Suur-Seudun Osuuskaupan edustajisto on valittu – uusien edustajien määrä kasvoi
6.4.2020 14:04:54 EEST | Suur-Seudun Osuuskauppa SSO | Tiedote

”Saimme hyvin eri ikäryhmiä edustavan edustajiston seuraavaksi nelivuotiskaudeksi. Puolet edustajiston jäsenistä on täysin uusia ja onkin hienoa nähdä joukossa aiempaa enemmän myös nuorempaa ikäpolvea. Tätä osin selittänee yleisesti lisääntynyt vastuullisuusajattelu, joka toki voi vaikuttaa myös äänestäjien valintoihin. Uusi edustajisto on äänestäjiensä näköinen”, SSO:n toimitusjohtaja Tapio Finér toteaa.
”Joka neljäs vuosi valittavan edustajiston vaalien aikaan arki koronan myötä muuttui hyvin erilaiseksi. Aihe on hallinnut uutisotsikoita ja varmasti myös ihmisten mieliä viime aikoina. Vaaliemme äänestyksen kannalta tämä tuli toki ikävään aikaan ja on ymmärrettävästi saattanut vaikuttaa myös äänestysintoon. Halusimme kuitenkin uskoa, että ihmiset kaikesta huolimatta äänestäisivät vaaleissa, varsinkin kun äänestäminen oli mahdollista myös sähköisesti kotoa käsin”, toteaa Finér.
Äänestäminen oli ensimmäistä kertaa mahdollista sähköisesti, mutta lisäksi myös perinteisesti postitse. Postiäänestysaineiston sai tilata puhelimitse kotiin tai noutaa isoimmista toimipaikoista. Näin äänestäminen mahdollistettiin kaikille. Suurin osa äänistä annettiin kuitenkin sähköisesti. Äänestäneistä 91,3 prosenttia äänesti verkossa, 8,7 prosenttia postitse. Äänestäminen oli hyvin tasaista eri ikäryhmissä. Nuorin sähköisesti äänestänyt oli 15-vuotias ja vanhin 95. Osuuskaupan vaaleissa äänestettiin 6791 kertaa eli lähes joka kymmenes asiakasomistaja halusi antaa äänensä. Äänestysprosentti oli 9,7.
Yhteensä osuuskaupan edustajiston vaaleissa oli ehdolla 140 jäsentä. Osuuskaupan edustajistoon tuli valituksi yhteensä 50 henkilöä, joista 24 oli naisia, 26 miehiä. Uuden edustajiston keski-ikä nuoreni 52 vuoteen (edellisissä vaaleissa keski-ikä 53 vuotta) nuorimman edustajan ollessa nyt 24 ja vanhimman 77-vuotias.
”Saimme ehdokasasettelun yhteydessä asiakkailtamme satoja paikallistoiveita pienemmistä tuotetoiveista aina Kauppakassi -palveluun asti. Laaja innostus ja ehdotusten kirjo kertovat siitä, että osuuskaupalla nähdään olevan tärkeä rooli koko alueen kehityksessä. Näin haluamme itsekin nähdä, että asia on. Osuuskaupalla on hienot mahdollisuudet olla oman kotiseudun muutosmoottori ja tehdä yhteistyössä asiakkaiden kanssa tästä parempaa paikkaa elää. Paikallistoiveet toimivat hyvänä evästyksenä tulevalle edustajistolle ja hallintoneuvostolle heidän työssään”, Finér sanoo.
Täydellinen lista valituista edustajista äänimäärineen löytyy osoitteesta www.osuuskauppavaalit.fi/sso
Lisätietoja:
SSO:n toimitusjohtaja Tapio Finér, p. 040 540 2006
www.osuuskauppavaalit.fi/sso
Tiedote äänestäminen alkaa:
https://www.sttinfo.fi/tiedote/nyt-tehdaan-uusista-paikallistoiveista-totta---aanestaminen-suur-seudun-osuuskaupan-edustajistovaaleissa-alkaa?publisherId=68575152&releaseId=69876703
Tiedote ehdokasasettelu alkaa:
https://www.sttinfo.fi/tiedote/suur-seudun-osuuskaupan-edustajistovaalien-ehdokasasettelu-alkaa-nyt-on-aika-edistaa-uusia-paikallistoiveita?publisherId=68575152&releaseId=69872164
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapio Finértoimitusjohtaja
Puh:+358405402006tapio.finer@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Ruokarobotti on liikenteessä tarkkaavainen ja koulujen alkaessa muistuttaa: ole sinäkin7.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Liikenneturvan tuoreessa kyselyssä* lähes kolmasosa autoilijoista kertoi, että liikenteen seuranta auton ratissa on heikentynyt ainakin kerran puhelimen käytön takia. Nyt on aika ottaa tarkkaavaisuus ratissa tavaksi ja jättää puhelin laukkuun tai taskuun, sillä pienet koululaiset aloittavat koulutiensä. Kun koulut alkavat, katukuvassa tutuksi tulleet S-kaupat-palvelun ruokarobotit kerääntyvät myymälöiden lähistölle muistuttamaan erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita. Tempaukseen osallistuu noin 650 robottia eri puolella Suomea ja kymmenen robottia Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n alueella. Liikenneturva muistuttaa, että katseen siirtyminen pois liikennetilanteesta on kaikkein riskialtteinta. Aikuisilla on vastuu lasten turvallisuudesta liikenteessä. – On tärkeää, että jokainen lapsi voi lähteä koulumatkalle turvallisin mielin. Liikenteessä asiat tapahtuvat nopealla tempolla. Äkillinen muutos jää huomaamatta katseen ollessa pois liikenteestä ja se
Heijastinreput heilumaan - jaamme pikkukoululaisille turvaa ja näkyvyyttä koulutielle6.8.2026 09:50:00 EEST | Tiedote
Turvallinen koulutie alkaa hyvästä näkyvyydestä. Syksyn hämärtyessä lasten näkyvyys liikenteessä korostuu. SSO jakaa pikkukoululaisille heijastinreppuja turvallisempien koulumatkojen tueksi.
Rantajamit tarjosi kesäsadetta, auringonpaistetta ja elämyksiä6.7.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Iloiset festarikävijät, suosikkiartistit ja unohtumattomat hetket olivat reseptinä tämänvuotisille Rantajameille Lohjan Aurlahden rannassa. Kävijämäärä pysyy vuodesta toiseen tasaisena, ollen tälläkin kertaa noin 12 000. Tänä vuonna ohjelmistoon palannut Nuorisopäivä täytti odotukset rentona koko perheen tapahtumana.
Rantajamit tuo Aurlahteen kesän ykköstähdet ja koko perheen Nuorisopäivän29.6.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Aurlahden kesäillat täyttyvät taas iloisista festarikävijöistä, kun perinteiset Rantajamit järjestetään 2.–4.7. Lohjan keskustan tuntumassa. Kauniissa järvimiljöössä järjestettävä festivaali on vakiinnuttanut paikkansa yhtenä kesän suosituimmista tapahtumista läntisellä Uudellamaalla. Tänäkään vuonna artistikattaus ei petä, vaan luvassa on jälleen Suomen ykköstähtiä torstaista lauantaihin.
SSO:n uusi tapahtumatila Rikala Events taipuu moneen menoon17.6.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Saloon Original Sokos Hotel Rikalan yhteyteen kesäkuussa avattu tapahtumatila Rikala Events on yhdistelmä ketteryyttä, helppoutta ja viihtyisyyttä. Tilassa voi järjestää tapahtumia pienistä perhejuhlista lähes 600 hengen tilaisuuksiin, ja kaikki tarvittavat palvelut ruoasta majoitukseen löytyvät saman katon alta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

