Suomen Latu palkitsi Kennelliiton Vuoden liikuttajana
26.4.2020 09:00:00 EEST | Suomen Kennelliitto ry | Tiedote

Tilastokeskus on arvioinut, että Suomessa on noin 700 000 koiraa. Ne liikuttavat omistajiaan päivittäin yli kaksi miljoonaa kertaa. Liikkuminen ja harrastaminen koiran kanssa tekee hyvää niin ihmiselle kuin ihmisen nelijalkaiselle kaverillekin.
- Koira liikuttaa suomalaisia säällä kuin säällä ja vie ulos kaiken ikäisiä, lisäten suomalaisten hyvinvointia niin hyvinä kuin huonoina hetkin, toteaa Suomen Ladun puheenjohtaja Kirre Palmi.
- Olemme Kennelliitossa erittäin iloisia tästä huomionosoituksesta, kiittää Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja Harri Lehkonen.
Kennelliitto lähes 150 000 jäsenensä voimin toimii koirien ja koiraharrastuksen puolesta. Liiton toiminnan piirissä on reilusti yli 70 erilaista koiraharrastuslajia, joista jokainen voi löytää itselleen ja koiralleen parhaiten sopivan. Viime vuonna erilaisia koiraharrastussuorituksia oli yli 360 000.
Koiran kanssa voi harrastaa paljon myös vapaamuotoisesti. Kaikki koirat kaipaavat säännöllistä liikuntaa ja rodunomaista tekemistä.
- Meidän tehtävämme on tarjota koirille hyvä arki, jossa niiden tarpeet täyttyvät, painottaa Lehkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja
Harri Lehkonen
harri.lehkonen@kennelliitto.fi
puh. 050 329 2188
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 146 000 henkilöjäsentä sekä noin 2000 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Kennelliiton hallitusohjelmatavoitteet 2027-2031: Vastuullisen koiranomistamisen ja koiratoiminnan tukeminen on yhteiskunnan etu10.6.2026 09:15:52 EEST | Tiedote
Suomen Kennelliitto on julkaissut hallitusohjelmatavoitteensa vuosille 2027–2031. Niissä painotetaan hyvinvoivien koirien roolia osana hyvinvoivaa ja vastuullista yhteiskuntaa.
Vietä turvallinen kesä koirasi kanssa näillä vinkeillä4.6.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Kesä on taas täällä. Kesällä on mukava ulkoilla ja puuhailla koiran kanssa, mutta kesän viettoon liittyy myös riskejä koiralle. Olemme koostaneet muistilistan, jonka avulla kesän vietto sujuu turvallisesti.
Oikea koira oikeaan kotiin – tässä Kennelliiton vinkit onnistuneeseen pennunhankintaan2.6.2026 09:13:03 EEST | Tiedote
Kevät ja kesä ovat pentuhuuman aikaa. Moni miettii, hankkisiko koiran, ja jos, niin millaisen koiran ja mistä. Kennelliiton verkkosivuille on koottu vinkit onnistuneeseen koiran hankintaan.
Kennelliiton Pirjo Onza: Eläintenpitokieltoja koskevan sääntelyn tiukentaminen on tarpeellinen uudistus19.5.2026 12:45:36 EEST | Tiedote
Suomen Kennelliitto kannattaa oikeusministeriön valmistelemaa säädösesitystä, jonka mukaan eläintenpitokiellon rikkomista koskevia seuraamussäännöksiä tiukennetaan ja ne siirretään rikoslakiin.
Vastuullinen koiranpito edellyttää kykyä lukea oman koiran käyttäytymistä28.4.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Koirahyökkäykset ja koirien epätoivottu käytös ovat nousseet viime aikoina jälleen puheenaiheeksi. Kennelliitto painottaa vastuullisuutta kaikessa koiranpidossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


