Suuri valiokunta hyväksyi isolla enemmistöllä Suomen kannan EU:n ennallistamisasetukseen

– Olen iloinen siitä, että eduskunnan suuri valiokunta hyväksyi isolla enemmistöllä (20-5) kannan, että Suomi neuvottelee tavoitteenaan ratkaisu, joka edistää luontokadon pysäyttämistä ottaen samalla huomioon kansalliset olot ja kustannusten kohtuullistamisen, Hassi toteaa.
– Toisin sanoen torjuimme sen näkemyksen, että Suomi asettuu vain vastustamaan, mikä olisi käytännössä tarkoittanut jättäytymistä neuvottelujen ulkopuolelle. Siinäkin tapauksessa lopputulos kuitenkin sitoisi Suomea, Hassi selvittää.
Maailman valtiot, myös Suomi ja EU, sitoutuivat pysäyttämään luontokadon vuoteen 2010 ja sitten vuoteen 2020 mennessä, mutta tässä on epäonnistuttu. Nyt lupaus koskee vuotta 2030, mutta on selvää, ettei tavoite toteudu ilman uusia toimia, myös EU:n toimia.
– Kaikkien tulisi ymmärtää, että ihmisten hyvinvointi on täysin luonnosta riippuvaista. Luontokadon pysäyttäminen on välttämätöntä, jotta ihmisten elämä ja yhteiskuntien toiminta voidaan turvata. Kansainvälinen ilmastopaneeli IPCC on korostanut, että myös ilmastonmuutokseen sopeutumiseen tarvitaan luontoa ja laajoja luonnon ennallistamistoimia, toteaa Hassi.
Suuri valiokunta ilmoittaa lausunnossaan, että luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi on kehitettävä kestävästi ja oikeudenmukaisesti toteutettavissa olevaa sääntelyä, jotta EU:n biodiversiteettistrategian tavoitteet saadaan toteutettua ja luontokato pysäytettyä.
Samalla valiokunta ilmoittaa kannakseen, ettei hyväksy ennallistamisasetusta komission esittämässä muodossa vaan edellyttää merkittäviä muutoksia komission esitykseen. Myös valtioneuvoston alkuperäisessä kannassa tavoitellaan komission esitykseen muutoksia, joilla alennetaan kustannuksia ja otetaan paremmin huomioon kunkin jäsenvaltion kansalliset olosuhteet.
– Suuren valiokunnan päätös on toki kompromissi ja pitkään neuvoteltu sellainen, mutta tärkeintä nyt on, että Suomi lähtee neuvottelemaan. Suomella on monia muutosehdotuksia, mutta lähtökohta on rakentava, Hassi toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu HassiVihreiden kansanedustaja
Puh:09 432 3034satu.hassi@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikkö vt.Vihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreä kansanedustaja Tiina Elo: EU:n ilmastotavoitteet edellyttävät riittäviä toimia myös kotimaassa16.9.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Vihreä kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo kritisoi Suomen ja Ruotsin pääministereiden metsävetoomusta. Hakkuumäärien kasvattaminen ei ole kestävä tapa tasapainottaa taloutta.
Vihreät kansanedustajat Suomesta ja Ruotsista tyrmäävät pääministeriensä kirjeen komission puheenjohtajalle16.9.2025 17:25:46 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen Suomesta ja Rebecka Le Moine Ruotsista hämmästelevät maidensa pääministerien yhteistä kirjettä, jonka he lähettivät Euroopan komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessä pääministerit vaativat muutoksia EU:n maankäyttösektorin ilmastovaatimuksiin, joita he pitävät kohtuuttomina.
Vihreiden Krista Mikkonen: Purran kommentit rätti kasvoille myös 300 000 ulkomailla asuvalle Suomen kansalaiselle15.9.2025 14:20:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen huomauttaa, että valtiovarainministeri Riikka Purran ajatukset sosiaaliturvan rajaamisesta vain Suomen kansalaisille ovat märkä rätti niille ulkomailla asuville Suomen kansalaisille, jotka voisivat paluumuuttajina tuoda mukanaan Suomeen perheensä maailmalta.
Vihreiden Jenni Pitko: Suomen ei pidä osallistua Euroviisuihin, mikäli Israel on mukana15.9.2025 14:01:18 EEST | Tiedote
Tällä viikolla useampi Euroopan maa on ilmoittanut, ettei osallistu tuleviin Eurovision laulukilpailuihin, mikäli Israelin annetaan osallistua. Vihreiden kansanedustaja, Ylen hallintoneuvostossa istuvan Jenni Pitkon mukaan Suomen tulisi viimeistään nyt tehdä samoin.
Sofia Virralta suorat sanat syntyvyyskeskustelusta15.9.2025 13:28:53 EEST | Tiedote
SDP:n Elisa Gebhard vaati jättämässään toimenpidealoitteessa, että munasolujen pakastamisen pitäisi olla jatkossa maksutonta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa tukevan Gebhardin aloitetta sekä vaativan muita lisäpanostuksia, joilla voitaisiin tukea itsellisten vanhempien perheellistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme