Suomen aluekehittäminen hidastuu ministeriön tietoteknisten ongelmien vuoksi
2.5.2023 10:04:59 EEST | Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry | Uutinen
Ammattikorkeakoulut ovat tyrmistyneitä ja äärimmäisen huolissaan tilanteesta, jossa tietoteknisiin syihin vedoten, kansalliset rahoittajaviranomaiset eivät ole edelleenkään kyenneet jakamaan EU-ohjelmakauden 2021-2027 alue- ja rakennepolitiikan rahoitusta (EAKR- ja ESR+ rahoitus). Työ- ja elinkeinoministeriö ei ole onnistunut ratkomaan tilannetta, vaikka kolmas vuosi ohjelmakautta on jo pitkällä.
Ongelmaa on vielä korostanut se, ettei TEM vastuullisena ministeriönä ole ohjeistanut rahoitusta jakavia ELY-keskuksia (elinkeino-, liikenne-, ja ympäristövirastoja) ja maakuntaliittoja, voidaanko tehdä ennalta rahoituspäätöksiä, vaikka itse raha ei vielä liiku. Näin ollen käytännöt ovat vaihdelleet eri puolilla maata.
Ammattikorkeakoulut sekä muut hanketoimijat joutuvat nyt aloittamaan esihyväksyttyjä hankkeita omalla taloudellisella riskillä. Omalla riskillä aloitettuihin hankkeisiin on jouduttu sitomaan ammattikorkeakoulujen muutoinkin vähiä omia pääomia. Nämä rahat ovat pois uusista TKI-avauksista työelämää kehittävässä soveltavassa tutkimuksessa ja kehittämistyössä. Osalla korkeakouluista ei ole mahdollista pitää kiinni hyvistä työntekijöistä, kun palkkarahat ovat saamatta.
Vielä huolestuttavampaa on, että Suomi saattaa myös menettää aluekehittämisen varat lopullisesti, jos niitä ei saada käytettyä tavoiteajassa. Mikäli rahoituspäätös tulee loppuvuodesta, ei rahoitusta ehditä enää täysimääräisesti käyttää.
- Nyt vaarana on, että Suomeen myönnetyt myöntövaltuudet siirtyvät käytettäväksi muissa EU-maissa. Tilanne on täysin absurdi Suomen kansallisten tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotavoitteiden ja alueiden kehittämiselle asetettujen tavoitteiden näkökulmasta, sanoo Arenen toiminnanjohtaja Ida Mielityinen.
Hakijat ovat hakeneet rahoitusta rahoittajien pyynnöstä etupainotteisesti, vaikka rahoituspäätöksiä ei ole voitu tehdä. Myönteisiä lausuntoja on jo tehty, mutta yhtään euroa ei ole siirtynyt hankkeiden tekijöille.
- Juuri nyt Suomi tarvitsisi kaiken tutkimus- ja kehittämisrahoituksen, jotta pääsemme kansallisiin tavoitteisiimme. Tilanteesta eivät suinkaan kärsi yksinomaan ammattikorkeakoulut vaan suuri osa suomalaisista yrityksistä, joiden kehittämistä näillä rahoilla pitkälti tehdään, painottaa Vaasan ammattikorkeakoulun TKI-johtaja Marja-Riitta Vest.
- Tällaista tilannetta tietoteknisiin syihin vedoten ei kerta kaikkiaan voi hyväksyä, jatkaa Mielityinen.
Ammattikorkeakoulujen kansallinen TKI-rahoitus on erittäin vähäistä ja niiden ulkoisesta TKI-rahoituksesta jopa puolet on juuri tätä EU-rahoitusta. Tilanne vaatisi pääomia ja taloudellista pelivaraa, jota ammattikorkeakouluilla ei ole. Rahoituspäätösten myöhästyminen vaikuttaa myös korkeakoulujen perusrahoitukseen. Tällainen ulkopuolelta hankittu tutkimus- ja kehittämisrahoitus vaikuttaa ammattikorkeakoulujen perusrahoituksen jakautumiseen korkeakoulujen välillä.
Ammattikorkeakoulujen reaalinen perusrahoitus on laskenut noin 200 miljoonalla eurolla vuoden 2011 jälkeen, vaikka samaan aikaan koulutuksen ja TKI-toiminnan tavoitteita on kasvatettu.
Yhteyshenkilöt
Ida MielityinenToiminnajohtajaAmmattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry
Puh:0505940731ida.mielityinen@arene.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry
Ammatillisen koulutuksen ja ammattikorkeakoulujen vahvuuksien hyödyntäminen on ratkaisu koulutustason nostoon ja alueiden elinvoiman vahvistamiseen1.10.2026 09:34:47 EEST | Tiedote
Koulutustason nostaminen edellyttää toimivia koulutuspolkuja ammatillisesta koulutuksesta korkeakoulutukseen. Ammatillinen koulutus ja ammattikorkeakoulut muodostavat yhdessä väylän, joka vahvistaa osaamista, vastaa työelämän tarpeisiin ja tukee alueiden elinvoimaa.
Akava ja Arene: Ammattikorkeakoulutus on Suomen kasvun ja työelämän uudistumisen moottori – Akava ja Arene peräänkuuluttavat panostuksia osaamiseen eduskuntavaalitavoitteissaan30.9.2026 08:45:03 EEST | Tiedote
Suomen kestävä talouskasvu, tuottavuus ja kansainvälinen kilpailukyky edellyttävät panostuksia tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaan sekä osaamiseen. Akava ja Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene esittävät 2027 eduskuntavaaleihin yhteisenä vetoomuksena vahvempaa panostusta osaamiseen.
Ammattikorkeakoulujen päivitetyt tekoälysuositukset ja tulevaisuuden visiotyö - yhteisiä periaatteita ja toimenpidesuosituksia tekoälyn vastuulliseen käyttöön26.5.2026 08:48:20 EEST | Tiedote
Tekoälyosaaminen on erityisesti ammattikorkeakoulusta valmistuville merkittävä työelämätaito. Päivitettyjen suositusten avulla edistetään tekoälylukutaidon kehittymistä ja tekoälyn vastuullista käyttöä opetuksessa ja oppimisessa.
Ammattikorkeakoulujen kestävyysohjelma päivitettiin vastaamaan muuttuvia tarpeita13.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Ammattikorkeakoulujen yhteinen kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelma on päivitetty vastaamaan muuttuneita kestävyystarpeita ja kasvavaa osaamista. Vuodesta 2020 voimassa ollut ohjelma on toiminut keskeisenä viitekehyksenä ammattikorkeakoulujen kestävyystyölle, sitouttaen ammattikorkeakoulut yhteisiin tavoitteisiin.
Viesti kehysriiheen: Vaalikaa ammattikorkeakoulujen valtavia inhimillisen pääoman kasvun mahdollisuuksia8.4.2026 10:41:45 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee nopeasti kasvua ja kokonaisvaltaista hyvinvointia. Sitä saamme hyödyntämällä ja yhdistämällä olemassa olevaa osaamista, teknologiaa ja inhimillistä luovuutta. Pienenevien ikäluokkien maassa on huolehdittava siitä, että saamme jokaisen kyvyt rakentamaan kasvua ja kestävää yhteiskuntaa. Inhimillistä pääomaa rakennetaan korkeakouluissa koulutuksen lisäksi tutkimuksella. Ammattikorkeakoulujen lakisääteinen tutkimustyön tehtävä on laaja-alainen, nopeavaikutteinen innovaatiotoiminta mukaan luettuna. Ammattikorkeakoulujen tutkimuksessa ja kehittämistyössä laaja-alainen vaikuttavuus ja käytettävyys ovat kaikessa läsnä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme