Suomalaiset paljastavat S-Pankin kyselyssä: Näitä asioita ostetaan, kun koronarajoitukset hellittävät
15.5.2020 07:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

Maaliskuussa Suomeen toden teolla rantautunut koronakriisi näkyy suomalaisten lompakoissa. S-Pankin Kantarilla teettämässä Arjen raha-asiat ja korona -kyselyssä (PDF) joka kolmas kertoo miettivänsä kriisin takia aiempaa tarkemmin rahankäyttöään.
S-Pankki ja muut pankit ovat pyrkineet pitämään talouden pyörät pyörimässä tarjoamalla lainoihin lyhennysvapaita ja muita joustoja. Kyselyn perusteella 29 prosenttia kaikista asuntolainaa ottaneista suomalaisista onkin turvautunut pankkien tarjoamiin lyhennysvapaisiin. Innokkaimpia lyhennysvapaiden hyödyntäjiä ovat johtavassa asemassa työskentelevät, joista 37 prosenttia on tarttunut mahdollisuuteen. Myös S-Pankin asuntolaina-asiakkaista noin kolmannes on hakenut lyhennysvapaata.
Kysely paljastaa myös suomalaisissa heränneen auttamishalun. Joka neljäs (25 %) kertoo esimerkiksi tukeneensa tietoisesti itselleen tärkeitä pienyrityksiä ostamalla heiltä palveluita tai valitsemalla heidän tuotteitaan kaupassa. Pääkaupunkiseudun asukkaista näin on tehnyt lähes kolmannes, 29 prosenttia. Pieni osa (7 %) puhuu raha-asioista avoimemmin läheistensä kanssa.
Tilausruoka vaihtuu ravintolakäynteihin
S-Pankin 2,3 miljoonan kortin käytöstä kerättyjen anonyymien ostotietojen perusteella koronakriisi leikkasi kulutusta kymmeniä prosentteja välittömästi.
Hiljalleen kuitenkin eri toimialoilla on ollut nähtävissä hienoista nousua, ja myös ympäröivän yhteiskunnan rajoituksia on alettu purkaa. S-Pankin kyselyssä suomalaisilta tiedusteltiin, miten he arvioivat rahankäyttönsä muuttuvan, kun suomalainen yhteiskunta palaa takaisin normaalitilaan.
Vastausten perusteella suomalaiset aikovat käyttää enemmän rahaa etenkin kotimaan matkailuun (33 % sanoo rahankäytön lisääntyvän), ravintoloissa syömiseen ja juomiseen (31 %) ja kulttuuritapahtumiin (26 %). Lähes neljännes (23 %) naisista aikoo panostaa ulkonäköön liittyviin palveluihin kuten kampaajaan. Noin viidesosa arvioi sen sijaan käyttävänsä vähemmän rahaa kotiin kuljetettaviin aterioihin. Moni aikoo käyttää myös vähemmän rahaa ulkomaan matkailuun ja isoihin hankintoihin, kuten autoihin ja asuntoihin.
"Monet haaveilevat jo paluusta normaaliin arkeen, kun voi jälleen käydä ostoksilla, tavata muita ihmisiä ja vaikkapa hemmotella itseään. Toisaalta oman talouden kannalta on hyvä, jos rahankäyttöä on tullut nyt poikkeustilanteessa mietittyä ja seurattua aiempaa tarkemmin”, sanoo korttien tuoteryhmäpäällikkö Marketta Lundell S-Pankista.
Viidenneksellä enemmän rahaa käytössä
Vaikka korona on saanut monet suomalaiset tarkkailemaan talouttaan aiempaa enemmän, niin kolmasosa (33 %) kertoo, ettei kriisi ole vaikuttanut heidän rahankäyttöönsä mitenkään. Lähes joka viides (18 %) puolestaan arvioi, että heillä on itse asiassa aiempaa enemmän rahaa käytössään kriisin myötä vähentyneiden kulutusmahdollisuuksien takia.
Osa tästä säästyneestä rahasta on virrannut pankkitileille, ja Suomen Pankin tilastojen mukaan kotitalouksien talletukset ovat kasvaneet alkuvuonna. S-Pankin kyselyssä 13 prosenttia suomalaisista kertoo alkaneensa varautua jo tuleviin taloudellisiin vastoinkäymisiin.
S-Pankin päästrategi Lippo Suominen ymmärtää, että alkuvuonna nähty markkinamyllerrys voi hirvittää monia sijoittamista ensi kertaa harkitsevia.
”Kaikesta huolimatta vanha sääntö pätee yhä: säännöllinen kuukausittainen rahastosäästäminen on fiksu tapa rakentaa rahakkaampaa huomista”, Suominen kertoo.
”Kun säästää vähän kerrallaan ja pitkäjänteisesti, voi nukkua yönsä rauhallisemmin. Ja vuosien säästämisen jälkeen voi yllättyä positiivisesti siitä, kuinka paljon korkoa korolle omat säästöt ehtivätkään kerryttää.”
Tutkimuksen toteutus:
Kantar TNS toteutti S-Pankin toimeksiannosta tutkimuksen suomalaisten arjen raha-asioista koronan aikaan. Tutkimusaineisto kerättiin Kantarin internet-paneelissa 30.4.–6.5.2020. Tutkimukseen vastasi 1 110 täysi-ikäistä suomalaista. Vastaajajoukko edustaa 18–74-vuotiaita suomalaisia sukupuolen, iän ja asuinpaikan suhteen. Virhemarginaali korkeintaan 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa koko vastaajajoukossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marketta LundellKorttien, maksamisen ja päivittäisten pankkipalveluiden asiantuntija
Puh:040 505 8858marketta.lundell@s-pankki.fiLippo SuominenPäästrategi
Puh:050 345 5692lippo.suominen@s-pankki.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on suomalainen pankki, joka haluaa mahdollistaa vähän rahakkaamman huomisen jokaiselle lompakon paksuudesta riippumatta. Meillä asiantuntemus tarkoittaa sekä talouden että ihmisen ymmärtämistä: osana S-ryhmää tunnemme 3,1 miljoonan asiakkaamme arjen. Uudistamme pankkialaa tarjoamalla ylivoimaista helppoutta ja hyötyä pankin ja kaupan palveluita yhdistämällä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
Rikolliset levittävät kalasteluviestejä S-Pankin nimissä31.7.2026 14:45:00 EEST | Tiedote
Rikolliset levittävät S-Pankin nimissä sähköpostitse kalasteluviestejä tavoitteenaan saada haltuunsa asiakkaiden pankkitunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja. Ethän koskaan syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin sähköpostitse, tekstiviestinä tai pikaviestimissä.
S-Bankens undersökning: Finländarnas drömhem är ett lugnt egnahemshus nära naturen – ”Det lönar sig att ta sig mot drömhemmet ett steg i taget”31.7.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Ett egnahemshus fortsätter att vara finländarnas överlägsna bostadsdröm. Nästan sex av tio finländare uppger att deras drömhem är ett egnahemshus. Även om förtätning av städerna får mycket plats i bostadsdebatten, är det fortfarande ett lugnt läge och närhet till naturen som betonas i finländarnas bostadsönskningar. Enligt S-Bankens expert erbjuder bostadsmarknaden för närvarande även möjligheter, och många bostadsdrömmar kan främjas ett steg i taget.
S-Pankin tutkimus: Suomalaisten unelmakoti on rauhallinen omakotitalo luonnon lähellä – “Unelmakotia kannattaa lähestyä askel kerrallaan”31.7.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Omakotitalo on edelleen suomalaisten ylivoimainen asumisunelma. Lähes kuusi kymmenestä suomalaisesta nimeää omakotitalon unelmakodikseen. Vaikka asumiskeskustelussa korostuu kaupunkien tiivistyminen, suomalaisten asumistoiveissa painottuvat edelleen rauhallinen sijainti ja luonnonläheisyys. S-Pankin asiantuntijan mukaan asuntomarkkinat tarjoavat tällä hetkellä myös mahdollisuuksia, ja monen asumishaaveita voidaan edistää askel kerrallaan.
Yhdysvaltain keskuspankin 29.7.2026 korkokokouksen ennakko – Fed pitämässä korot ennallaan27.7.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain keskuspankki (Fed) pitää todennäköisesti korot ennallaan tämän viikon kokouksessaan. Kokouksesta odotetaan lisätietoa Fedin uuden pääjohtaja Kevin Warshin rahapoliittisesta linjasta. S-Pankki arvioi, että Fedin aiempaa vähäisempi ennakoiva ohjaus voi lisätä epävarmuutta korkonäkymistä ja nostaa markkinoiden riskipreemioita.
Euroopan keskuspankin 23.7.2026 korkokokouksen ennakko - EKP pitämässä korot ennallaan heinäkuun kokouksessaan20.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Euroopan keskuspankki (EKP) pitää todennäköisesti korot ennallaan tämän viikon kokouksessaan. Lähi-idän konfliktin uusi eskaloituminen on lisännyt taas inflaatioriskejä, mutta arvioimme EKP:n jäävän vielä tarkkailemaan hintakehitystä. S-Pankki odottaa EKP:n nostavan korkoja syyskuun kokouksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
