SuPerin edustajisto: Lähihoitajien on saatava tehdä koulutustaan ja ammattiaan vastaavaa työtä

Koulutettujen lähihoitajien tulee tehdä koulutustaan ja ammattiaan vastaavaa työtä. Asia todetaan myös STM:n marraskuussa 2021 käynnistämän Sosiaali- ja terveysalan henkilöstön riittävyyden ja saatavuuden ohjelman työryhmän raportissa. Ohjelman tavoitteena oli löytää kestäviä ratkaisuja sosiaali- ja terveydenhuollon työvoimatarpeen kattamiseen nyt ja tulevina vuosina, ja siinä hoitajien työn sisältö ja työnjako nousivat keskeiseksi.
Tilastojen mukaan suurin pula nyt ja tulevina vuosina on juuri lähihoitajista. – Hoitajapula ei häviä itsestään. Sote-sektorin ja varhaiskasvatuksen veto- ja pitovoiman parantamiseksi tulee tehdä työtä kaikilla tasoilla, sanoo työryhmässä SuPeria edustanut SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola.
SuPer on esittänyt tilanteeseen useita ratkaisuja, keskeisimpänä näistä ovat työnkuvan, työolosuhteiden ja palkkauksen parantaminen. Koulutettujen ammattihenkilöiden työ tulee työpaikoilla kohdentaa koulutusta vastaaviin tehtäviin ja avustavan ja tukipalveluhenkilöstön määrää pitää lisätä niin, ettei asiakas- ja potilasturvallisuutta vaaranneta eikä alan kelpoisuusvaatimuksia alenneta.
– Lähihoitajatutkinnon suorittaneen työtä ei ole siivous, pyykkäys tai ruoanlaitto, vaan eri-ikäisten ihmisten hoitaminen, kasvatus ja kuntoutus, edustajiston puheenjohtaja Päivi Inberg sanoo. Esimerkiksi SuPerin erikoissairaanhoidon selvityksen perusteella lähihoitajat eivät edelleenkään erikoissairaanhoidossa saa tehdä tutkinnon tuottaman osaamisen mukaisia tehtäviä.
Lähihoitajakoulutus tulee säilyttää laadukkaana
Sosiaali- ja terveydenhuollon ja varhaiskasvatuksen palvelujen tuottaminen tulee jatkossakin perustua koulutettujen ammattihenkilöiden osaamiselle ja riittävälle kielitaidolle. Tämä myös takaa asiakas- ja potilasturvallisuuden . SuPer on vaatinut pakollisten, karsivien soveltuvuus- ja pääsykokeiden palauttamista lähihoitajatutkintoon, jotta koulutukseen ja alalle ei ohjautuisi sinne soveltumattomia henkilöitä ja koulutuksen keskeyttäneiden määrä olisi pienempi.
Lähihoitajatutkinto tuottaa osaamista laajasti koko sote-sektorille ja varhaiskasvatukseen. Koulutusta on kehitetty koko ajan vastaamaan muuttuviin työelämän tarpeisiin. Lähihoitajan tehtävänkuvaan kuuluu muun muassa asiakkaan tai potilaan yleistilan seuranta ja arviointi, sairaanhoidolliset toimet ja kuntouttava toiminta. Varhaiskasvatuksessa lähihoitajat edistävät lapsen kasvua, hyvinvointia ja oppimista ja ovat ainoa ammattiryhmä, jolla on koulutus ja oikeus toteuttaa lääkehoitoa. Lähihoitajan työssään kohtaamat tilanteet ovat usein haastavia ja monimutkaisia sekä vaativat vahvaa ammatillista osaamista ja eettisyyttä.
SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla. Edustajisto on liittokokouskauden aikana SuPerin ylin päättävä elin, joka kokoontuu kaksi kertaa vuodessa. Edustajisto on koolla 26.–27.4.2023 Tampereella.
Lisätietoja:
SuPerin edustajiston puheenjohtaja Päivi Inberg, 040 705 9115
SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, 050 5275 085
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Ratamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
SuPeriin kuuluu 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin Inberg: Pohteen vanhuspalvelujen huutokauppa polkee vanhusten oikeuksia7.10.2025 11:56:33 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg ei hyväksy Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen (Pohde) päätöstä kilpailuttaa ikääntyneiden yhteisöllisen asumisen palvelut pelkän hinnan perusteella sähköisessä huutokaupassa.
Vanhuksillakin on oikeus yhteisöllisyyteen, onneen ja turvallisuuteen6.10.2025 11:19:54 EEST | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg muistuttaa, että jokaisella vanhuksella on oikeus onneen, turvallisuuteen ja yhteisöön kuulumiseen – myös silloin, kun yhteiskunnan taloudellisia resursseja leikataan.
Hali ja SuPer: Riittävä kielitaito turvattava vieraskielisille hoitajille1.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Sote-alalta eläköityy lähes 200 000 ihmistä seuraavan 15 vuoden aikana, minkä lisäksi väestön palveluntarve kasvaa merkittävästi. Yhtenä ratkaisuna tähän haastavaan yhtälöön esitetään usein maahanmuuttoa. Hyvinvointiala Hali ry ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry järjestivät 1.10. eduskunnan Pikkuparlamentissa päättäjätilaisuuden, jossa käsiteltiin kansainvälisen rekrytoinnin ja työperäisen maahanmuuton kysymyksiä.
Muistutus: Työperäinen maahanmuutto – sote-alan hopealuoti? -tilaisuus Pikkuparlamentissa ensi viikolla (mediakutsu)25.9.2025 10:03:56 EEST | Kutsu
Tervetuloa Hyvinvointiala Hali ry:n ja Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin aamiaistilaisuuteen Eduskunnan Pikkuparlamenttiin keskiviikkona 1.10. klo 8.30–10.00. Käsittelemme tilaisuudessa kansainvälisen rekrytoinnin mahdollisuuksia ja haasteita sote-alan näkökulmasta. Läsnäoloilmoittautuminen tulee tehdä perjantai 26.9. klo 14.00 mennessä.
SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia17.9.2025 13:44:17 EEST | Tiedote
– Laadukas ja turvallinen hoito kuuluu perusoikeuksiin. Potilasturvallisuuden toteutumisen varmistamisen tulee olla ensisijaista, sanoo SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme