Suomen Kennelliiton hallitus määräsi 16 henkilölle seuraamuksia suojelukoirien väkivaltaisesta kohtelusta

Kennelliiton hallitus päätti lähettää 13 henkilön asian Kennelliiton eettisen lautakunnan käsiteltäväksi. Eettinen lautakunta on Kennelliiton valtuuston valitsema riippumaton toimielin, joka käsittelee hallituksen sille ilmoittamat kurinpito- ja sääntörikkomusasiat.
Lisäksi hallitus määräsi nämä henkilöt väliaikaiseen koe- ja kilpailukieltoon sekä toimintakieltoon luottamustehtävissä, joihin oikeudet on myöntänyt Kennelliiton hallitus tai toimielin, jolle hallitus on delegoinut myöntöoikeuden, tai hallituksen valtuuttama järjestö. Kiellot ovat voimassa, kunnes asia on lopullisesti ratkaistu eettisessä lautakunnassa.
Kennelliiton hallitus päätti tehdä kolmesta henkilöstä ilmoituksen toimenpiteitä varten henkilön kotimaan kennelliitolle ja kansainväliselle kennelunioni FCI:lle.
Kennelliiton hallitus päätti siirtää seitsemän henkilön asian käsittelyä, kunnes asiasta saadaan lisätietoja.
Kahden henkilön osalta hallitus päätti, että ilmoitus ei aiheuta toimenpiteitä.
Taustatietoa suojelukoirien väkivaltaisesta kohtelusta tehdyistä ilmoituksista ja asian käsittelystä Kennelliitossa saa koosteesta verkkosivuillamme.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja
Harri Lehkonen
harri.lehkonen@kennelliitto.fi
puh. 050 329 2188
Kennelliiton hallituksen jäsen,
koe- ja kilpailutoimikunnan puheenjohtaja
Esa Kukkonen
esa.kukkonen@kennelliitto.fi
puh. 044 364 2271
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 147 000 henkilöjäsentä ja yli 2000 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Koiran omistaja tai haltija vastaa koirastaan kaikissa tilanteissa16.9.2025 14:24:02 EEST | Tiedote
Raision lauantaisten tapahtumien myötä koirahyökkäykset ovat jälleen nousseet keskusteluun. Kennelliitto painottaa vastuullisuutta kaikessa koiranpidossa.
Koirien ja suurpetojen rinnakkaiseloon on löydettävä toimivat ratkaisut16.9.2025 09:29:58 EEST | Tiedote
Suurpetotilanne Suomessa vaikuttaa tällä hetkellä merkittävästi siihen, miten koiran kanssa voi liikkua metsässä. Tietyillä alueilla tilanne vaikuttaa kaikkeen koiranpitoon ja koirien kanssa harrastamiseen.
Koirien kiinnipitoaika päättyy keskiviikkona 20.8. – huomioi nämä asiat19.8.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Metsästyslain mukainen koirien kiinnipitoaika päättyy koko maassa keskiviikkona 20. elokuuta, ja samalla metsästyskoirien harjoittaminen pääsee alkamaan toden teolla. Taajama-alueilla kiinnipitoajan päättyminen ei vaikuta, sillä taajamissa koirien kytkettynä pitämistä koskevat ympäri vuoden samat säännöt.
Maailman Voittaja 2025 -näyttely toi Suomeen koiria 73 maasta ympäri maailman10.8.2025 20:39:15 EEST | Tiedote
Tänään päättynyt, Helsingin Messukeskuksessa 7.–10.8. järjestetty Maailman Voittaja 2025 -näyttely ja sitä edeltävä Circuit Shows -erikoisnäyttelypäivä olivat yhdessä suurin kansanvälinen koiratapahtuma Suomessa yli kymmeneen vuoteen.
Kutsu Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn infotilaisuuteen31.7.2025 10:43:44 EEST | Kutsu
Suomen Kennelliitto järjestää kansainvälisen kennelunioni FCI:n Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn Messukeskuksessa Helsingissä 8.-10.8.2025. Koiranäyttely on FCI:n vuoden suurin koiraharrastustapahtuma. Maailman Voittaja 2025 -näyttelyyn Helsingissä on ilmoitettu yhteensä yli 14 700 koiraa kaikkiaan 73 eri maasta. Näyttelykehissä voi nähdä kaikkiaan 397 eri koirarodun edustajia. Tapahtuman yhteydessä järjestetään torstaina, 7.8.2025 kaikkiaan 65 eri rotujärjestön Circuit Shows -erikoisnäyttelyt, joihin on ilmoitettu yli 8 100 koiraa. Myös näissä näyttelyissä on hyvin kansainvälinen osallistujajoukko. Osallistujia tapahtumaan odotetaan neljän päivän aikana yli 40 000. Kutsumme medioiden edustajat infotilaisuuteen Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelystä torstaina, 7.8.2025 kello 10. Tilaisuus järjestetään Messukeskuksen toisessa kerroksessa näytteilleasettajaklubilla, os. Messuaukio 1, Helsinki. Tilaisuudessa ovat mukana Maailman Voittaja 2025 -näyttelytoimikunnan puheenjohtaja Kim
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme