Suomen Akatemialta rahoitusta neljälle Jyväskylän yliopiston tutkijalle

Akatemiatutkijan rahoitus liikuntatieteelliseen tiedekuntaan
Simon Walkerin tutkimus hyödyntää ja yhdistelee uusia kuvantamis- ja magneettistimulaatiometodeja. Hän tutkii sitä, miten aivot käsittelevät tasapainon horjumisesta johtuvaa aistitietoa ja miten kaatumisen estävä asennon korjaustieto välittyy lihaksille. Projekti vertaa iältään 20–25-vuotiaita 60–65 ja 70–75-vuotiaisiin ja seuraa heitä kahden vuoden ajan. Tämän jälkeen tehdään tasapainoharjoitteluinterventio, jossa vahvistetaan tärkeitä hermostollisia mekanismeja.
Projekti siis pyrkii tunnistamaan hermostolliset vajavaisuudet, jotta tulevat tutkimukset voitaisiin paremmin kohdistaa kaatumisriskien ehkäisyyn.
Akatemiatutkija toteuttaa tieteellisesti korkeatasoiseksi arvioitua tutkimussuunnitelmaa. Hän on monipuolisesti verkottunut tutkija, jolla on mahdollisuus pätevöityä vaativimpiin tutkijan tehtäviin ja vakiinnuttaa asemansa itsenäisenä tutkijana kansainvälisessä tutkijayhteisössä.
Akatemiatutkijan rahoitus on viisivuotinen ja tutkijalle myönnetään noin 450 000 euroa. Yhteensä rahoituksia myönnettiin 22 uudelle akatemiatutkijalle.
Akatemian tutkijatohtorin rahoituksia kolmelle bio- ja ympäristötieteiden laitoksen tutkijalle
Pekka Niittynen selvittää, miten vuorovaikuttavien kasviyksilöiden toiminnalliset ominaisuudet, kuten korkeus, auttavat löytämään yleistettäviä ja ennustettavia sääntöjä. Myös kasvit vuorovaikuttavat keskenään, kilpailevat samoista resursseista ja muokkaavat paikallisia olosuhteita. Näillä vuorovaikutussuhteilla on suuri merkitys siihen, miten ilmastonmuutos tulee lopulta muuttamaan kasviyhteisöjä, mutta samalla vuorovaikutuksia on hankala mitata tai havaita.
Tutkimuksen avulla voidaan ennustaa aiempaa tarkemmin myös tulevia muutoksia ja arvioida ilmastonmuutoksen voittajat ja häviäjät arktisessa luonnossa, ekosysteemissä, johon ilmastonmuutos vaikuttaa erityisen voimakkaasti.
Anton Lavrinienko tutkii laajoilla kenttäkokeilla, miten mikrobistomanipulaatiot vaikuttavat eläinten kykyyn selvitä hengissä muuttuvissa lämpöoloissa. Kaikki eläimet ovat kehittyneet yhdessä suolistomikrobistonsa kanssa. Mikrobisto voi vaikuttaa merkittävästi mm. eläinten kasvuun ja terveyteen.
Laboratoriokokeet ja epidemiologiset tutkimukset ihmisillä ovat selvittäneet, miten isäntä–suolistomikrobisto-suhde toimii fysiologisella tasolla. Sen sijaan todelliset vaikutukset lisääntymismenetykseen ja hengissäsäilyvyyteen luonnon eläimillä ovat vielä osoittamatta. Teoreettisesti mikrobiston muutokset voivat olla hyvin tärkeä luonnonvalinnan mekanismi, joka edistää tai rajoittaa eläinten sopeutumista ympäristön muutoksille. Hankkeen tulokset auttavat ennustamaan luonnoneläinkantojen mahdollisuuksia sopeutua ilmastonmuutoksen aiheuttamiin nopeisiin valintapaineisiin.
Sami Lehtisen tutkimushanke tuottaa tietoa kalastuksen merkityksestä ekosysteemien rakenteeseen ja toimintaan sekä edistää kestävän kehityksen toimintamallien laatimista. Liikakalastuksen myötä monet turskakannat Pohjois-Atlantilla romahtivat dramaattisesti kolmekymmentä vuotta sitten. Suurista elvytysyrityksistä huolimatta turskakannat ovat pysyneet vaarallisen matalina ja saattavat kadota kokonaan muutaman vuosikymmenen aikana. On erittäin tärkeää ymmärtää, mitkä turskalle ominaiset tekijät ja vuorovaikutukset muiden lajien kanssa estävät tai rajoittavat turskakantojen elpymistä. Hankkeessa tutkitaan, kuinka yksilötason käytöspiirteet skaalautuvat ekosysteemien tasolle sekä ohjaavat dynamiikkaa ja evoluutiota.
Akatemian tutkijatohtorin rahoitus on kolmivuotinen. Myönnetyt rahoitukset ovat suuruudeltaan noin 250 000–280 000 euroa.
Nyt myönnetyt rahoitukset olivat Suomen Akatemian biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimushankkeille.
Lisätietoa:
- Simon Walker, simon.walker@jyu.fi, +358408054906
- Pekka Niittynen, pekka.niittynen@helsinki.fi
- Anton Lavrinenko, anton.1.lavrinienko@jyu.fi
- Sami Lehtinen, sami.o.lehtinen@jyu.fi
Suomen Akatemian tiedote uusista akatemiatutkijoista: https://www.aka.fi/suomen-akatemian-toiminta/ajankohtaista/tiedotteet-ja-uutiset/2022/biotieteiden-terveyden-ja-ympariston-tutkimuksen-akatemiatutkijahaussa-erittain-korkea-taso/
Suomen Akatemian tiedote uusista tutkijatohtoreista: https://www.aka.fi/suomen-akatemian-toiminta/ajankohtaista/tiedotteet-ja-uutiset/2022/uudet-biotieteiden-terveyden-ja-ympariston-tutkimuksen-tutkijatohtorit-valittu/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopistoon valittiin 2755 uutta opiskelijaa3.7.2025 13:33:27 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja yliopistojen avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2755 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopussa uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja!
Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote
Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.
Jyväskylän yliopiston uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma tarjoaa jatkotutkintoväylän bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille25.6.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa alkaa täysin uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma, joka tarjoaa jatkokoulutusmahdollisuuden erityisesti bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille. Vastaavaa tiedeyliopistotasoista koulutusta ei Suomessa ole muualla tarjolla.
Sosiaali- ja terveysministeriöltä 1,1 miljoonaa euroa rahoitusta Jyväskylän yliopiston sosiaalityön tutkimushankkeille24.6.2025 09:24:49 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt valtionavustusta 18 sosiaalityön yliopistotasoiselle tutkimushankkeelle. Tutkimushankkeiden tavoitteena on vahvistaa sosiaalityön ja sosiaalihuollon vaikuttavuutta, laatua ja asiakasturvallisuutta sekä asiakkaiden osallisuutta ja toimijuutta sosiaalihuollossa.
Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme