Suomalaisten innokkuus matkailla kotimaassa jatkaa kasvuaan – matkoja lähialueille ja maaseudulle tehdään entistä enemmän
Matkailualan valtakunnallinen yhteiskampanja 100 syytä matkailla Suomessa kokoaa 120 kohdetta eri puolilta kotimaata. Lomalaidun ry:n ja Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n valtakunnallinen maaseutumatkailun markkinointikanava www.matkamaalle.fi on mukana kampanjassa neljättä kertaa. MatkaMaalle.fi palvelu kokoaa yli 200 kotimaista, monipuolista ja laadukasta matkailupalvelua. Kohteet maalla hurmaavat paikallisilla ruuillaan ja monipuolisilla luonto- ja aktiviteettimahdollisuuksillaan.
Suomalaiset haluavat tukea suomalaista työtä ja paikallisia matkailuyrittäjiä
- Kotimaan matkailu on vastuullista paitsi ympäristön myös suomalaisen työn tukemisen näkökulmasta. Jokaisella kotimaan matkalla on vaikutusta matkailuyritysten ja maaseutualueiden elinvoimaisuuteen kerrannaisvaikutusten kautta. Matkailu kotimaassa vaikuttaa positiivisesti myös suomalaisen ruuan kysyntään. Matkakohteessaan matkailijat syövät suomalaista ruokaa useasti päivässä ja samalla tutustuvat kotimaiseen ruokatarjontaan yleisemminkin, korostaa Kimmo Aalto.
Lomamatkojen ohella maaseudulle matkaillaan entistä enemmän myös ryhminä. Myös bussiryhmien kiertomatkailu maaseutukohteisiin on vilkastumaan päin, mikä mahdollistaa maaseudun matkailuelämysten avautumisen myös niille, joilla ei ole esimerkiksi omaa autoa.
- Perhe- ja sukujuhlia sekä työyhteisöjen virkistyspäiviä ja kokouksia järjestetään nyt huomattavasti enemmän maaseudun matkailuyrityksissä verrattuna edeltäviin, koronan kurittamiin vuosiin, iloitsee Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n puheenjohtaja Saila Valkeaniemi.
Matkustus kotimaassa kiinnostaa
100 syytä matkailla Suomessa -kampanjan ja Suoma ry:n teettämän kyselytutkimuksen mukaan 65 % suomalaisista matkailee tulevana kesänä kotimaassa, vaikka matkustusrajoitukset ulkomaille ovat keventyneet. Matkustushalukkuus kotimaassa on pysynyt korkeana ja jopa kasvanut kaksi prosenttiyksikköä edellisvuodesta. Erityisen ilahduttavaa on, että suurinta matkustushalukkuus on 25–34-vuotiaiden ikäryhmässä (71 %).
Suomen matkailuorganisaatioiden yhdistys Suoma ry:n toteuttama 100 syytä matkailla Suomessa -kampanja kokoaa kotimaan kohteet yhteiselle 100syytä.fi -sivustolle. Kampanja on työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) tukema.
Viime kesänä matkailualan toimijoiden yhteismarkkinointi 100 syytä matkailla Suomessa -kampanjan kautta siivitti kotimaanmatkailun ennätyslukemiin, kun kotimaisten yöpymisten määrä heinäkuussa 2021 oli historian korkein. Kotimaan kohteiden vetovoima jatkuu tutkimuksen tulosten mukaan tänäkin kesänä.
Kuudetta kertaa toteutettava kampanja on onnistunut innostamaan suomalaisia etsimään matkakohteita ja matkailemaan kotimaan kohteissa. Viime vuonna 100syytä.fi -sivustolla vieraili noin 530 000 yksittäistä kävijää.
----------------------------------
Suoma ry:n tilaaman 100 syytä matkailla Suomessa -kyselyn tiedonkeruu toteutettiin online-kyselynä Bilendi Oy:n ylläpitämässä M3 Panelissa 9.–21.4.2021. Tutkimusten kohderyhmä oli 18–75-vuotiaat. Kyselyyn vastasi 1000 suomalaista. Otokset kiintiöitiin kansallisesti edustavaksi sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan.
Lisätietoja:
Kimmo Aalto, Lomalaidun ry:n toiminnanjohtaja
kimmo.aalto@lomalaidun.fi +358401791618
Saila Valkeaniemi, Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n puheenjohtaja
saila@valkeaniemi.fi +35850 309 1660
www.matkamaalle.fi -sivusto mukana kampanjassa
- https://100syyta.fi/artikkelit/-lue-matkamaalle
- https://100syyta.fi/kohde/lomalaidun-majoitus
- https://100syyta.fi/kohde/lomalaidun-aktiviteetit
100syytä matkailla Suomessa -kampanja:
Maisa Häkkinen, Suoma ry:n hallituksen puheenjohtaja
maisa.hakkinen@mikseimikkeli.fi, +358 44 794 2219
Hannu Komu, Suoma ry:n toiminnanjohtaja
hannu.komu@onvisio.fi, +358 400 615756
------------------
Suoma ry:n tilaaman 100 syytä matkailla Suomessa -kyselyn tiedonkeruu toteutettiin online-kyselynä Bilendi Oy:n ylläpitämässä M3 Panelissa 9.–21.4.2021. Tutkimusten kohderyhmä oli 18–75-vuotiaat. Kyselyyn vastasi 1000 suomalaista. Otokset kiintiöitiin kansallisesti edustavaksi sukupuolen, iän ja asuinalueen mukaan.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Komission tiukkaa ilmastotavoitetta ei voida saavuttaa maankäyttösektorilla2.7.2025 14:59:35 EEST | Tiedote
EU-komissio julkaisi tänään tavoitteensa vähentää unionin alueen kasvihuonekaasupäästöjä 90 prosentilla vuoteen 2040 mennessä. Tavoite on kunnianhimoinen ja linjassa pitkän aikavälin ilmastotavoitteiden kanssa. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää ilmastotyötä välttämättömänä, mutta korostaa, ettei tiukkaa yleistavoitetta voida saavuttaa nykyisillä, epärealistisilla odotuksilla maankäyttösektoriin liittyen.
Koneen Säätiöltä merkittävä rahoitus MTK:lle25.6.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
Koneen Säätiön Metsän puolella -aloite myöntää yhteensä 2,2 miljoonaa euroa kolmelle hankkeelle, jotka edistävät luonnonarvomarkkinan käynnistymistä Suomessa. MTK:lle säätiö myöntää 500 000 euroa. Rahoituksella kehitetään metsänomistajalähtöisiä luontoarvomarkkinapalveluita.
Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.
METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.
Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote
Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme