalastuksesta odotetaan alkaneella kalastuskaudella viimevuotista vilkkaampaa. Erittäin heikossa tilassa olevan Atlantin lohen kalastus on kiellettyä, mutta kyttyrälohta odotetaan nousevan Tenoon runsaasti. Sen vapakalastus on tietyin säännöin mahdollista, minkä ohella paikalliset yhteisöt voivat järjestää luvanvaraisia kyttyrälohen poistokalastushankkeita. Norja pyrkii estämään kyttyrälohen nousun lohipadon avulla, eikä nousumäärää voida ennakoida tässä vaiheessa. Norjan pato tai kyttyrälohen muu kalastus eivät saa aiheuttaa haittoja Atlantin lohelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme