Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n ensimmäinen ABC-latausasema avattu ABC Piihoviin

ABC-mobiili on myös sähköauton latauksessa totutun helppokäyttöinen. Latauspiste valitaan selkeän numeroinnin perusteella ja asiointi tapahtuu muutenkin samoin kuin polttonesteitä tankattaessa tai Carwashissa. ABC-mobiili on ainoa tapa maksaa ABC-latausta, joten mitään muita tunnistautumisvälineitä ei tarvita. Uuden ominaisuuden myötä ABC-mobiili on maailman monipuolisin autoilevaa asiakasta palveleva mobiilisovellus.
– ABC-mobiili toimii nimenomaan ABC-lataus-tunnuksilla varastetuilla latausasemilla. Meillä on myös aiemmin käyttöönotettuja, eri yhteistyökumppanien kanssa toteutettuja latausasemia, joissa lataaminen tapahtuu samoin kuin tähänkin asti heidän sovelluksillaan, toimialajohtaja Heikki Vottonen kertoo.
Maksu vain ladatusta energiasta + bonus
ABC-latauksessa on reilu kilowattituntiperusteinen hinnoittelu. Hinnat näkyvä asemakohtaisesti ABC-mobiilista. ABC-latauksesta saa myös Bonusta jopa 5 prosenttia, ja se kerryttää normaaliin tapaan S-ryhmästä tehtyjen ostosten kuukausittaista bonusostokertymää.
Verkosto laajenee vauhdilla
SSO:n ensimmäiset ABC-latausasemat avataan alkuvuoden 2023 aikana ja laajennamme ABC-latausasemien tarjontaa SSO:n alueella vielä tulevien vuosien aikana. Valtakunnallisesti latausverkosto on laajentunut jo useamman alueosuuskaupan alueelle. Ajantasaisen tiedon verkostosta voi tarkastaa ABC-mobiilista tai ABC-ketjun verkkosivuilta.
– Meidän tavoitteemme on avata tänä vuonna vielä Sale Saukkolassa sekä muualla toimialueellamme 8 asemaa lisää. Niihin tulee yhteensä noin 34 erillistä latauspaikkaa.
100-prosenttisesti uusiutuvaa sähköä
S-ryhmän ja Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n tavoitteena on olla oman toimintansa osalta hiilinegatiivinen vuodesta 2025 alkaen. Olennainen osa tätä tavoitetta on, että kaikki käytettävä sähkö on jo nyt uusiutuvaa, pääosin tuuli- ja vesivoimalla tuotettua sähköä. Näin ollen myös ABC-latauksen käyttäjät ajavat täysin uusiutuvalla sähköllä.
ABC-latauksen lisäksi ABC-ketjun tavoitteena on etsiä muitakin kustannustehokkaita ja teknisesti toimivia ratkaisuja vähentämään liikenteen fossiilisia päästöjä nyt ja tulevaisuudessa.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Heikki Vottonen, toimialajohtaja, Suur-Seudun Osuuskauppa SSO, heikki.vottonen@sok.fi, 044 3205 600
Maarit Rissanen, ryhmäpäällikkö, Suur-Seudun Osuuskauppa SSO, maarit.rissanen@sok.fi, 044 3205 840
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Te toivoitte, me toteutimme – Rantajamien Nuorisopäivä tulee taas4.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kesän parhaat rantabileet, Rantajamit, järjestetään jälleen Lohjalla Aurlahden rannassa 2.–4.7. Luvassa on tuttuun tapaan mojova kattaus huippuartisteja ja kesäistä festaritunnelmaa – mutta jotain uuttakin on tarjolla, kun paljon toivottu Nuorisopäivä palaa ohjelmistoon lauantaina 4.7.
Uusi pikatoimitusvaihtoehto useissa SSO:n Sale-myymälöissä – kotiinkuljetus tunnissa3.12.2025 15:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO kehittää jatkuvasti asiakkaiden arkea helpottavia palvelujaan. Kuudesta Sale-myymälästä (Virkkala, Hiidensalmi, Nummela, Perttilä, Paukkula ja Hermanni) voi nyt tilata ostokset kätevästi ja nopeasti kotiovelle tunnissa.
SSO:n ja Vennerin hyväntekeväisyyskampanja jatkuu – lähes sata ruokalaatikkoa tuo joulumieltä tukea tarvitseville perheille22.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO ja ruokakasvatusyritys Venner toteuttavat jo kuudetta kertaa kampanjan, jossa jaetaan terveellisiä raaka-aineita sisältäviä Venner-ruokalaatikoita tukea tarvitseville perheille. Yhteistyön aikana on jaettu ruokaa yli 25 000 annoksen verran – tämänvuotisen kampanjan tavoitteet mukaan lukien jopa 60 000 tuhannen euron arvosta.
Koska nuorten ääni on tärkeä – ensimmäinen SSO Nuoriston kokous järjestettiin Lohjalla11.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n alueella asuvista 18–24-vuotiaista aktiivisista nuorista koostuva SSO Nuoristo kokoontui ensimmäistä kertaa Lohjalla. Päivän aikana keskusteltiin muun muassa kotiseudun merkityksestä, ruoan ja käyttötavaroiden ostotottumuksista sekä vastuullisuusteoista.
ABC Masuunin ABC-latausasema on avattu21.10.2025 15:11:57 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on viime vuosina panostanut vahvasti vihreään liikkumiseen. Uusia ABC-latausasemia on avattu muun muassa Prisma Lohjalle, Sale Nummelaan ja S-market Kemiöön. Lisäksi ABC Piihovin ja ABC Lohjan latauskenttiä on laajennettu 12 CCS latauspaikan suuruisiksi. ABC Masuuniin Karkkilaan avattu ABC- latausasema on kaikkiaan SSO:n toimialueen kolmastoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

