Suomen sisällissodan taustalla oli vuosien vihapuhe
9.9.2022 00:00:00 EEST | Atena | Tiedote

Touko Perko: Kaksi vapaussotaa – Viha, vallankumous, terrori ja uuden alku 1905–1919
Julkaisuvapaa 27.9.2022
Vuoden 1918 sisällissotaa seuranneina vuosikymmeninä voittajaosapuoli korosti konfliktin vapaussotaluonnetta: se alleviivasi saavutettua itsenäisyyttä ja vei huomion pois valkoisesta terrorista. Väinö Linnan fiktiivisen Täällä Pohjantähden alla -romaanin ja 1960-luvun uuden historiantutkijapolven myötä kuva sisällissodasta muuttui ja punainen näkökulma alettiin ottaa laajemmin huomioon. Samalla sotaa edeltävien vuosien luokkataisteluhenki, agitaatio ja jo vuonna 1917 alkanut vallankumouksellinen väkivalta unohtuivat: yleisesti jaetuissa mielikuvissa sota oli syttynyt kuin tyhjästä tammikuussa 1918. Tapahtumia kutsuttiin esimerkiksi punakapinaksi tai kansalaissodaksi, mutta aikalaispuheissa myös punaiset kävivät vapaussotaa.
Professori Touko Perko pureutuu tietokirjassaan ajatteluun, kirjoituksiin, puheisiin ja tekoihin, jotka johtivat väkivaltaan. Sodan juuret ulottuvat suurlakkoon 1905 ja Viaporin kapinaan 1906. Kiihkeät puheet synnyttivät vihaa, joka purkautui raakuuksiin marraskuun 1917 yleislakon aikana ja räjähti sitten sisällissodaksi teloituksineen, kostoineen ja vankileireineen. Systemaattinen terrori oli niin punaisten kuin valkoistenkin tapa käydä sotaa, ja vielä sen jälkeenkin sekä voittajat että Venäjälle paenneet punaiset vaativat kovia otteita.
Kaksi vapaussotaa kertoo myös yhteiskunnan normalisoitumisesta. Siinä merkittävä rooli oli sosialistien uudella johdolla, joka oli pysytellyt sodan ulkopuolella. Väinö Tannerin uusi SDP pystyi aloittamaan toimintansa Helsingissä päämajaansa vuoden 1918 lopulle pitäneen saksalaiskenraali Rüdiger von der Goltzin tukemana.
Vuosien 1917–1918 väkivalta nähdään edelleen ilmiönä, joka vain tapahtui. Kaksi vapaussotaa pureutuu asiantuntevasti ja objektiivisesti väkivallan syihin, tapahtumien kulkuun ja seurauksiin.
Professori, FT Touko Perko (s. 1941) on toiminut Suomen historian tutkijana ja opettajana Turun yliopistossa, journalistiikan professorina Jyväskylän yliopistossa, Alkio-opiston rehtorina, Keskipohjanmaan päätoimittajana, Keskisuomalaisen varapäätoimittajana, Sotahistoriallisen aikakauskirjan päätoimittajana ja Valion historiankirjoittajana. Hän on julkaissut yli 20 tutkimusta ja tietokirjaa, viimeksi nobelisti A.I. Virtasen elämäkerran Mies, liekki ja unelma (Otava 2015) sekä teoksen Haastaja Saksasta – von der Goltz ja Mannerheim 1918 (Docendo 2018).
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt, lisätiedot: hanna-leena.soisalo@atena.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloviestintäpäällikköAtena | Otava
Otava | Like | Nemo | Moreeni | Karisto | Atena | F-Kustannus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Uutuuskirja purkaa noitavainojen myytit ja paljastaa joukkovainojen logiikan13.3.2026 11:57:17 EET | Tiedote
Noitavainot eivät syntyneet takapajuisilla syrjäseuduilla vaan Euroopan sivistyksen keskuksissa, kirkon ja oppineiston piirissä. Marko Nenosen uutuuskirja Paholaisen salaliitto purkaa myytit noitavainojen synnystä ja osoittaa, että vainojen logiikka elää yhä yhteiskunnassamme.
Miltä tuntuu olla sosiopaatti?12.3.2026 13:17:30 EET | Tiedote
Millainen on sosiopaatin mieli sisältäpäin? Amerikkalainen psykologian tohtori ja kahden lapsen äiti Patric Gagne kertoo siitä omakohtaisesti omaelämäkerrassaan Minä olen sosiopaatti, josta tuli nopeasti kansainvälinen bestseller.
Uusi kotimainen tähtiopas johdattaa astrologian kiehtovaan maailmaan2.3.2026 10:29:13 EET | Tiedote
Marika Laijärven uutuusteos Tähtioppaasi – Vuodenkierto aurinkomerkkien valossa tarjoaa inspiroivan ja käytännönläheisen matkan astrologian maailmaan.
Stressaako? Kokeile näitä uutuuskirjan niksejä!27.2.2026 09:34:43 EET | Tiedote
Kaksi asiantuntijaa, äiti ja tytär, ovat koonneet Pieneen stressinpurkukirjaan tutkitusti toimivaa hätäensiapua stressin kourissa kamppaileville. Näitä vinkkejä stressaantunutkin jaksaa kokeilla!
Ihmeellinen purjehdusmatka jäiden keskellä25.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Kiehtova tietokirja purjeveneessä asuvan pariskunnan matkasta pohjoisilla alueilla pohtii ilmastokriisin todellisuutta ja Arktiksen asemaa maailmanpolitiikan näyttämöllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


