SDP EDUSKUNTA

Suomen vedellä keinottelu on nyt estetty!

Jaa
SDP:n kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Raimo Piirainen on tyytyväinen eduskunnan yksimieliseen kantaan kansalaisaloitteesta Suomen vesistä. Samalla eduskunta odottaa nyt konkreettisia hallituksen toimia vuoden 2022 loppuun mennessä hallitukselta.
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)

– On ilo havaita, että suureen ja tärkeään aiheeseen löytyy yksimielisyyttä yli rajojen ja juuri kansalaisaloitteen pohjalta. Kun epäkohta havaitaan, ei ole väliä kuka sen tekee. Ei tässäkään asiassa ole väärin sammutettua tulipaloa, kiteyttää kainuulainen Piirainen ja muistuttaa, että päätös on samassa linjassa kuin SDP:n linja Tampereen puoluekokouksessa viime vuoden elokuussa.

– Tässä on laajemminkin nähtävissä, että yhteiskunnan perusinfrastruktuuri täytyy säilyttää julkisen päätösvallan piirissä. Puhuttiinpa sitten vesihuollosta tai muusta yhteiskunnan toimivuudelle kriittisestä infrasta. Vesihuoltoa koskeva lainsäädäntö on tärkeää pitää ajantasaisena, alleviivaa Piirainen.

– Ei ole viisasta, että yhteiskunnan perusinfraa myydään yksityiselle sektorille, olivat ne kotimaisia tai ylikansallisia sijoittajia tai yrityksiä, jotka näin saisivat monopoliaseman keskeisen peruspalvelun infrastruktuurin omistajina. Maa- ja metsätalousministeriön tekemät selvitykset tukevat syksyllä käynnistyvää vesihuoltolain tarkistamistyötä, jossa esillä on myös tarve hillitä vesihuollon siirtymistä yksityiseen omistukseen, perustelee Piirainen.

Myös hallituksen linja on, että vesihuollon enemmistöomistajuus on kaikissa tilanteissa kuntien ja alueen asukkaiden käsissä. Se linja myös vahvistetaan nyt eduskunnan päätöksellä, maa- ja metsätalousvaliokunnan yksimielisen esityksen pohjalta.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Raimo Piirainen on iloinen, että Suomen vedellä keinottelu on nyt tulpattu eduskunnan yksimielisellä päätöksellä. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Niina Malm: Orpon hallituksen toimintakyky heikkenee silmissä25.10.2025 09:19:09 EEST | Tiedote

”Kuluneen viikon uutisointi datakeskusten verotuksen ympärillä huolestuttaa”, toteaa kansanedustaja Niina Malm (sd). ”Päätökset, joita tehdään epävarmoin perustein ja sitten yllättäen perutaan, saavat jälleen epäilemään, että Orpon hallituksen toimintakyky on heikentynyt huomattavasti. Hallituksessa poukkoillaan kuin pingispallot ja päätöksistä kärsivät talous ja kansalaiset”, muistuttaa Malm.

SDP:n Lauri Lyly: Työnantajien vastuuta työntekijöiden osaamisesta on lisättävä25.10.2025 09:15:00 EEST | Tiedote

Työnantajien on otettava nykyistä enemmän vastuuta siitä, että työntekijöiden osaaminen on ajan tasalla, vaatii SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly. Työelämä muuttuu ja esimerkiksi teknologia kehittyy niin valtavaa vauhtia, että jokaisen ihmisen pitää pystyä kehittämään omaa osaamistaan jatkuvasti. Tämä ei kuitenkaan voi olla vain ihmisten omalla vastuulla, vaan myös työnantajien on otettava tästä nykyistä enemmän vastuuta.

SDP:n Kumpula-Natri on järkyttynyt Latvian aikeista irrottautua Istanbulin sopimuksesta24.10.2025 14:32:09 EEST | Tiedote

Istanbulin sopimus on Euroopan neuvoston yleissopimus, jonka tavoitteena on ehkäistä ja torjua naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ja perheväkivaltaa, suojella uhreja ja saattaa tekijät vastuuseen. "Mikäli Latvia irtautuu sopimuksesta, lähettää se väkivallan naisuhreille viestin, että heidän foikeuksiaan ja tarpeitaan ei oteta vakavasti ja olisi ensimmäinen EU-maa, joka jättäisi näin merkittävän naisia suojelevan sopimuksen", toteaa järkyttynyt kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd), Euroopan neuvoston parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen delegaation puheenjohtaja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye