DNA Oyj

Suuri osa DNA:n henkilöstöstä jatkaa etätöissä koko vuoden – paluu toimipisteisiin tehdään varovaisesti ja asteittain

Jaa
DNA:lla on tällä hetkellä yli 95 % henkilöstöstä etätöissä. Vuoden loppuun mennessä korkeintaan 75 % palaa toimistolle, eikä ketään pakoteta palaamaan. Kyselyn perusteella etätyö on ollut sujuvaa ja henkilöstö sitoutunutta.

DNA:n toimistot on pidetty auki koko poikkeustilan ajan, mutta niiden käyttöaste on ollut mitätön. Yli 95 % henkilöstöstä on ollut etätöissä, ja fyysisiä asiakaskontakteja on ollut vain DNA Kaupoissa ja asentajilla. Sekä heidän että asiakkaiden turvallisuudestaan on huolehdittu hyvin tarkasti.

Henkilöstölle kesäkuun alussa tehdyn kyselyn perusteella jopa 33 % DNA:laisista haluaa ensisijaisesti jatkaa etätöissä vuoden loppuun asti. Ensimmäisessä aallossa, heti kesän jälkeen, toimistolle haluaa palata vain 23 % ja myöhemmin syksyn aikana 19 %. Loput vastasivat, ettei paluuajalla ole heille merkitystä – työt sujuvat yhtä hyvin etänäkin.

Ensimmäisessä ryhmässä toimistolle saa joka tapauksessa palata enimmilläänkin vain neljäsosa työntekijöistä. He ovat niitä, joille työskentely etäkonttorilla on työtehtävien tai olosuhteiden vuoksi ollut haastavaa. Palaavien henkilöiden määrää seurataan kuitenkin jatkuvasti, sillä toimistolla työskentelevien turvallisuus halutaan taata.

”Johtoryhmä käy tilannetta läpi säännöllisesti, ja ohjeistuksia muutetaan tarvittaessa vallitsevan epidemiatilanteen mukaan”, kertoo henkilöstöjohtaja Marko Rissanen.

DNA Kaupat ympäri Suomen palvelevat kuitenkin asiakkaita normaalisti.

Etätöiden määrä nousi pysyvästi

Digitaaliset kokoukset ovat toistaiseksi uusi vakio, sillä DNA:lla ohjeistetaan pitämään tapaamiset ensisijaisesti etäyhteyksillä. Jokaisessa palaverikutsussa tulee olla mukana mahdollisuus osallistua verkon yli. Välttämättömästi fyysistä läsnäoloa vaativissa tapaamisissa saa olla paikalla vain 2–4 henkilöä, neuvotteluhuoneen koosta riippuen.

DNA:lla töitä on tehty mutkattomasti jo vuodesta 2012 asti. Tämä tarkoittaa, että jos työtehtävä ei ole sidottu paikkaan tai aikaan, voi työn missä ja milloin vain, ilman esimiehen erillistä lupaa. Luottamukseen perustuvan mallin toimivuus päästiin jälleen toteamaan koronakriisin myötä.

”Vaikka toimintamallimme oli jo aiemmin mutkaton, emme mekään palaa enää siihen normaaliin, jossa elimme ennen koronakriisiä. On luultavaa, että etätöiden määrä tulee jäämään aiempaa korkeammalle tasolle kriisin päätyttyäkin”, Rissanen sanoo.

Henkilöstöjohtaja arvioi, että yritysten käytännöt ovat kriisin myötä muuttuneet pysyvästi. Pidemmälle katsottaessa perinteisten työpisteiden määrä toimistoilla tulee pienenemään ja tilatarpeet muuttuvat enemmän kohtaamispaikoiksi, minkä myötä entistäkin suurempi osa tiloista tulee olemaan kokous-, ideointi- tai muita yhteiskäyttötiloja. Sataprosenttiseen etätyöhön Rissanen ei kuitenkaan usko, vaikka työntekijän fyysisen sijainnin merkitys tietotyössä tuleekin vähenemään entisestään.

”DNA:lla uskotaan, että koronan jälkeenkin yksi pysyy: ihmisen fyysisten kohtaamisten tarve tulee säilymään.”

Lisätietoja medialle:

Marko Rissanen, henkilöstöjohtaja, DNA Oyj, puh. 044 220 3230, marko.rissanen@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Avainsanat

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Haluamme tehdä asiakkaidemme arjesta mutkattomampaa. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat mobiilidatan käyttömäärissä jatkuvasti maailman kärkijoukossa. Olemme Suomen suurin kaapelioperaattori. DNA:lla on yli 4 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö valittiin Suomen parhaaksi työpaikaksi vuonna 2019 Great Place To Work -tutkimuksessa suurten yritysten sarjassa. Vuonna 2019 liikevaihtomme oli 942 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö.  Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Raportti: DNA:n asiakkaat käyttävät edelleen eniten mobiilidataa Euroopassa – datamäärät pysyneet vahvassa kasvussa18.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n asiakkaat käyttivät alkuvuonna eniten liittymäkohtaista mobiilidataa Euroopassa ja olivat myös koko maailman kärkijoukoissa, kertoo tutkimusyhtiö Tefficientin tuore raportti*. Vuoden 2025 ensimmäisellä puoliskolla DNA:n asiakkaat käyttivät keskimäärin 58,9 gigatavua mobiilidataa kuukaudessa, mikä oikeuttaa myös maailmanlaajuisesti vertailun pronssisijaan.

Report: DNA’s customers continue to lead Europe in mobile data usage – data volumes have continued to grow strongly18.9.2025 09:00:00 EEST | Press release

According to the latest report* by research company Tefficient, DNA’s customers used the most mobile data per subscription in Europe during the first half of 2025, ranking among the top globally as well. From January to June 2025, DNA customers used an average of 58.9 gigabytes of mobile data per month per subscription, earning DNA the third place worldwide in the comparison.

Äänenlaatu on kuvan kokoa tärkeämpää katselukokemuksessa – DNA viihdeboksiin saatavilla nyt takakaiuttimet15.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset ovat siirtyneet yhä vahvemmin kohti monipuolista ja elämyksellistä kotiviihteen käyttöä. Suoratoistopalvelut ovat vakiinnuttaneet paikkansa arjessa, ja sen myötä äänentoistoon panostamisesta kotona on tullut merkittävä trendi. Ääni on noussut jopa kuvan kokoa tärkeämmäksi ominaisuudeksi katselussa. DNA tuo myyntiin 15.9.2025 Dolby Atmos -tilaääntä toistavaan viihdeboksiin uutuutena omat takakaiuttimet ensimmäisenä Pohjoismaissa. Innovaatiolla vastataan kuluttajien kasvavaan kysyntään helposta ja vaivattomasta tavasta kohentaa kotiviihteen laatua ilman monimutkaista asennusta.

Audio quality surpasses screen size in viewing experience – Rear speakers now available for DNA Entertainment Box15.9.2025 08:15:00 EEST | Press release

Finns are increasingly embracing diverse and immersive home entertainment experiences. Streaming services have become a staple of everyday life, and as a result, investing in home audio systems has emerged as a significant trend. Sound quality has now overtaken screen size as the most important feature in viewing experiences. On 15 September 2025, DNA will be the first in the Nordics to launch dedicated rear speakers for its Dolby Atmos-enabled Entertainment Box. This innovation responds to growing consumer demand for an easy and effortless way to enhance home entertainment quality without complex installation.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye