Suomen Palloliitto on mukana UEFAn työryhmän ja Pohjoismaiden jalkapalloliittojen yhteisrintamassa Qatarin ihmisoikeustilanteen edistämiseksi
7.11.2022 15:16:25 EET | Suomen Palloliitto | Tiedote
Vaatimuskirje on UEFAn työryhmän laatima. Suomen Palloliitto ei ole UEFAn työryhmän varsinaisjäsen. Jäsenmaat työryhmään on kutsuttu. Palloliitto on ryhmän ulkojäsen ja kannattaa sekä tukee ryhmän työtä.
Informaatio muiden Euroopan jalkapalloliittojen suuntaa ei kulkenut toivotusti tässä tapauksessa. Suomen Palloliitto olisi halunnut olla mukana allekirjoittamassa vetoomusta FIFAlle.
- Olimme yhteydessä UEFAan asiasta jo heti sunnuntaina, ja kysyimme lisätietoja. Saimme kutsun liittyä mukaan yhteisrintamaan ja allekirjoittamaan kirje. Totta kai haluamme olla mukana. Harmillista tosin, että UEFAn työryhmän kiireisestä aikataulusta johtuen näyttää siltä, että emme tukisi tätä tärkeää asiaa ja tämän väärinkäsityksen haluan korjata, Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti kertoo.
Suomen Palloliitto tukee kirjeen vaatimuksia ja haluaa olla mukana allekirjoittamassa tärkeän vetoomuksen FIFAlle.
- Kuten UEFAn työryhmän kirjeessäkin todetaan, kansainvälisen jalkapalloyhteisön työ Qatarissa on tuottanut myös todennettuja kehitysaskeleita vierastyöläisten oikeuksissa, vaikka työ on edelleen kesken, Lahti sanoo.
- UEFAn työryhmä on jatkossakin se keskeisin taho, jonka työtä vahvasti tuemme Qatarin ihmisoikeustilanteen parantamiseksi ja korjaamiseksi edelleen. Luotamme työryhmän toimintaan, mutta toivomme entistä tiiviimpää vuorovaikutusta ja toimivaa tiedonkulkua jäsenmaiden välillä, Lahti toteaa.
Lisätiedot:
SUOMEN PALLOLIITTO
Ari Lahti, puheenjohtaja
+358400601579
ari.lahti(a)palloliitto.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Palloliitto
Futsal-Liigat käynnistyvät syyskuussa10.9.2026 14:15:00 EEST | Tiedote
Miesten Futsal-Liiga pyörähtää käyntiin tulevana viikonloppuna 12. ja 13.9. Naisten Futsal-Liigan avauskierros pelataan seuraavana viikonloppuna 19. ja 20.9.
Kutsu: Huuhkajien ja Pikkuhuuhkajien joukkueet julkistetaan keskiviikkona 16.9.9.9.2026 16:35:01 EEST | Tiedote
Huuhkajat kohtaa syys-lokakuussa UEFA Nations Leaguessa San Marinon, Valko-Venäjän kahdesti ja Albanian. Pikkuhuuhkajien EM-karsintojen lohkovaihe huipentuu otteluihin Espanjaa, Romaniaa ja Kosovoa vastaan.
Suomen Cupin finaalien mediapaketti 20264.9.2026 14:05:07 EEST | Tiedote
Suomen Cup huipentuu 4.–6.9. Tammelan Stadionilla järjestettävään Superviikonloppuun.
Dennis Neudahm Huuhkajien maalivahtivalmentajaksi3.9.2026 15:12:58 EEST | Tiedote
FC Nürnbergin maalivahtivalmentaja Dennis Neudahm liittyy Huuhkajien valmennusryhmään.
Huuhkajien otteluissa kerätään tukea ukrainalaisille – UYS ja Suomen Palloliitto yhteistyöhön3.9.2026 12:08:42 EEST | Tiedote
Ukrainalaisten Yhdistys Suomessa ry (UYS) ja Suomen Palloliitto aloittavat yhteistyön, jonka avulla kerätään tukea ukrainalaisille. Yhteistyö käynnistyy Huuhkajien syksyn UEFA Nations League -kotiotteluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
