Suomessa kehitetty hengityssuojain kykenee suojaamaan ihmisiä radioaktiivisesti säteileviltä partikkeleilta
”Fukoshimassa ja Tshernobylissä tapahtuneissa ydinvoimalaonnettomuuksissa ilmaan vapautuneista radioaktiivisista hiukkasista suurin osa on kokoluokkaa 0,1-1 μm (mikrometriä). Aiemmista onnettomuuksista on nähty, että nämä pienet hiukkaset voivat levitä kauas niiden syntypisteestä”, kertoo VTT:n tutkija Ilpo Kulmala.
”Kehittämämme FFP3-hengityssuojaimen suodatustehokkuus atomipommista tai ydinvoimalaonnettomuuksien yhteydessä ilmaan leviävien partikkeleiden osalta on kaikissa kokoluokissa yli 99%, käytännössä lähes 100%”, kertoo Lifa Air Oy:n toimitusjohtaja Vesa Mäkipää ja jatkaa ”Saimme tuotantolinjat ja tuotannon näille tuotteille toimimaan Suomessa vuoden 2022 alusta eli kykenemme suojaamaan suomalaisia kotimaisilla tuotteilla”.
”Meille oli ensiarvoisen tärkeää kehittää hengityssuojaimet, jotka ovat pitkäaikaisessa käytössä mukavia ja tietenkin tekevät tehtävänsä eli istuvat tiiviisti kasvoille. Tämän vuoksi teemme tätä huipputuotetta kahta eri kokoa eli katamme niin pienten kuin suurtenkin kasvojen tarpeet”, sanoo Vesa Mäkipää.
”Olemme nyt lyhyessä ajassa saaneet huomattavan määrän yhteydenottoja eurooppalaisilta tahoilta uuteen hengityssuojaimeen liittyen, mutta koemme velvollisuudeksemme palvella ensin kotimaan tarpeita ja sen huoltovarmuutta ja vasta sen ylimenevän osan voimme myydä rajojemme ulkopuolelle”, kertoo Juha Tamminen, yhtiön myyntijohtaja ja jatkaa ”tässähän on käytännössä partikkelisuojaukselle sama suodatuskyky kuin järeimmissä kokonaamareissa käytettävissä P-3 luokan suodattimissa – en siis ihmettelisi yhtään jos muutaman gramman painavaa tuotetta kannettaisiin huomaamattomasti mukana käsilaukussa tai povitaskussa ja otetaan tarvittaessa käyttöön ilman viipeitä.”
www.lifa-air.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja antavat:
Vesa Mäkipää, toimitusjohtaja, Oy Lifa Air Ltd.
p. 050 63696 / vesa.makipaa@lifa-air.com
Juha Tamminen, myyntijohtaja, Oy Lifa Air Ltd.
p. 050 377 7992 / juha.tamminen@lifa.net
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lifa Air Oyj
Lifa Air Suomen olympiajoukkueen kumppanina kohti kolmansia olympialaisia29.9.2022 11:00:00 EEST | Tiedote
Ilmahygieniaan liittyviä tuotteita valmistava Lifa Air solmi yhteistyösopimuksen Suomen olympiajoukkueen kanssa Tokion kesäkisojen alla 2021. Uuden sopimuksen myötä yhteistyö jatkuu Pariisin kesäkisoihin 2024.
Lifa Air Oyj:lle on myönnetty lääkinnällisten laitteiden ISO 13485 -sertifikaatti6.7.2022 10:00:00 EEST | Tiedote
LEHDISTÖTIEDOTE | 06.07.2022 klo 10.00 Lifa Air Oyj:n laadunhallintajärjestelmä on sertifioitu lääkinnällisten laitteiden standardin ISO 13485:2016 vaatimusten mukaisesti. Sertifiointi osoittaa, että organisaatio kykenee tarjoamaan lääkinnällisiä laitteita ja niihin liittyviä palveluita, jotka säännönmukaisesti täyttävät asiakkaiden ja viranomaisten vaatimukset. Yhtiön johtamisjärjestelmä sertifioitiin ensimmäisen kerran yli 20 vuotta sitten standardin ISO 14001 mukaisen ympäristöjärjestelmän myötä. Kolme vuotta myöhemmin sertifioitiin standardin ISO 9001 vaatimukset täyttävä laadunhallintajärjestelmä. Nyt sertifioitu ISO 13485 -laadunhallintajärjestelmä on rakennettu täydentämään ISO 9001 -laadunhallintajärjestelmää, jotta varmistetaan terveydenhuollon vaatimusten täyttyminen kirurgisten suu-nenäsuojusten valmistuksen ja myynnin osalta. ISO 13485 -sertifiointi on osa yhtiön pidemmän tähtäimen strategiaa. "Yhtiömme on aloittanut kansainvälisen toiminnan Lifa Airin kirurgisten suu-nenäs
Lifa Air Oyj aloittaa First North -listautumisannin ja julkaisee Finanssivalvonnan hyväksymän esitteen29.3.2022 16:09:31 EEST | Tiedote
EI JULKISTETTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI SUORAAN TAI VÄLILLISESTI YHDYSVALTOIHIN, AUSTRALIAAN, ETELÄ-AFRIKKAAN, HONGKONGIIN, JAPANIIN, KANADAAN, SINGAPOREEN TAI UUTEEN-SEELANTIIN TAI MIHINKÄÄN MUUHUN VALTIOON, JOSSA JULKISTAMINEN TAI LEVITTÄMINEN OLISI LAINVASTAISTA. Lifa Air Oyj (”Lifa Air” tai ”Yhtiö”) ilmoitti 28.3.2022 suunnittelevansa listautumisantia ja osakkeidensa hakemista kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n (”Nasdaq Helsinki”) ylläpitämälle Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle (”First North”) (”Listautuminen”). Yhtiön hallitus on tänään päättänyt laskea liikkeeseen alustavasti enintään 3 000 000 Yhtiön uutta osaketta (”Uudet Osakkeet” tai ”Tarjottavat Osakkeet”) ja Yhtiö aikoo jättää listalleottohakemuksen Nasdaq Helsingille Yhtiön osakkeiden listaamiseksi First Northiin. Ylikysyntätilanteessa Yhtiön hallituksella on oikeus lisätä Tarjottavien Osakkeiden määrää enintään 2 400 000 Yhtiön Uudella Osakkeella. Finanssivalvonta on tänään hyväksynyt Lif
Lifa Air Oyj suunnittelee listautumisantia ja listautumista First North -markkinapaikalle28.3.2022 08:30:00 EEST | Tiedote
EI JULKISTETTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI SUORAAN TAI VÄLILLISESTI YHDYSVALTOIHIN, AUSTRALIAAN, ETELÄ-AFRIKKAAN, HONGKONGIIN, JAPANIIN, KANADAAN, SINGAPOREEN TAI UUTEEN-SEELANTIIN TAI MIHINKÄÄN MUUHUN VALTIOON, JOSSA JULKISTAMINEN TAI LEVITTÄMINEN OLISI LAINVASTAISTA. Lifa Air Oyj (”Lifa Air” tai ”Yhtiö”) suunnittelee listautumisantia (”Listautumisanti”) ja osakkeidensa hakemista kaupankäynnin kohteeksi Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämälle Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle (“Listautuminen”). Lifa Air tavoittelee listautumisannilla edellytyksiä Yhtiön strategian mukaiselle kasvulle, kansainvälistymiselle ja toiminnan laajentamiselle. Suunnitellun Listautumisannin odotetaan koostuvan osakeannista (”Osakeanti”) ja sen koko on alustavasti 10 miljoonaa euroa. Suunnitellun Listautumisannin odotetaan koostuvan (i) yleisöannista yksityisille sijoittajille Suomessa (”Yleisöanti”), (ii) instituutioannista institutionaalisille sijoittajille Suomessa ja kansainvälisesti paikall
Maskikilpailu oli jättimenetys – 8000 lasta ja nuorta suunnitteli oman maskin4.6.2021 11:13:30 EEST | Tiedote
Lifa Air järjesti maalis-huhtikuussa lapsille ja nuorille sekä lapsenmielisille leikkimielisen piirustuskilpailun, jossa kisattiin, kuka keksii hauskimman maskikuvion. Maskeilu 2021 -kilpailu saavutti jättimenestyksen ja yhteensä kisaan toimitettiin noin 8000 piirustusta ympäri Suomen!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme