Suomi täyttyy kesälomalaisista – näissä kohteissa on vielä tilaa

Suomalaiset lomailijat olivat tänä vuonna hyvissä ajoin liikkeellä ja monet varasivat lomareissujensa majoitukset jo keväällä tai alkukesästä.
– Erityisesti kaikkien suosituimmat lomakohteet olivat jo melko lailla varattuja, kun suomalaisten kesälomakausi käynnistyi juhannuksen tienoilla. Vielä suunnitteluvaiheessa olevat ryhtyivät varaamaan huoneitaan kesäkuun loppupuolella, sanoo kaupallinen johtaja Nina Nieminen SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjauksesta.
Jos siis lomasuunnitelmat ovat vasta hahmottumassa, voi tulla yllätyksenä, ettei heinäkuussa välttämättä löydykään tilaa siitä S-ryhmän hotellista, jossa on yleensä lomalla vierailtu.
– Jotta kaikki halukkaat pääsisivät tekemään pientä irtiottoa ja nauttimaan Suomen monipuolisesta lomatarjonnasta, olemme koonneet vinkkilistaa paikkakunnista ja hotelleista, joista löytyy vielä tällä hetkellä tilaa. Kannattaa toimia nopeasti! Suomen kesä on lyhyt ja koettavaa on paljon, Nina Nieminen muistuttaa.
Luontoon ja aktiivilomalle
- Break Sokos Hotel Tahko ja sen ympäristö tarjoaa golfia, maastopyöräilyä sekä erilaisia retkeilyreittejä, esimerkiksi Mäkiaution rotkon kautta kulkevat reitti: Retkeily ja patikointi Tahkon maisemissa - sokoshotels.fi
- Break Sokos Hotel Vuokatti on liikunnallisen loman ystävän valinta. Vuokatin vaellusreitit tarjoavat sekä vaativia että helpompia reittejä vaaramaisemissa ja SuperPark-sisäaktiviteettipuistosta löytyy tekemistä säällä kuin säällä: Break Sokos Hotel Vuokatti | Hotelli Kajaani - sokoshotels.fi
- Break Sokos Hotel Levin sijainti tunturi-Lapissa, Napapiirin pohjoispuolella tarjoaa varmasti irtioton arjesta: Levin tapahtumia kesällä 2021 - sokoshotels.fi
Kaupunkilomaa järven rannalla
- Jyväskylän hotellimme sijaitsevat kaupungin keskustassa ja lyhyen matkan päässä Jyväskylän satamasta, Lutakosta. Rantareittiä pitkin pääset kiertämään Jyväsjärveä ja nauttimaan raitin varrelle sijoittuvista nähtävyyksistä. Jyväskylä on myös tunnettu arkkitehtuuristaan ja vireästä kaupunkielämästä Hotellit Jyväskylän keskustassa | Sokos Hotels - sokoshotels.fi
- Solo Sokos Hotel Lahden Seurahuone sijaitsee Lahden keskustassa, josta kävelymatkan päässä sijaitseva Lahden Satama Vesijärven rannalla on ehdottomasti vierailun arvoinen paikka. Lahdessa ei voi olla tutustumatta Hiihtomuseoon ja mäkihyppytorneihin ja niiden ympäristön luontoon Tekemistä ja nähtävyydet Lahdessa - Solo Sokos Hotel Lahden Seurahuone - sokoshotels.fi
Helsinkiä aidoimmillaan
- Radisson Blu Aleksanterin sijainti Punavuoren keskellä tarjoaa taas uuden näkökulman Helsinkiin ja sen tarjontaan. Kävelymatkan päässä ovat sekä Fredan putiikit, Hietalahden torin tarjonta kirppiksineen että merellinen Helsinki - Radisson Blu Aleksanteri Hotel Helsingin Punavuoressa (radissonhotels.com)
- Radisson Blu Royal sijaitsee Kampissa Helsingin keskustassa ja tarjoaa oivan vaihtoehdon lähteä tutkimaan kaupunkia laajemminkin, sillä sen välittömästä läheisyydestä löytyvät sekä metro- että bussiasema. Esimerkiksi Kasarmitorin jättiterassi on kävelymatkan päässä, samoin Töölön kaupunginosan nähtävyydet, kuten Temppeliaukion kirkko ja Kansallismuseo - Radisson Blu Royal Hotel Helsingin keskustassa Kampissa (radissonhotels.com)
- Pääkaupunkiseudun muista hotelleista löytyy myös vielä tilaa ja tarjolla on keskenään erityyppisiä lomaelämyksiä:
- Original Sokos Hotel Tapiola Garden - Original Sokos Hotel Tapiola Garden Espoo - sokoshotels.fi
- Radisson Blu Espoo - Hotelli Espoossa, Suomenlahden rannalla | Radisson Blu Hotel, Espoo (radissonhotels.com)
- Original Sokos Hotel Vantaa - Original Sokos Hotel Vantaa - sokoshotels.fi
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Kaupallinen johtaja Nina Nieminen, SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjaus, p. 010 7682735, nina.nieminen(at)sok.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Tänä viikonloppuna on vuoden ensimmäinen Tilipäivä: asiakasomistajien tileille kilahtaa yli 50 miljoonaa euroa9.1.2026 08:03:00 EET | Tiedote
S-ryhmän osuuskaupat maksavat tänään asiakasomistajien pankkitileille Bonusta ja muita rahana maksettavia etuja yhteensä 50,4 miljoonaa euroa. Suomalaiset vaikuttavat aktivoituneen jouluostoksilla, sillä nyt maksettava bonussumma on lähes 10 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten tammikuussa.
Jussi Tolvanen on nimitetty SOK:n päivittäistavarakaupan tuoteryhmäjohtamisesta vastaavaksi johtajaksi8.1.2026 15:01:00 EET | Tiedote
KTM Jussi Tolvanen on nimitetty vastaamaan SOK:lla päivittäistavarakaupan valikoimista, hankinnasta ja hinnoittelusta tuoteryhmäjohtamisen johtajana. Hän toimii tällä hetkellä Haugen-Gruppen Finland Oy:n toimitusjohtajana ja aloittaa SOK:lla 2.3.2026.
S-ryhmään palkataan 17 000 kesätyöntekijää2.1.2026 08:40:31 EET | Tiedote
S-ryhmän osuuskaupat ja yritykset työllistävät kesällä 2026 ympäri Suomen yhteensä noin 17 000 nuorta. Tavoitteena on tarjota erinomaisia ensimmäisiä työkokemuksia, jotka kannustavat ja sitouttavat työelämään. Monissa osuuskaupoissa kehitetään jatkuvasti toimintamalleja ja käytäntöjä, jotta erilaisten nuorten kohtaaminen onnistuu parhaalla mahdollisella tavalla.
S-ryhmä tekee yhdessä Vegaanihaasteen kanssa lihattoman ruoan kokeilusta helppoa2.1.2026 07:20:00 EET | Tiedote
S-ryhmän ruokakaupat (Prisma, S-market, Sale, Alepa) tekevät tänä vuonna jälleen yhteistyötä Suomen suosituimman ruokahaasteen kanssa. Tammikuussa neljättätoista kertaa järjestettävä kaikille avoin ja maksuton Vegaanihaaste kannustaa kokeilemaan kasviperäistä ruokaa kuukauden ajan. Tuotekampanjat, reseptit sekä S-ryhmän ruokakaupoissa kuvatut kauppavideot tarjoavat asiakkaille konkreettista tukea lihattoman ruoan kokeilussa.
Tammikuu raikastaa kotien ruokaostoksia - muutos näkyy heti vuoden vaihtuessa29.12.2025 08:02:00 EET | Tiedote
S-ryhmän datan valossa suomalaiset siirtyvät juhlasta arkeen heti vuoden vaihtuessa. Arjesta halutaan saada nopeasti kiinni ja jo vuoden ensimmäisinä päivinä suomalaisten ostoskoreissa korostuvat hyvinvointia tukevat tuotteet. Tammikuussa herkuttelu vähenee kasvisten kasvattaessa suosiotaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

