SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Suomeen kansainvälinen palkinto hotelli- ja matkailualan kannattavuuden kehittämisestä

Jaa
SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan Revenue management johtaja, restonomi Nina Nieminen on saanut kansainvälisen Revenue Optimization Professional -palkinnon tunnustuksena matkailualan kannattavan kasvun kehittämisestä. Tunnustuksen myönsi hotellialan ammattilaisista koostuva järjestö HSMAI (Hospitality Sales and Marketing Association International) ja se julkistettiin tammikuun lopulla Lontoossa pidetyssä alan konferenssissa.

Nyt ensi kertaa myönnetty palkinto jaetaan jatkossa vuosittain tunnustuksena revenue- ammattilaisen henkilökohtaisesta panostuksesta revenue management -alan hyväksi. Revenue management on tuottojohtamista, joka ohjaa myymään oikeat palvelut oikeilla hinnoilla, oikeille ihmisille, oikeaan aikaan ja oikeita jakelukanavia käyttäen. Tuottojohtamisella on olennainen merkitys matkailualan yritysten taloudelliselle menestykselle ja merkitys on vain korostunut digitaalisen kaupankäynnin myötä.

"Nina on johtanut ja kehittänyt sekä revenue management- että hotellien jakelukanavatoimintoja jo vuosia omassa työssään yhdellä Pohjoismaiden merkittävimmistä hotellitoimijoista", kertoo palkinnon myöntämisen perusteista raadissa istunut Klaus Kohlmayr järjestelmätoimittaja IDeakselta.

"Työssään hän kehittää paitsi hotellialan kannattavuutta myös kokous- ja ravintolapuolen revenue-johtamista, mikä tekee hänestä alan edelläkävijän koko Euroopassa. Nina on aktiivinen toimija järjestössämme ja aina valmis jakamaan asiantuntijuuttaan niin alan ihmisille kuin alan ulkopuolelle."

Nina Nieminen johtaa S-ryhmän hotellien ja ravintoloiden revenue management -toimintoja sekä jakelua. S-ryhmän hotelliketjut Sokos Hotels ja Radisson Blu tekivät ennätystuloksen viime vuonna.

Lisätietoja: Nina Nieminen, Revenue management johtaja, SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjaus, puh. 050 388 4453, s-posti Nina.Nieminen@sok.fi

Haluatko tietää lisää matkailualan revenue managementista? Haastattelupyynnöt:   Tanja Holmberg, Pieni Ideapuoti Oy, puh. 050 327 8923, s-posti tanja@pieni-ideapuoti.fi

HSMAI (Hospitality Sales & Marketing Association International) on revenue management -järjestö, jonka tarkoituksena on edistää hotelli-, tapahtuma- ja koko matkailualan kannattavaa kasvua sekä toimia alan puhemiehenä niin kansallisesti kuin koko Euroopan tasolla. Järjestö jakaa käytännön työkaluja, näkemyksiä ja alan terävintä osaamista muun muassa muuttaakseen toimintaa aiempaa digitaalisemmaksi sekä kasvattaakseen alan kannattavuutta.

www.hsmai.eu

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

http://www.s-ryhma.fi

Sokos Hotels

Sokos Hotels on 50 hotellista koostuva suomalainen hotelliketju. Ketjun kolme eri hotellityyppiä tarjoavat yksilöllisen hotellikokemuksen jokaiselle. Original-hotellit tunnetaan sydämellisestä palvelustaan ja keskeisistä sijainneistaan, Break-hotellit tarjoavat rentouttavaa irtiottoa arjesta ja uniikkien Solo-hotellien korkea laatu näkyy niin palvelussa kuin hotellien puitteissakin.

Sokos Hotels on valittu Suomen vastuullisimmaksi ja luotetuimmaksi hotelliketjuksi useana vuonna peräkkäin. Ketjun hotelleja on Suomessa, Virossa ja Venäjällä.

www.sokoshotels.fi  

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta

Kasvisten syönti koetaan hankalaksi ja kalliiksi – S-ryhmältä helpottavia ratkaisuja7.10.2025 08:40:55 EEST | Tiedote

Kasvisten kulutus on Suomessa selvästi jäljessä uusista ravitsemussuosituksista. Vaikka lähes 70 prosenttia vastaajista tietää, että kasviksia tulisi syödä yli 500 grammaa päivässä, toteutuu tämä arjessa vain joka neljännellä. Tieto suosituksista ei vielä johda tekoihin, ja uusia konkreettisia ratkaisuja tarvitaan. S-ryhmä helpottaa nyt kasvisten syömistä tuomalla myyntiin valmiiksi pestyjä, pilkottuja ja kuorittuja Helpot ja nopeat -tuotteita.

Suomalaiset panostavat entistä enemmän lemmikkiensä ravintoon – S-ryhmä tuo myyntiin superpremium-lemmikinruokasarjan22.9.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

S-ryhmän myyntidatan ja kuluttajatutkimusten mukaan suomalaiset haluavat panostaa yhä enemmän lemmikkiensä ravintoon. Tärkeitä valintakriteereitä ovat lemmikin oma mieltymys, alkuperämaa, laadukkuus ja hinta-laatusuhde. S-ryhmä laajentaa tarjontaansa superpremium-lemmikinruokasarjalla, joka tulee myyntiin Prismoihin, suurimpiin S-marketteihin ja S-kaupat ruoan verkkokauppaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye