Suomen talouspolitiikassa neljä vaihtoehtoa – edessä 13 miljardin euron sopeutustoimet
13.2.2023 09:00:00 EET | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Tiedote

Talouspolitiikassa on neljä vaihtoehtoista päälinjaa, joissa kaikissa on erilaiset onnistumisen mahdollisuudet ja vaikutukset kansantalouteen. Kaikki vaihtoehdot sisältävät ikäviä päätöksiä.
Reformistisessa linjassa keskitytään leikkauksia sisältäviin uudistuksiin, mutta siinäkään ei vältytä täysin veronkiristyksiltä. Uudistuksista olennaisimmat ovat sote-uudistuksen korjaaminen, eläkeiän nostaminen, ansioturvan korvaava työnhakuraha, perusturvan uudistus ja työperäisen maahanmuuton esteiden purkaminen. Reformisti välttyy kansantaloudelle haitallisilta leikkauksilta ja veronkiristyksiltä, mutta joutuu todennäköisesti kohtaamaan esimerkiksi työmarkkinajärjestöjen vastustuksen. Lisäksi uudistusten vaikutuksia joutuu odottamaan pitkään.
Kamreerin linjassa keskitytään leikkaamaan menoja, eikä siinä vältytä koulutusleikkauksilta. Maksimivaltion linjassa kiristetään veroja, myös keskituloisten ansiotuloveroja ja vähennetään siten työnteon kannustimia. Minimivaltion linjassa lakkautetaan ja yksityistetään yhteiskunnan toimintoja ja siirretään palveluja ihmisten itse maksettavaksi.
”Talouskasvu ei ratkaise Suomen budjettivajetta. Sopeutuksilla on kansalaisten tuki, sillä suomalaisten enemmistö pitää julkisen talouden tasapainottamista akuuttina”, sanoo valtiotieteiden maisteri, konsultti Jussi Pyykkönen.
Jussi Pyykkönen: Talouspolitiikan johtajan kompassi -EVA Analyysi maanantaina 13.2. kello 9.00 osoitteessa www.eva.fi
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: konsultti Jussi Pyykkönen, PTCServices Oy, jussi.pyykkonen@ptcs.fi tai +358 44 023 91 49
Julkaisun ennakkopyynnöt: viestintäpäällikkö Heini Larros, heini.larros@eva.fi tai +358 40 526 97 28
EVA järjestää aiheesta maanantaina 13.2. kello 9–10.30 webinaarin, jossa aiheesta keskustelevat EVAn johtaja Emilia Kullaksen johdolla konsultti Jussi Pyykkönen, valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä ja Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti. Tilaisuuden päätteeksi järjestettävässä poliitikkopaneelissa keskustelevat vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen, sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen, perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto ja kokoomuksen varapuheenjohtaja Elina Valtonen. Median edustajat voivat ilmoittautua viestintäpäällikkö Heini Larrokselle maanantaihin 13.2. kello 8 mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heini LarrosViestintäpäällikkö
Puh:+358 40 526 9728heini.larros@eva.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä.EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Oma asunto pitää pintansa sijoituksena27.5.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten enemmistö pitää omaa asuntoa edelleen hyvänä ja turvallisena sijoituksena, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Investointeja jää toteutumatta verottajan käytäntöjen vuoksi20.5.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Verotuksen tulkinnanvaraisuus, kalliit ennakkoratkaisut ja ankarat sanktiouhat ajavat yrittäjiä ja omistajia varovaisuuteen, arvioi EVAn johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää tuoreessa EVA Analyysissä Arvaamaton verokarhu.
EVA: Yhä useampi katsoo Suomen menevän väärään suuntaan – kokoomusäänestäjien usko hiipui30.4.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Yli kaksi kolmesta suomalaisesta arvioi Suomen olevan menossa väärään suuntaan, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Joka toinen keventäisi veroja, jotta osaajat ja omistajat pysyisivät Suomessa20.4.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Puolet suomalaisista katsoo, että verotusta pitäisi alentaa, etteivät osaajat ja omistajat muuttaisi pois Suomesta, selviää kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Hyvinvointiyhteiskunnan pelastaminen vaatii 13 miljardin sopeutukset – eläkkeet ja keskiluokan etuisuudet leikkuriin17.4.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Seuraavan hallituksen kannattaa tavoitella yhteensä 13 miljardin euron julkisen talouden sopeutuksia, arvioi EVA Fellow, konsultti Jussi Pyykkönen tuoreessa EVA Analyysissä Keskiluokan lompakko – Näin 13 miljardin sopeutus tehdään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
