Sutinaa ja suhmurointia -teos kertoo herkullisia tarinoita luonnosta
21.3.2022 09:08:58 EET | Publiva Oy | Tiedote

Minttu Heimovirta kertoo teoksessaan kiehtovasti lajien käyttäytymisestä. Siitä, miten luonto on täynnä muun muassa eriskummallisia perhesuhteita, taitavia tappajia, kavalia huijareita, elämänmittaisia liittoja ja lyhyitä lemmenhuveja – kun luontoa tarkkailee, saippuaooppera jää juonenkäänteissä kakkoseksi!
”Minua on aina kiinnostanut erityisesti eläinten käyttäytyminen. Se, mitä ne tekevät tuolla jossain maan povessa tai kallion kielekkeellä, omissa elinympäristöissään, ja miksi ne käyttäytyvät niin kuin käyttäytyvät”, Heimovirta sanoo. ”Myöhemmässä vaiheessa innostuin myös kasvien käyttäytymisestä, kun ymmärsin niiden yhtä lailla puuhaavan kaikenlaista.”
Tekijän oma luontokiinnostus heräsi jo varhain Jacques Cousteaun Merten salaisuuksien parissa ja on poikinut tiede- ja luontotoimittajan työssä satoja luonto-ohjelmia televisioon ja radioon. Heimovirta on taustaltaan biologi ja sittemmin myös eräopas.
”Saatan kuvata kasvien, sienten ja eläinten toimintaa ihmistermein, jotta ne olisivat mahdollisimman helposti ymmärrettäviä”, Heimovirta sanoo. ”Toivon, että tätä kirjaa luetaan pilke silmäkulmassa.”
Parikymmenvuotiaaksi elävää rupikonnaa Heimovirta kuvaa esimerkiksi näin: ”Tätä peräkammarin poikaa eivät maailman houkutukset kiinnosta. Rupikonna viihtyy kotipiirissään eikä näe tarvetta poistua muutoin kuin kerran vuodessa rilluttelemaan soidinlammikolle. Kutemisen jälkeen se palaa kotiin.”
Luonnon mystifioimista ja sepitettyjä taruja hän sanoo vierastavansa, koska todellisuus on moninkertaisesti ihmeellisempää ja yllättävämpää kuin sadut. ”Minua motivoi halu saada ihmiset näkemään, miten upeaa ja säilyttämisen arvoista luonto ja sen monimuotoisuus on. Ja miten ihminen on vain eläin muiden joukossa, yhtä lailla riippuvainen ympäristöstä kuin kaikki muutkin lajit.”
Kirjassa keskitytään suomalaiseen lajistoon, sellaisiin lajeihin, joihin voi helposti törmätä tavallisella luontoretkellä. – Tiesitkö, että kääpä on kylmäverinen murhaaja? Ja että haahkaäiditkin kaipaavat omaa aikaa ja vievät poikueensa siksi päiväkotiin?
Minttu Heimovirta: Sutinaa ja suhmurointia – Suomen luonnon ihmeellisiä asukkaita. Kirjapaja 2022. 211 s. Kansi Anna Makkonen. Kl 56/58.9. ISBN 978-952-354-487-1
Minttu Heimovirta on toimittaja, biologi ja eräopas. Hän on työskennellyt pitkään Ylen luonto- ja tiedeohjelmissa ja toimittanut mm. suositun Elävät puut -televisiosarjan. Ylläksellä asuva Heimovirta on tottunut luonnossa kulkija ja eläväsanainen kertoja.
Lisätietoja ja haastattelut: Marja-Liisa Saraste | viestintäpäällikkö | p. 040 553 4757| marja-liisa.saraste@kirjapaja.fi tai Minttu Heimovirta|minttu.heimovirta@gmail.com | p. 040 860 3817 Arvostelukappaletilaukset: Minna Vatja | mediakoordinaattori | minna.vatja@kirjapaja.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja-Liisa SarasteViestintäpäällikköKirjapaja, Publiva Oy
Kirjapaja, Publiva Oy
Minna VatjaMediakoordinaattoriKirjapaja, Publiva Oy
Puh:09 6877 4543minna.vatja@kirjapaja.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kirjapajan kustannusohjelmassa on monipuolisia ja moderneja tietokirjoja elämäntaidon, hyvinvoinnin, kulttuurin, kasvatuksen ja yhteiskunnan aloilta. Tuotannossamme on edustettuna myös maailmankatsomuksellinen, hengellinen ja teologinen kirjallisuus ja kirkolliset kirjat. Kirjapaja on kustantanut kirjoja jo vuodesta 1942.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Publiva Oy
Matka meditaation maailmaan on rikas ja rosoinen17.3.2026 08:05:00 EET | Tiedote
”Meditointi on paradoksaalista. Mukana on aina halu saavuttaa jotain, vaikka juuri se halu estää perimmäisen todellisuuden saavuttamisen. Niin kauan kuin minuus sanelee olemistamme, olemme minuuden vankeja.”
Tuija Kauppinen: Polkupyörä vie pintaa syvemmälle Japaniin ja Etelä-Koreaan16.3.2026 08:07:00 EET | Tiedote
Japani on maa, jossa vessan lattiat kiiltävät, vuoret on puhkottu siisteillä tunneleilla, mutta keskellä pyörätietä saattaa kasvaa metrin korkea pensas. Toisaalta pyöräilijät huomioidaan liikenteessä ja pitkin maata löytyy ilmaisia leirintäalueita. Etelä-Koreassa liikenne on ronskimpaa ja kommunikaatio selvästi suoraviivaisempaa.
Tuomas Enbuske ja Ville Kormilainen: Raakaa puhetta uskosta ja elämästä3.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Pitääkö usko kuorruttaa vakavilla virsillä ja suitsukkeiden tuoksulla vai reippaalla popmusiikilla ja käsien heiluttelulla? Haiseeko vanhoissa kirkoissa menneiden sukupolvien synnit? Miksi Villen pappeus tuntuu Tuomaksesta jotenkin ”kuumalta”? Aikoinaan Seiskan toimittajana työskennellyt Ville kuului niihin, joita julkkisbileissä ollut Tuomas parhaansa mukaan vältteli. Nyt hän kuulemma tunnustaisi Villelle pahimmatkin syntinsä.
Ruokamatkailijat maistelevat tiensä maailman ympäri10.2.2026 09:31:20 EET | Tiedote
Sluurp, ryystää Venni nuudeleita syödessään, ja saa siitä isältä moitteita. Pehmolelukaveri Lyly kuitenkin kertoo, että Japanissa ryystäminen onkin kohtelias tapa. Kuinka hassua! Tätä on syytä lähteä tutkimaan tarkemmin. On aika pakata Ruokamatkailijoiden laukut!
Kirjailija Tuula Korolainen on kuollut12.1.2026 11:12:26 EET | Tiedote
Arvostettu lasten- ja nuortenkirjailija Tuula Korolainen kuoli pitkän sairauden jälkeen lauantaina 10. tammikuuta 77-vuotiaana. Hänet tunnetaan myös kirjallisuustoimittajana, kriitikkona ja suomentajana. Korolainen teki monipuolisen ja näyttän uran lasten- ja nuortenkirjallisuuden eri saroilla. Hän toimi 30 vuotta Lastenkirjainstituutin julkaisuman Onnimanni-lehten päätoimittajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


