SDP EDUSKUNTA

Suomen vedellä keinottelu on nyt estetty!

Jaa
SDP:n kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Raimo Piirainen on tyytyväinen eduskunnan yksimieliseen kantaan kansalaisaloitteesta Suomen vesistä. Samalla eduskunta odottaa nyt konkreettisia hallituksen toimia vuoden 2022 loppuun mennessä hallitukselta.
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)

– On ilo havaita, että suureen ja tärkeään aiheeseen löytyy yksimielisyyttä yli rajojen ja juuri kansalaisaloitteen pohjalta. Kun epäkohta havaitaan, ei ole väliä kuka sen tekee. Ei tässäkään asiassa ole väärin sammutettua tulipaloa, kiteyttää kainuulainen Piirainen ja muistuttaa, että päätös on samassa linjassa kuin SDP:n linja Tampereen puoluekokouksessa viime vuoden elokuussa.

– Tässä on laajemminkin nähtävissä, että yhteiskunnan perusinfrastruktuuri täytyy säilyttää julkisen päätösvallan piirissä. Puhuttiinpa sitten vesihuollosta tai muusta yhteiskunnan toimivuudelle kriittisestä infrasta. Vesihuoltoa koskeva lainsäädäntö on tärkeää pitää ajantasaisena, alleviivaa Piirainen.

– Ei ole viisasta, että yhteiskunnan perusinfraa myydään yksityiselle sektorille, olivat ne kotimaisia tai ylikansallisia sijoittajia tai yrityksiä, jotka näin saisivat monopoliaseman keskeisen peruspalvelun infrastruktuurin omistajina. Maa- ja metsätalousministeriön tekemät selvitykset tukevat syksyllä käynnistyvää vesihuoltolain tarkistamistyötä, jossa esillä on myös tarve hillitä vesihuollon siirtymistä yksityiseen omistukseen, perustelee Piirainen.

Myös hallituksen linja on, että vesihuollon enemmistöomistajuus on kaikissa tilanteissa kuntien ja alueen asukkaiden käsissä. Se linja myös vahvistetaan nyt eduskunnan päätöksellä, maa- ja metsätalousvaliokunnan yksimielisen esityksen pohjalta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote

– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote

Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.

SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye