Suomalainen ohjelmistoyhtiö Pinja on aloittanut kumppanuuden energiayhtiö E.ON Swedenin kanssa

E.ON Sweden aloitti vuonna 2020 prosessin, jolla se virtaviivaistaa polttoaineidensa hankintoja ja varastointia sekä uudistaa tilauskäsittelyään. E.ON Sweden valitsi kumppanikseen Pinjan ja ratkaisukseen materiaalivirtojen hallintaan erikoistuneen Once by Pinjan.
Pinja on nopeasti kasvava, digitalisaatioon erikoistunut suomalainen yritys, ja Once by Pinja on yksi sen kolmestatoista teollisuuden asiakkaille suunnatusta Software as a Service (SaaS) -ratkaisusta. Järjestelmää käytetään tällä hetkellä jo useissa Euroopan maissa, ja ruotsalaiset Pinjan asiakkaat käyttävät sitä kaikkiaan jo lähes 50 tuotantolaitoksessa.
Kumppanuus E.ON:n kanssa on Pinjalle uusi merkittävä menestyksen virstanpylväs matkalla globaaleille SaaS-markkinoille.
• Olemme iloisia, että E.ON valitsi ratkaisumme toimitusketjunsa digitalisointiin Ruotsissa. Ratkaisujamme käytetään nyt jo kaikkiaan 30 maassa, ja uskomme niiden auttavan teollisuuden asiakkaita vauhdittamaan digitalisoitumistaan ja parantamaan tuottavuuttaan ympäri maailman, kommentoi Pinjan toimitusjohtaja Veli-Matti Nurminen.
E.ON:n uudistus aloitetaan Örebrossa sijaitsevasta laitoksesta, joka on merkittävä kaukolämmön tuottaja Ruotsissa ja palvelee 1 terawatin tuotantovolyymillaan koko maata. Laitoksen tuotantoprosessissa käytetään tällä hetkellä 95-prosenttisesti biopolttoainetta, ja vuonna 2025 sen tuotanto on kokonaan fossiilitonta.
E.ON saa projektin myötä käyttöönsä tehokkaan työkalun polttoainehankintojen suunnitteluun ja tilaushallintaan. Lisäksi automatisoidaan varastonhallintaprosessia ja raportointia sekä tuotetaan dataa päätöksenteon tueksi.
• Päädyimme Once by Pinjaan monestakin eri syystä. Meidät vakuutti ensinnäkin suuri käyttäjämäärä, joka järjestelmällä jo on niin Suomessa ja Ruotsissa kuin muuallakin maailmalla. Se myös sisältää juuri ne toiminnallisuudet, jotka tarvitsemme biopolttoaineiden toimitusketjun hallintaan. Hinnallakin on toki merkitystä, mutta se ei ole ensisijainen asia, toteaa E.ON:n Key Account Manager Mikael Norberg.
Yhteishanke on edennyt toteutusvaiheeseen ja se viedään läpi kolmenkeskisessä yhteistyössä E.ON:n, Pinjan sekä Pinjan paikallisen tukipalveluja tarjoavan kumppanin, Trionan kesken. Käyttöönotto ajoittuu loppukesään 2021, ennen seuraavan lämmityskauden alkua.
Tietoa Pinjasta
Pinja on kumppanisi digitalisaatioon ja tiedolla johtamiseen. Asiakkaamme ovat teollisuuden sekä digitaalisen yhteiskunnan toimijoita, jotka haluavat hyödyntää digitalisaatiota, ohjelmistoja, analytiikkaa ja uusia liiketoimintamalleja kilpailijoitaan nopeammin ja tehokkaammin. Olemme vastuullinen toimija. Tehostamalla asiakkaidemme toimintaa autamme heitä kestävämpään liiketoimintaan maailmassa, joka tarvitsee vastuullisia ratkaisuja nyt enemmän kuin koskaan. Pinja työllistää noin 400 IT-alan henkilöä, jotka palvelevat johtavia suomalaisia ja kansainvälisiä asiakkaita 30 maassa. Kasvamme voimakkaasti ja liikevaihtomme vuonna 2020 oli noin 50 miljoonaa euroa.
Tietoa E.ON Swedenistä
E.ON Sweden on osa kansainvälistä E.ON-energiakonsernia, joka työllistää yhteensä 70 000 henkilöä 15 eri maassa. Yhtiöllä on Ruotsissa 2 100 työntekijää sekä neljä laitosta, jotka tuottavat sähköä, lämpöä ja älykkäitä energiaratkaisuja kaikkiaan miljoonalle yksityisasiakkaalle ja yritykselle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa ja haastattelupyynnöt:
Jarkko Kosonen, VP, Sales and Marketing
jarkko.kosonen@pinja.com
040 509 6560
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Suomalainen teknologiayhtiö Tuxera vahvistaa johtoryhmäänsä kolmella nimekkäällä rekrytoinnilla – tähtäimessä 100 MEUR liikevaihto26.11.2025 07:35:00 EET | Tiedote
Globaalisti toimiva suomalaisyhtiö Tuxera on tehnyt kolme nimekästä rekrytointia. VP, Global Sales & Strategy Aleksina Shemeikka, VP, Marketing Merja Sinkkonen ja VP, People and Culture Karoliina Reuna tukevat yhtiön kasvumatkaa kohti 100 miljoonan euron liikevaihtotavoitetta tämän vuosikymmenen aikana. Yhtiö suunnittelee rekrytoivansa tulevan vuoden aikana kaikkiaan 50 uutta tuxeralaista.
Konsulttitalo Klarigo Oy laajentaa liiketoimintaansa18.11.2025 07:35:00 EET | Tiedote
Suomen välittävimmäksi konsulttitaloksi itseään kutsuva Klarigo Oy laajentaa liiketoimintaansa. Yli 20 vuotta toimineen Klarigon liikevoitto kasvoi viime tilikaudella 14 prosenttia, ja nyt yhtiö laajentaa toimintaansa uuteen datatiimiin.
Uusiutuvan energian asiantuntijayritys Despro puskee vastavirtaan – 10 vuotta täyttävä yhtiö aikoo tuplata henkilöstömääränsä ja avaa isommat toimitilat Tampereella14.11.2025 08:20:00 EET | Tiedote
Uusiutuvan energian, kriittisen infran ja teollisuuden asiantuntijayritys Despro on tehnyt tasaisen vahvaa, 25 %:n vuosittaista kasvua haastavista markkinasuhdanteista huolimatta. Marraskuussa 2025 yhtiö täyttää kymmenen vuotta ja siirtää samalla päätoimipaikkansa uusiin, isompiin toimitiloihin Tampereella. Henkilöstömäärä on kasvanut vuosikymmenessä nollasta 150:een – vuoteen 2028 mennessä suunnitelmissa on työllistää jo 300 asiantuntijaa.
Suomalainen ohjelmistoyhtiö Pinja kiihdyttää kansainvälistä kasvua Ruotsin markkinoilla5.11.2025 07:15:00 EET | Tiedote
Toimitusketjujen hallinnan, teollisen tuotannon ja kestävän kehityksen tekoälypohjaisiin pilviratkaisuihin erikoistunut Pinja aloittaa yhteistyön ruotsalaisen sahayhtiö Sveden Trän kanssa. Kumppanuus jatkaa Pinjan systemaattista kansainvälistä laajentumista merkittävällä askeleella Ruotsin puuteollisuusmarkkinoilla.
Organisaatioiden turvallisuusjohtamisessa on uudenlaisia haasteita – kriittisillä riskeillä on suora yhteys kansalliseen turvallisuuteen15.10.2025 06:15:00 EEST | Tiedote
Geopoliittiset jännitteet, kyber- ja tietoturvauhat sekä tekoälyn yleistyminen ovat aiheuttaneet uudenlaisia haasteita yritysten ja organisaatioiden turvallisuuteen, kertoo turvallisuusjohtamiseen erikoistunut ohjelmistotalo Qreform. Muutos käy ilmi Qreformin julkaisemasta, eri toimialojen turvallisuusjohtamista selvittäneestä Turvallisuusjohtamisen trendit 2025 -katsauksesta. Riskeillä on suora yhteys myös kansalliseen turvallisuuteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
