Suomeen syntyy suuri korjausrakentaja, kun Renevo ostaa Remonttipartion
Vuokratalojen korjaajana tunnettu Renevo laajentaa toimintaansa taloyhtiöiden putkisaneerauksiin ostamalla Remonttipartion Lehto Groupilta.

Marraskuun 2021 lopussa Adelis Equity Partnersin omistukseen siirtyneellä Renevolla on vahva asema vuokratalokiinteistöjen korjausrakentamisessa. Yhtiö ottaa nyt merkittävän kasvuloikan yksityisten taloyhtiöiden suuntaan, kun se ostaa Remonttipartion. Remonttipartio on pääkaupunkiseudun johtavia taloyhtiöiden putkisaneeraajia lähes 30 vuoden kokemuksellaan. Kauppa vaatii vielä kilpailuviranomaisen luvan.
Kaupan jälkeen Renevo Oy ja Remonttipartio Oy muodostavat Renevo Groupin. Siinä syntyy Suomeen uusi suuri toimija korjausrakentamiseen – Renevon liikevaihto oli vuonna 2021 noin 50 miljoonaa euroa ja Remonttipartion noin 32 miljoonaa euroa. Renevo työllistää 100 ja Remonttipartio 120 korjausrakentamisen ammattilaista. Niiden markkinaosuus erityisesti pääkaupunkiseudun asuntokorjauksissa on merkittävä. Renevolla on lisäksi mittavaa toimintaa Lahden ja Jyväskylän talousalueilla.
Yrityskaupalla ei ole vaikutuksia henkilöstön asemaan tai asiakassopimuksiin kummassakaan yhtiössä. Remonttipartion johdossa jatkaa kokenut Ari Saartoala.
Renevo uskoo korjausrakentamisen kasvun jatkuvan
– Sekä Renevo että Remonttipartio ovat hyvin johdettuja, kasvavia ja kannattavia urakoitsijoita. Vuoden 2021 luvut osoittivat selvää kasvua ja kummallakin on tilauskantaa enemmän kuin vuotuisen liikevaihdon verran, kertoo Renevon toimitusjohtaja Arttu Liukku.
– Yhtiöt täydentävät hienosti toisiaan ja osaamme valita projektit, joihin keskitymme. Molemmat ovat kehittäneet prosessinsa tietyn tyyppisten ja tietyn ikäisten talojen korjaamiseen sekä panostaneet pitkäjänteisesti laatuun ja asiakastyytyväisyyteen. Työtä tekemässä on sitoutunut ja osaava henkilöstö, Arttu Liukku summaa.
– Kaupan valmistelussa näkyy Adeliksen vahva asiantuntemus pohjoismaisesta rakennusalasta. Uskomme, että korjausrakentamisen markkina kasvaa ja sille on merkittävä tilaus myös yhteiskunnallisesti. Olemme tyytyväisiä, että onnistuimme luomaan Suomeen vahvan ja kasvavan yrityksen tälle tärkeälle toimialalle, kertoo Renevon hallitukseen kuuluva John-Matias Uuttana Adeliksesta.
Lisätietoja
Renevo: Arttu Liukku, toimitusjohtaja Renevo ja Renevo Group, 040 483 9669, arttu.liukku@renevo.fi
Adelis: John-Matias Uuttana, john-matias.uuttana@adelisequity.com
Remonttipartio: Ari Saartoala, 0400 836 017, ari.saartoala@lehto.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Renevo
Renevo on vuonna 2012 perustettu rakennusalan urakointiyritys, joka keskittyy suurten kiinteistönomistajien hallitsemien vuokra-asuntokohteiden korjausrakentamiseen. Toimipaikkamme sijaitsevat Helsingissä, Lahdessa ja Jyväskylässä. Työllistämme noin 100 ammattilaista ja liikevaihtomme vuonna 2021 oli 50 miljoonaa euroa. www.renevo.fi
Remonttipartio
Remonttipartio on 1993 perustettu taloyhtiöiden putkisaneerauksiin pääkaupunkiseudulla erikoistuva urakointiyritys. Olemme toimineet pitkään omalla nimellämme sekä joitakin vuosia Lehto Groupin putkisaneerauksien liiketoimintayksikkönä. 2022 siirryimme yrityskaupalla osaksi Renevo Groupia. Remonttipartio työllistää 120 sitoutunutta ammattilaista ja liikevaihtomme vuonna 2021 oli 32 miljoonaa euroa.
Adelis Equity Partners
Adelis on pääomasijoittaja, joka toimii kasvukumppanina vahvassa markkina-asemassa oleville pohjoismaisille yhtiöille. Adelis on perustamisestaan lähtien ollut segmenttinsä aktiivisimpia yhtiöitä 31 sijoituksellaan ja yli 130 lisäyritysostollaan. Adelis hallinnoi noin kahden miljardin euron pääomaa. Suomessa Adeliksen nykyisiä ja aikaisempia sijoituskohteita ovat Renevo, Puuilo, Ropo Capital, Quattro Mikenti Group, Med Group, Valtti Kumppanit ja Valamis. www.adelisequity.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Länsi-Uudenmaan Säästöpankki muuttaa yhtiömuotoaan säästöpankista säästöpankkiosakeyhtiöksi10.5.2022 13:17:28 EEST | Tiedote
Länsi-Uudenmaan Säästöpankki valmistelee yhtiömuodon muutosta säästöpankista säästöpankkiosakeyhtiöksi. Samalla perustetaan paikallinen Länsi-Uudenmaan Säästöpankkisäätiö. Muutostapa on säästöpankkiryhmän linjan mukainen ja vastaava on toteutettu viidessä muussa säästöpankissa viime vuosina.
Lääkeyhtiö medac myönsi merkittävän apurahan suomalaistutkijalle virtsarakon syövän tutkimukseen15.2.2022 09:00:00 EET | Tiedote
Nordic medac Urology Grant -apuraha oli haettavana ensimmäistä kertaa vuonna 2021. Pohjoismaisen 10 000 euron apurahan on saanut suomalainen lääketieteen tohtori Liina Salminen post doc -tutkimustyönsä tueksi. Salmisen tutkimusprojektissa selvitetään uusia tapoja virtsarakon syövän diagnosoimiseen ja hoidon tehon seurantaan.
Adelis Equity Partners keräsi 930 miljoonaa euroa uuteen rahastoonsa12.11.2021 08:00:00 EET | Tiedote
Pääomasijoittaja Adelis Equity Partnersin kolmas rahasto keräsi 930 miljoonaa euroa. Rahasto tulee Adeliksen aikaisempien rahastojen tapaan sijoittamaan kasvuhakuisiin pk-yrityksiin Pohjoismaissa.
Euroopan komissio on päivittänyt tuoteturvallisuussuosituksia16.9.2021 14:28:07 EEST | Tiedote
Euroopan komissio kokoaa vuosittain yhteen EU:n kansalliset viranomaiset yhteistyöhön tuoteturvallisuuden testaamiseksi. Tuotteiden turvallisuutta koskeva koordinoitu toiminta (CASP) vastaa suositusten laatimisesta. Testit suoritetaan EU:n akkreditoimissa laboratorioissa tuotevalikoimalla, jonka markkinavalvontaviranomaiset valitsevat vuosittain EU:n 27 jäsenvaltiosta (sekä Norjasta, Islannista ja Liechtensteinista).
Econet Oy:n omistus siirtyy MBO-kaupalla toimivalle johdolle17.8.2021 09:14:48 EEST | Tiedote
Econet Oy:n toimiva johto on ostanut yrityksen koko osakekannan Econet Group Oy:ltä. Econet Oy:n osakekanta siirtyi 12. elokuuta 2021 solmitun kaupan myötä Econet Engineering Oy:lle, jonka omistajia ovat Heikki Viitanen, Taina Dammert ja Mika Kärkkäinen. Yrityksen nimi säilyy kaupan jälkeenkin Econet Oy:nä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme