Syksyä kohti maitohappobakteereilla ja sinkillä

YA maitohappobakteeri -tuoteperhe täydentyy kahdella hyvänmakuisella purutablettiuutuudella. Mustikanmakuinen purutabletti soveltuu käytettäväksi kuuriluontoisesti. Mansikanmakuinen uutuus sopii koko perheelle päivittäiskäyttöön. Molemmat valmisteet sisältävät kuutta eri maitohappobakteerikantaa ja ne ovat laktoosittomia, gluteenittomia ja vegaanisia.
– Halusimme yhdistää tutkitut kannat ja herkullisen maun. Mielestämme onnistuimme siinä erinomaisesti, farmaseutti Hertta Hurme Yliopiston Apteekista sanoo.
Sinkkivalmisteet päivittyvät kahdella uudella tuotteella: YA Vahva Sinkki 25 mg ja YA Sinkkiasetaatti 10 mg. YA Vahva Sinkki 25 mg on helposti nieltävä, ja se on tarkoitettu päivittäiseen käyttöön tukemaan normaalia vastustuskykyä, sekä ihon, kynsien ja hiusten kuntoa. Mustaherukan ja mentolin makuinen, imeskeltävä YA Sinkkiasetaatti 10 mg soveltuu puolestaan myös lyhytaikaiseen käyttöön tehokuurina.
– Oman tuotesarjamme valikoima on laajentunut viime aikoina merkittävästi. Tämä on mielestämme hieno osoitus vastata asiakkaidemme tarpeisiin, ja kehitämme sarjaa yhdessä asiakkaidemme kanssa jatkossakin, tuotepäällikkö Hanna Nikula sanoo.
Yliopiston Apteekin oman sarjan tuotteisiin valitaan aina parhaat raaka-aineet ja tuotteet valmistetaan lähellä. Lähes 150 tuotteen valikoimasta löydät koko perheelle sopivat vitamiinit ja ihonhoitotuotteet, aina edulliseen hintaan.
YA Maitohappobakteeri Kuuri
Mustikka | 20 purutabl. | hinta 7,90 €
YA Maitohappobakteeri Joka Päivä
Mansikka | 60 purutabl. | hinta 18,90 €
YA Vahva Sinkki 25 mg
Maustamaton | 100 tabl. | hinta 9,50 €
YA Sinkkiasetaatti 10 mg
Mustaherukka-mentoli | 50 imeskelytabl. | hinta 10,90 €
Uutuudet rantautuvat apteekkeihin syksyn mittaan, mutta kaikki tuotteet ovat saatavilla viimeistään viikolla 38 Yliopiston Apteekeista ja verkosta ya.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hertta Hurmefarmaseutti, kosmetologi
Puh:09 5420 4435hertta.hurme@ya.fiHanna Nikulatuotepäällikkö, YA-tuotesarja ja YA naturae -luonnonkosmetiikka
Puh:09 5420 4554hanna.nikula@ya.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Yliopiston Apteekki on huolehtinut suomalaisten hyvinvoinnista jo yli kaksi ja puoli vuosisataa. Palvelemme asiakkaita apteekeissa ja verkkoapteekissa ya.fi kaikkialla Suomessa. Tarjoamme myös terveydenhuollon toimijoille laajan valikoiman palveluita aina lääkkeiden valmistuksesta annosjakeluun. Olemme Helsingin yliopiston omistama yritys, jonka tuotto käytetään koulutukseen ja tutkimukseen. Asioidessasi Yliopiston Apteekissa olet mukana huolehtimassa huomisen yhteiskunnasta kanssamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yliopiston Apteekki
Yliopiston Apteekki aloittaa syksyn influenssarokotukset ensi viikolla11.9.2025 09:17:16 EEST | Tiedote
Ajoissa otettu influenssarokote on tehokas keino suojautua influenssalta. Yliopiston Apteekki tarjoaa influenssarokotuksia 17 apteekissaan ensi viikosta alkaen.
Asiantuntijan vinkit täiden häätöön ja tartuntojen ehkäisyyn21.8.2025 09:05:11 EEST | Tiedote
Täit ovat tavallinen riesa perheissä etenkin syksyisin, kun lapset palaavat kesälomilta kouluihin ja päiväkoteihin. Asiantuntijamme neuvoo, miten täiden häätö onnistuu parhaiten ja miten tartuntoja voi ehkäistä.
Kilpailua vääristävään ja syrjivään apteekkiverolakiin tarvitaan muutoksia18.8.2025 13:40:46 EEST | Tiedote
Lausuntokierroksella oleva hallituksen esitys apteekkiverolaista on EU-oikeuden ja kansallisen lainsäädännön vastainen, kilpailua vääristävä ja kohtuuton. Esitys syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia.
Apteekkitalouteen esitetyt lakimuutokset vääristävät kilpailua1.7.2025 09:33:13 EEST | Tiedote
Uusi lakiesitys apteekkiverosta vääristää apteekkien välistä kilpailua ja syrjii räikeästi Yliopiston Apteekkia. Yliopiston Apteekin apteekkivero on 43 % ja kilpailevan apteekin apteekkivero 0 % lääkemyynnin myyntikatteesta. Apteekkiveron tulisi olla tasavero.
Mitä lääkelaukkuun kannattaa varata kesäreissulle mukaan?23.6.2025 09:41:35 EEST | Tiedote
Kesällä moni viettää aikaa mökillä, veneellä, telttaillen tai muuten retkeillen. Asiantuntijamme vinkkaa, mitä on hyvä varata mukaan haavereiden tai pienten sairastumisten varalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme