Suomen venealan kevätsesonki huipussaan
20.5.2022 00:01:00 EEST | Finnboat | Tiedote
”Veneiden pitkät toimitusajat ovat tasanneet veneiden myyntikauden huippua, kun venekauppa on käynyt erinomaisesti läpi talven. Kylmä ja myöhäinen kevät on kuitenkin hidastanut veneiden vesillelaskuja usealla viikolla, mikä näkyy myös tammi-huhtikuun venerekisteröinneissä”, kertoo Venealan Keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo. Lähes kaikilla venealan tuotealueilla kasvua on edelleen rajoittanut myös komponenttien saatavuus ja maailmanlaajuiset logistiikkaongelmat.
Venealan kevätbarometri ennakoi kovimman kasvun taittuvan
Finnboat on kerännyt jäsenistöltään liikevaihtoon ja henkilöstöön kohdistuvia arvioita sekä näkemyksiä alan tilanteesta eri osa-alueittain. Tammikuussa tehty Venealan suhdannebarometri vuodelle 2022 ennakoi positiivisia näkymiä: 49 % yrityksistä arvioi liikevaihdon kasvavan ja vain 10 % yrityksistä arvioi liikevaihdon laskevan. Toukokuun tilannekatsaus indikoi jo kovimman kasvun taittumista. 33 % yrityksistä raportoi liikevaihdon kasvaneen alkuvuonna ja 36 % yrityksistä raportoi liikevaihdon pienentyneen alkuvuonna edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Tilauskannat ovat edelleen poikkeuksellisen pitkiä, mutta moni vastaaja näkee tuotteiden ja polttoaineiden hinnannousujen, korkojen nousun, matkailun vapautumisen ja Ukrainan sodan luoman epävarmuuden vaikuttavan kysyntään viimeistään 2023 niin kotimaassa kuin lähimarkkinoillakin.
Peräti 67 % vastaajista raportoi hankintaketjujen häiriöistä. Häiriöt koskevat lähes kaikkia vene- ja tarvikevalmistajia valmistusmaasta riippumatta. Myös Suomessa valmistetut veneet sisältävät satoja osia ja komponentteja, joiden hankintaketjut ovat maailmanlaajuisia, joten esimerkiksi elektroniikan ja raaka-aineiden pidentyneillä toimitusajoilla on vaikutusta koko venealaan.
Venealan yhteiset tapahtumat liikkeelle koronavuosien jälkeen
Venealan tarvike- ja varustemyynnin huippusesonki polkaistaan käyntiin Helsingin Lauttasaaressa, kun paikalliset vene- ja tarvikeliikkeet järjestävät Veneentekijäntien myymälöiden kesäkauden avajaiset ja Finnboat järjestää samaan aikaan suomiveneilee.fi-koeajopäivät 20.–21.5.2022. Koeajopäivien tarjonta on kasvanut ja yleisön koeajettavaksi onkin tulossa ennakoitua enemmän veneitä. Koeajettavana on lähes 40 erilaista venettä pienistä perämoottoriveneistä suuriin matkaveneisiin. Lisäksi tien päällä pääsee koeajamaan Land Rover Defender- sekä Range Rover -malliston lataushybridejä.
Vastaavasti elokuussa järjestettävä Suomen suurin uiva venenäyttely UIVA FLYTANDE on vuoden koronatauon jälkeen jo lähes loppuunmyyty. Kesän kallistuessa loppua kohti tarjoaa Helsingin uiva venenäyttely 18.–21.8.2022 kauden parhaat tuotetarjoukset ja ensi kauden veneuutuuksien ensiesittelyt.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Pajusalotoimitusjohtaja, Finnboat
Puh:040 673 4032jarkko.pajusalo@finnboat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Finnboat on maamme venealan teollisuuden ja kaupan toimialajärjestö. Finnboatin jäsenkunta vastaa lähes sataprosenttisesti alan kotimaan liikevaihdosta ja Suomen veneviennistä. Sivulta www.suomiveneilee.fi löydät nopeasti ajan tasalla olevat tiedot jäsenyritysten uusista ja käytetyistä veneistä ja moottoreista sekä tarvikkeista ja muista palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finnboat
Flytande väckte köplust bland båtintresserade20.8.2026 12:51:51 EEST | Pressmeddelande
Handeln med båtar och båttillbehör var livlig på den flytande båtutställningen i Helsingfors. Båtsäsongens stora final lockade drygt 10 000 besökare till Drumsö under de fyra mässdagarna.
Vene- ja tarvikekauppa kävi vilkkaasti Helsingin Uivassa venenäyttelyssä20.8.2026 12:51:51 EEST | Tiedote
Veneiden ja veneilytarvikkeiden kauppa kävi vilkkaasti Helsingin Uivassa venenäyttelyssä. Veneilykauden huipentuma houkutteli Lauttasaareen neljän päivän aikana reilusti yli 10 000 vierasta.
Boat and equipment sales pick up at Uiva Flytande, Finland’s in-water boat show20.8.2026 12:51:51 EEST | Press release
Sales of boats and boating equipment were brisk at the Uiva Flytande in-water boat show in Helsinki. The traditional highlight of the Finnish boating season, held in mid-August at the marina of Helsingfors Segelklubb (Sailing club HSK) in Lauttasaari, an island district in western Helsinki, attracted well over 10,000 visitors over four days.
Båtsäkerhet: roddbåtar bör omfattas av lagstiftningen för sjötrafiken13.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
För att förbättra säkerheten på sjön måste man fokusera på mänskliga faktorer, eftersom de flesta drunkningsolyckorna beror på att båtförarens funktionsförmåga är nedsatt. Det behövs förändringar både i kulturen och lagstiftningen, särskilt när det gäller användningen av roddbåtar vid sommarstugor, säger Jarkko Pajusalo, vd för Båtbranschens Centralförbund Finnboat.
Veneilyn turvallisuus: soutuveneet saatava vesiliikenteen lainsäädännön piiriin13.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Veneilyn turvallisuuden parantamiseksi on pureuduttava inhimillisiin tekijöihin, sillä suurin osa hukkumiskuolemista johtuu veneen käyttäjän toimintakyvyn heikkenemisestä. Kulttuurin ja myös lainsäädännön muutosta tarvitaan erityisesti kesämökkien soutuveneiden käyttöön, sanoo Venealan Keskusliitto Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
