Syksyn yhteishaku alkaa – Diakissa haussa 370 aloituspaikkaa
1.9.2021 08:00:00 EEST | Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) | Tiedote

– Diak on vuodesta toiseen ollut vetovoimaisten ammattikorkeakoulujen joukossa. Meiltä valmistuu hyvän tekemisen asiantuntijoita, jotka työllistyvät nopeasti, sanoo Diakin toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen.
Yhteishaussa ovat mukana seuraavat koulutukset:
- sosionomi (AMK), monimuotototeutus (Helsinki 60 aloituspaikkaa, Pori 40)
- sairaanhoitaja (AMK), myös oma ryhmä lähihoitajataustaisille, monimuotototeutus (Helsinki 80, joista 40 lähihoitajataustaisille)
- sosionomi (AMK), diakoniatyö, monimuotototeutus (Helsinki 20, Oulu 25, Pori 25)
- sosionomi (AMK), kirkon nuorisotyö, monimuotototeutus (Helsinki 20)
- sosionomi (AMK), kirkon varhaiskasvatus, monimuotototeutus (Helsinki 20)
- sairaanhoitaja (AMK), diakoninen hoitotyö, päivätoteutus (Helsinki 20), monimuotototeutus (Oulu 45)
- terveydenhoitaja (AMK), päivätoteutus (Helsinki 35)
Suurin sosiaalialan ammattikorkeakoulu Suomessa
Diak on ylivoimaisesti suurin sosiaalialan ammattikorkeakoulutuksen järjestäjä Suomessa.
Diakista valmistutaan auttamisen ammattilaisiksi monenlaisiin rooleihin ja ympäristöihin. Diakista valmistuneilla on vahva ammattiosaaminen, hyvät yhteistyötaidot, kyky toimia monikulttuurisissa ympäristöissä ja valmiudet oman työn kehittämiseen sekä elinikäiseen oppimiseen.
- Katso koulutustemme tiedot ja hakuohjeet hakijan sivuilta
- Lue tai katso opiskelijoidemme tarinoita
Koulutuksiin hakeminen
Sähköinen hakulomake löytyy opintopolku.fi-palvelusta. Hakulomakkeelle voi merkitä yhdestä kuuteen hakutoivetta. Hakutoiveita ja niiden järjestystä voi muuttaa 15.9.2021 klo 15 saakka.
Diakin koulutukset löytyvät uudistuneessa opintopolku.fi-palvelussa hakusanalla Diakonia-ammattikorkeakoulu. Huomaathan, että kaikki sosionomikoulutuksemme ovat Sosionomi (AMK), sosiaaliala -koulutuksen alla.
Sähköinen valintakoe ja todistusvalinta
Ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin koulutuksiin opiskelijat valitaan pääsääntöisesti todistusvalinnan ja AMK-valintakokeen perusteella.
Diakin suomenkieliset sosiaali-, terveys- ja kirkon alan AMK-tutkintoon johtavat koulutukset käyttävät ammattikorkeakoulujen yhteistä AMK-valintakoetta, josta voi lukea lisää Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta. Poikkeuksen muodostaa lähihoitajille suunnattu Sairaanhoitaja (AMK) -koulutus, jossa on käytössä erillinen valintakoe.
AMK-valintakokeet järjestetään ammattikorkeakoulujen kampuksilla 1.11.–4.11.2021.Syksyn yhteishaun AMK-valintakoe järjestetään Diakissa ajalla 3.–4.11.2021.
Hakija valitsee kokeen suorituspaikan ja -ajan yhteishaun hakulomakkeella tarjolla olevista vaihtoehdoista. Lisätietoa syksyn yhteishausta löytyy Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta. Tutustu AMK-valintakoe-sivuun, mikäli olet valinnut tekeväsi kokeen Diakissa.
Diakissa on käytössä todistusvalinta suomenkielisissä sosiaali-, terveys- ja kirkon alan AMK-tutkintoon johtavissa koulutuksissa. Kunkin koulutuksen aloituspaikoista 30 % täytetään ylioppilastutkinnon perusteella ja 10 % ammatillisen perustutkinnon perusteella.
Todistusvalinnan tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 21.10.2021. Valintojen tulokset ilmoitetaan hakijoille viimeistään 26.11.2021.
Diakin hakijapalvelut palvelee hakijoita
Diakin hakijapalvelut tavoittaa joko puhelimitse: 0400 725 384 tai sähköpostitse: hakijapalvelut@diak.fi. Hakijan sivuilta löytyy tärkeää informaatiota hakemisesta ja tutkinnoista sekä yhteishaun aikataulu.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiMikael Heleniusmarkkinoinnin asiantuntija
Puh:050 594 2665mikael.helenius@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
”Hyvinvointi on koulutuksen laadun edellytys” – uusi julkaisu tarkastelee opettajien jaksamista6.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Opettajien työhyvinvointi ja työssäjaksaminen ovat nousseet viime vuosina merkittäviksi koulutuksen kentän puheenaiheiksi. Jatkuvat uudistukset, opiskelijoiden moninaiset ja lisääntyneet tuen tarpeet sekä resurssien riittämättömyys kuormittavat opettajien arkea ja heikentävät monien kokemusta työn hallinnasta.
Uusi julkaisu valottaa epäasiallisen kohtelun ilmenemistä ammattikorkeakoulujen opetushenkilöstössä4.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden 2024 opetusalan työolobarometrin mukaan 14 prosenttia suomalaisten ammattikorkeakoulujen opetushenkilöstöstä on kokenut vakavaa ja toistuvaa epäasiallista kohtelua tai kiusaamista. Tuore julkaisu syventää ymmärrystä ilmiöstä.
Miten mitata hyvää? Diak kehitti työkalut sosiaalisen vaikuttavuuden todentamiseen31.3.2026 08:55:00 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) on kehittänyt kunnianhimoisen TKI-vaikuttavuusketjun ja mittaristot, jotka asettavat uuden standardin korkeakoulujen tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) tulosten seurannalle. Kyseessä on korkeakoulukentällä poikkeuksellinen malli, joka kytkee yksittäiset hankkeet suoraan yhteiskunnallisiin muutostavoitteisiin.
Varustamoista uusia polkuja osallisuuteen, hyvinvointiin ja tukeen26.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Kirkon yhteisöllisyydestä ja osallisuuden vahvistamisesta on keskusteltu koko 2000‑luvun ajan, mutta käytännön malleja aiheesta on ollut niukasti saatavilla. Diakin tuore julkaisu kokoaa yhteen konkreettisia menetelmiä, jotka tukevat yhteisöllisyyttä ja vahvistavat ihmisten osallisuutta seurakuntien arjessa.
Kevään toinen yhteishaku päättyi – Diakin Porin-kampuksen terveysalan koulutukset vetivät hakijoita25.3.2026 12:27:27 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 24.3.2026. Diakissa oli tarjolla 570 aloituspaikkaa, joista 70 Porissa järjestettäviin sairaanhoitaja (AMK) ja terveydenhoitaja (AMK) -koulutuksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

