Suomen kansallisen kasvun ohjelman kohdentamisen onnistuttava
15.3.2021 17:26:02 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MTK on tyytyväinen siihen, että ohjelman avulla laajakaistaa saadaan kohdennettua lisää sinne, minne se ei markkinaehtoisesti rakennu. Kun nopeat yhteydet on luotu, voidaan esimerkiksi sote-palveluita digitalisoida. MTK on pettynyt kunnianhimon puutteeseen biotalouden digitaalisten ratkaisujen luomisessa elvytyspaketin tässä vaiheessa.
Vihreä siirtymä on aiheellisesti Suomen kestävän kasvun ohjelman ytimessä. Biokaasulla voidaan elvyttää kaikkialla Suomessa, nopeasti ja ilmastoystävällisesti ja ohjelma antaa siihen hyviä työkaluja. Teollisuuden sivuvirtojen edistämiseen MTK ehdottaa sisällytettäväksi biokaasulle tärkeiden maatalouden sivuvirtojen edistämisen. Tällä edistetään myös ravinteiden kierrätystä ja vähennetään kasvihuonepäästöjä.
Elintarvikeala on Suomen suurimpia työllistäjiä ja MTK näkee vastuulliselle ruualle ja siihen liittyvälle osaamiselle merkittävää kasvupotentiaalia erityisesti elintarvikeviennin kautta. Tämä edellyttää kuitenkin merkittävää panostusta yritysten kansainvälistymisen edellytyksiin, tuotteistamiseen ja tunnettavuuden ja myynnin tukemiseen kohdemaissa mm. palveluekosysteemien kautta. Panostuksia kansainvälistymiseen ja vientiin ei tule rajata pelkästään pk-yrityksille, vaan mukaan tarvitaan myös isompia veturiyrityksiä.
Elvytysohjelmassa on havaittu lupakäsittelyn ongelmia. On hyvä, että ympäristölupien käsittelyyn osoitetaan lisävoimavaroja. Samalla tulee pyrkiä ennen kaikkea mahdollistavaan luvitukseen, jotta entistä useampi tärkeä investointihanke käynnistyy.
Elvytysohjelman mukaan tavoitteena on rakentamista ohjaavan lainsäädännön kehittäminen siten, että rakentaminen on vähähiilistä ja tietopohja digitaalista. MTK muistuttaa, että etenkin puurakentamisen lisäämisellä tavoitteita voidaan saavuttaa.
Kestävän kasvun ohjelmalla tulee elvyttää etenkin taloutta ja työllisyyttä. Parhaita päätöksiä luonnon kannalta on varmistaa yrittäjien kyky investoida ja kehittää.
Ohjelma nostaa esille myös täsmämetsätalouden edistämisen. MTK huomauttaa, että tällä on Suomessa jo pitkä historia. Yksityiset metsänomistajat tekevät metsien käyttöä koskevia päätöksiä omien suunnitelmiensa avulla ja yhteensovittavat aina metsien eri käyttömuodot. Ohjelmassa todetaan oikein, että lannoituksella metsien kasvua voidaan kiihdyttää. Tavoitteena tulee kuitenkin olla puun käytön lisääminen, ei pelkästään puumäärän kasvattaminen hiilen sitojaksi.
Työvoimateemaan on paljon esityksiä. Virtual Finland-palvelualusta voi tarjota avun myös pitkään vaivanneeseen ulkomaisen kausityövoiman saatavuuteen. MTK esittää, että palvelua pilotoidaan konkreettisella kohderyhmällä, maatalouden kausityövoimalla.
MTK on halukas osallistumaan ja auttamaan elvytyspaketin viimeistelyssä ja kohdentamisessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toiminnanjohtaja Jyrki Wallin puh. 040 901 1640
Elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola puh. 040 502 6810
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Syysmuutto käynnissä – pidä lintuinfluenssa poissa kanalasta14.10.2026 12:15:19 EEST | Uutinen
Kun muuttolinnut lähtevät liikkeelle, lintuinfluenssan riski kasvaa. Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA ja Euroopan komissio ovat käynnistäneet uudelleen #NoBirdFlu-kampanjan, joka muistuttaa, että tärkein suoja tautia vastaan ovat arkiset bioturvallisuustoimet.
MTK: Suomen Yrittäjien leikkauslista osuu ahtaimmalla olevaan elinkeinoon – "pelisilmä on hukassa"8.10.2026 11:06:21 EEST | Tiedote
MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin arvostelee Suomen Yrittäjien julkisen talouden sopeutusohjelmaa, joka kohdistaa leikkauksia maatalouteen. Suomen Yrittäjät esittää muun muassa maatalouden energiaveron palautusten karsimista, kansallisten maataloustukien asteittaista vähentämistä sekä YEL- ja MYEL-eläkejärjestelmien yhdistämistä.
Hyvä kevätviljasato ei pelastanut tilojen taloutta – joka kolmas viljelijä harkitsee lopettamista8.10.2026 08:37:43 EEST | Tiedote
Kasvukausi 2026 oli pelloilla kohtuullinen, mutta se ei näkynyt tilojen kassassa. Yli puolet (54,7 %) MTK:n ja SLC:n syyskuun kasvukausikyselyyn vastanneista viljelijöistä arvioi tilansa taloudellisen tilanteen heikentyneen edellisvuodesta. Joka kolmas harkitsee tilanpidon lopettamista seuraavan viiden vuoden aikana.
Ennallistamisen lasku voi nousta 1,2 miljardiin – järjestöt vaativat hallitukselta jarrua7.10.2026 11:02:51 EEST | Tiedote
MTK on kuuden muun metsä- ja ruokasektorin järjestön kanssa lähettänyt pääministerille ja hallitukselle vetoomuksen, joka koskee EU:n ennallistamisasetuksen kansallista toimeenpanoa. Järjestöjen mukaan luonnon tilaa on vahvistettava niin, ettei ruoantuotannon, puun saatavuuden, investointien ja työpaikkojen edellytyksiä vaaranneta.
Maanomistajat valmiita uuteen markkinaan – luonnonarvopankki ei luo tarvittavaa kysyntää6.10.2026 15:33:03 EEST | Tiedote
Metsänomistajien kiinnostus luonnonarvojen tuottamiseen on kasvanut nopeasti, ja potentiaalisia kohteita löytyy jo eri puolilta Suomea. MTK:n mukaan luonnonarvomarkkinoiden suurin haaste ei enää ole tarjonnan puute, vaan se, miten kysyntä saadaan liikkeelle ja markkinaan syntyy riittävästi ostajia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
