Suomen itsenäisyyspäivän viettoa kuvastaa kiitollisuus
17.11.2021 15:35:10 EET | Tasavallan presidentin kanslia | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia
Tiedote 32/2021
17.11.2021
Itsenäisyyspäivää juhlistetaan tänä vuonna Presidentinlinnassa. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio kutsuvat vastaanotolle maanantaina 6. joulukuuta henkilöitä, jotka ovat tehneet työtä terveyden ja suomalaisen yhteiskunnan hyväksi koronapandemian aikana.
”Me tiedämme, että terveydenhuoltohenkilöstö on ollut inhimillisesti äärimmäisen kovan työn ja vaivan edessä koko vuoden. Väistämättä mieleeni tulee Winston Churchillin eräässä toisessa yhteydessä toteama lausuma, joka kuului vapaasti näin ’harvoin on niin moni ollut kiitollisuuden velassa niin harvoille’. Tätä tunnelmaa haluamme myös muistettavan ja korostettavankin”, presidentti Niinistö sanoo.
Vastaanoton toisena teemana tänä vuonna on ”paljon on hyvin”. Teeman mukaisesti kutsuttujen joukossa on vapaaehtoistyöntekijöitä sekä vieraita, jotka ovat omalla toiminnallaan edistäneet Suomen vahvuuksia.
”Vaikea korona-aika on osoittanut, että paljon on hyvin. Suomessa on paljon hyvää. Selviytyminen näin hyvin koronahaasteesta on osoitus siitä, että monet muutkin ammattiryhmät ovat joutuneet venymään. Myös ihmisten vapaaehtoinen toiminta on ollut tärkeää”, presidentti Niinistö toteaa.
Tällä hetkellä kutsuttujen kokonaismäärä vastaanotolla on alle 200 henkeä. Lähes kaikki kutsuttavat ovat ensikertalaisia.
Itsenäisyyspäivän perinteisiä kunniavieraita, sotiemme veteraaneja ja lottia, presidenttipari tapaa kahvitilaisuuden merkeissä jo ennen itsenäisyyspäivää.
Yle näyttää itsenäisyyspäivän tapahtumia ja presidenttiparin itsenäisyyspäivän haastattelun suorana lähetyksenä Yle TV1:llä. Myös katsojilla on mahdollisuus lähettää oma tervehdyksensä illan lähetykseen.
Itsenäisyyspäivän vastaanottoa valmistellaan muuttuvan tilanteen vallitessa. Terveysturvallisuus otetaan vastaanotolla huomioon normaalia pienemmän vierasmäärän lisäksi myös kaikissa muissa järjestelyissä. Koronavirustilanteen kehitystä seurataan valmistelun edetessä ja tilanteen muuttumiseen reagoidaan tarvittaessa.
Valmisteluista tiedotetaan lisää lähempänä itsenäisyyspäivää.
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tasavallan presidentin kanslia
President Stubb besöker Brygge22.10.2026 10:58:03 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 65/2026 22.10.2026 Republikens president Alexander Stubb besöker Brygge, Belgien, måndagen den 26 oktober 2026. President Stubb deltar i invigningsceremonin för det akademiska läsåret vid College of Europe, där han håller huvudanförandet. I sitt tal kommer han att behandla Europas framtid. Under besöket träffar presidenten också högskolans ledning och studerande. College of Europe grundades 1949 och erbjuder masterutbildning inom Europastudier med inriktning på ekonomi, juridik och statsvetenskap.
Presidentti Stubb vierailee Bruggessa22.10.2026 10:58:03 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 65/2026 22.10.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb vierailee Bruggessa, Belgiassa, maanantaina 26. lokakuuta 2026. Presidentti Stubb osallistuu College of Europe -korkeakoulun lukuvuoden avajaisjuhlaan, jossa hän toimii pääpuhujana. Puheessaan hän käsittelee Euroopan tulevaisuutta. Vierailunsa aikana presidentti tapaa myös korkeakoulun johtoa ja opiskelijoita. Vuonna 1949 perustettu College of Europe tarjoaa perustutkinnon jälkeisiä akateemisia Eurooppa-opintoja talous-, oikeus- ja valtiotieteessä.
President Stubb to visit Bruges22.10.2026 10:58:03 EEST | Press release
Office of the President of the Republic of Finland Press release 65/2026 22 October 2026 President of the Republic of Finland Alexander Stubb will visit Bruges, Belgium, on Monday 26 October 2026. President Stubb will take part in the opening ceremony of the academic year at the College of Europe, where he will deliver the keynote address. In his speech, he will discuss the future of Europe. During his visit, the President will also meet with the College's leadership and students. Founded in 1949, the College of Europe is a postgraduate institute specialising in European studies, with programmes in economics, law and political science.
President Stubb på arbetsbesök till Oslo20.10.2026 08:07:38 EEST | Pressmeddelande
Republikens presidents kansli Pressmeddelande 64/2026 20.10.2026 Republikens president Alexander Stubb avlägger ett arbetsbesök i Oslo tisdagen den 20 oktober 2026. Under sitt besök träffar president Stubb Norges statsminister Jonas Gahr Støre och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Samtalen mellan presidenterna och statsministern kommer att behandla Rysslands olagliga anfallskrig mot Ukraina och det allmänna säkerhetsläget i Europa.
Presidentti Stubb työvierailulle Osloon20.10.2026 08:07:38 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentin kanslia Tiedote 64/2026 20.10.2026 Tasavallan presidentti Alexander Stubb tekee työvierailun Osloon tiistaina 20. lokakuuta 2026. Presidentti Stubb tapaa vierailullaan Norjan pääministeri Jonas Gahr Støren ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin. Presidentit ja pääministeri keskustelevat Venäjän laittomasta hyökkäyssodasta Ukrainassa ja Euroopan yleisestä turvallisuustilanteesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme