SuPerin edustajisto: Kesälle suunnittelut sulut heikentävät palveluita ja lisäävät hoitohenkilöstön kuormitusta
26.4.2023 11:13:35 EEST | Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer | Tiedote

Keskeisten sulkujen ja supistusten vaikutukset ovat näkyvissä kaikkialla yhteiskunnassa. Kotihoidossa säästäminen johtaa ikäihmisten hoidon siirtymiseen terveyskeskuksiin ja ensiapuun. Terveyspalveluiden sulkeminen tarkoittaa kiireettömän hoidon lykkäämistä, ennakoivasta hoidosta puhumattakaan. Päiväkodeissa vinhaa tahtia vaihtuvat hoitajat, hoitopaikat ja hoidettavat eivät mahdollista lapsen yksilöllisiin kehityksellisiin tai terveydellisiin tarpeisiin perustuvaa, pitkäjänteistä hoitoa. – On selvää, että nykyinen kaaostilanne tulee jättämään jälkensä sekä kansanterveyteen että -talouteen, ellei kehityskulkua saada katkaistua, Inberg sanoo.
Nykyisen tilanteen vakava pitkäaikaisvaikutus on hoitohenkilökunnan jo vuosia jatkunut kohtuuton lisäkuormittuminen, joka väistämättä johtaa alalta poistumiseen. Suomella ei yhteiskuntana ole varaa tähän. Luonnollinen eläköityminen laskee hoitajakunnan määrää samaa tahtia hoidettavien määrän kasvaessa. – Hyvinvointiyhteiskuntamme ei tule kestämään, jos myös yhä työiässä olevat hoitajat opiskelijoista puhumattakaan väsyvät työtaakan alle ja hakeutuvat toisille aloille, huomauttaa Inberg.
SuPer on jo vuosien ajan puhunut tästä huolestuttavasta kehityssuunnasta ja tarjonnut konkreettisia ratkaisuja hoitajapulan selättämiseksi, mutta liiton varoituksia tai ehdotuksia ei ole otettu kuuleviin korviin. Eurosäästöt edellä tätä ongelmaa ei tulla ratkaisemaan. Raha on tärkeä tekijä tilanteen ratkaisemiseksi ja sitä pitää käyttää järkevästi.
Mahdollisuus suunnitella omat työvuorot helpottavat työn ja yksityiselämän yhteensovittamista, ja näin ollen lisää työssä jaksamista ja keventää työntekijöiden stressiä. Työpaikkoja tulee kannustaa siirtymään autonomiseen työvuorosuunnitteluun, jossa jokaisella työntekijällä on vastuu ja vapaus suunnitella omat työvuoronsa yhteistyössä muiden työntekijöiden kanssa, yhteisiä pelisääntöjä ja reunaehtoja kunnioittaen.
SuPer on yhdessä jäsentensä ja muiden hoitoalan työntekijöiden kanssa ajanut hoitajien palkkojen nostamista työn vaativuuden mukaiselle tasolle. Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksen neuvottelut ovat käynnissä juuri nyt ja keskeisenä tavoitteena on nostaa yksityisen puolen hoitajien palkat edes julkisen puolen tasolle. – Mikään edellä mainituista toimistaan ei yksin riitä, mutta palkkauksen korjaaminen on yksi vahva signaali hoitajille, että heidän tekemää työtä tarvitaan ja arvostetaan, SuPerin edustajiston puheenjohtaja Päivi Inberg painottaa.
SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla. Edustajisto on SuPerin ylin päättävä elin liittokokouskauden aikana. Edustajisto kokoontuu kaksi kertaa vuodessa. Edustajiston kokous pidetään 26.–27.4.2023.
Lisätietoja:
SuPerin edustajiston puheenjohtaja Päivi Inberg, 040 705 9115
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerRatamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
SuPeriin kuuluu 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin Inberg: Pihlajalinnan vähentämistoimet on selvitettävä perinpohjaisesti9.6.2026 12:18:26 EEST | Tiedote
– On tärkeää, että vähentämis- ja muutostoimenpiteet toteutetaan lain edellyttämin perustein ja lain edellyttämällä tavalla ja että työntekijöiden oikeudet toteutuvat kaikissa tilanteissa. Saadun palautteen perusteella pidämme välttämättömänä selvittää prosessin asianmukaisuus perinpohjaisesti, SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg sanoo.
SuPerin eduskuntavaalitavoitteet: Ikääntyneiden palvelut on pelastettava3.6.2026 05:00:00 EEST | Tiedote
SuPer on julkistanut tänään eduskuntavaalitavoitteensa. – Iäkkäiden ympärivuorokautisen hoidon vähimmäishenkilöstömitoitus on palautettava viipymättä tasolle 0,7 eduskunnan aiemmin säätämän lain mukaisesti, SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg vaatii.
SuPerin Inberg NORDCARE3-raportista: Hoitajien epäasialliseen kohteluun on puututtava2.6.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tänään julkaistun NORDCARE3-raportin tulokset kertovat kasvaneesta työn kuormituksesta, alan heikentyneestä pitovoimasta sekä lisääntyneestä hoitajien epäasiallisesta kohtelusta ikääntyneiden palveluissa. – SuPerin omien jäsenselvitysten tulokset sekä liittoon tulleet viestit ovat samansuuntaisia nyt julkistetun raportin tulosten kanssa, sanoo SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg.
SuPerin Inberg: Työsopimuslain muutokset lisäävät epävarmuutta työmarkkinoilla1.6.2026 11:10:28 EEST | Tiedote
Työsopimuslain muutokset ovat astuneet voimaan tänään 1. kesäkuuta: ensimmäisen määräaikaisen työsuhteen voi jatkossa solmia helpommin, lain mukainen lomautusilmoitusaika lyheni viikkoon, eikä takaisinottovelvoite enää koske pienempiä työnantajia. – Lain tehtävä on suojella heikompaa osapuolta eli työntekijää. Hallitus on tehnyt kaudellaan useita heikennyksiä työntekijöiden asemaan ja sosiaaliturvaan ja lisännyt epävarmuutta työmarkkinoilla. On tärkeää seurata ja arvioida vaikutuksia ja tarvittaessa muuttaa tehtyjä päätöksiä, SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg sanoo.
SuPer vaatii työnantajia tarttumaan työntekijöiden tekemiin epäkohtailmoituksiin25.5.2026 08:52:32 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveydenhuollossa on työntekijöillä velvollisuus ilmoittaa havaitsemistaan epäkohdista. – Henkilöstön tekemillä ilmoituksilla on olennainen merkitys asiakkaiden hoidon laadun parantamiseen. Työnantajan tehtävä on käsitellä ilmoitukset asianmukaisesti ja tehdä parannuksia työpaikalla, SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg toteaa. – Ilmoituksen tehneeseen henkilöön ei saa kohdistaa kielteisiä vastatoimia tehdyn ilmoituksen seurauksena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
