Taikahuilun superparina Tuuli Takala ja Tuomas Katajala – Tampereen Oopperan klassikkoteos tuo Las Vegas -ilottelua pandemiasta palautuvalle yleisölle ja kulttuurialalle

Moni oopperanystävä muistaa, kuinka Tuomas Parkkisen ohjaamaa Taikahuilua esitettiin Tampere-talossa keväällä 2011 loppuunmyydyille katsomoille. Taikahuilu onkin yksi Tampereen Oopperan kaikkien aikojen menestyneimmistä tuotannoista.
W.A. Mozartin suosikkiteos palaa Parkkisen johdolla Ison salin näyttämölle uudella roolituksella ja päivitettynä versiona, jossa Taikahuilun tarunomaiset tapahtumat on sijoitettu 1930-luvun värikkääseen ja villiin Las Vegasiin. Oopperan esityskieli on suomi.
”Ohjaajana minulle on ollut äärimmäisen mehukas kokemus palata 11 vuoden takaiseen työhön ja tarkastella sitä tuorein silmin. Maailma on vuosikymmenessä muuttunut melko lailla, mutta Mozartin ajaton musiikki ei vanhene. Taikahuilu on puhdasta satuoopperaa ja eskapismia parhaimmillaan, ja pandemia-ajan kurittamalle kuulijakunnalle onkin luvassa kunnon show Ameriikan malliin”, Parkkinen lupaa.
”Taikahuilun työryhmä on jo pitkään tehnyt loistotyötä oopperan toteuttamiseksi. Toivomme, että koululaisten hiihtolomaviikoille ajoittuvat näytökset houkuttelevat koko perheen värikkään oopperaseikkailun pariin. Tuskin maltamme odottaa, että pääsemme esittämään upean tuotannon yleisöillemme”, toteaa Tampereen Oopperan vastaava tuottaja ja ohjelmapäällikkö Suvi Leinonen.
”Viime kuukaudet ovat olleet yhtä jännitysnäytelmää sen suhteen, päästäänkö odotettu ooppera esittämään aikataulussa. Tällä hetkellä näyttää siltä, että ooppera on mahdollista toteuttaa maaliskuussa, mikä on tietenkin esiintyjille, katsojille ja koko tuotannolle erittäin iloinen asia”, Tampere-talon liiketoimintajohtaja Mika Nevalainen kertoo.
Maailmantähtiä, näyttelijälegendoja ja nuoria kykyjä
Taikahuilun päärooleissa laulavat maailman suurimpia oopperalavoja valloittaneet sopraano Tuuli Takala (Pamina) ja tenori Tuomas Katajala (Tamino). Tämän yhden oopperahistorian tunnetuimman nuorenparin koomisena opera buffa -vastavoimana laulavat baritoni Arttu Kataja linnustaja Papagenon roolissa ja sopraano Päivi Pylvänäinen edellisen mielitietyn, Papagenan roolissa.
Myös oopperan muissa rooleissa kuullaan kansainvälistä menestystä niittäneitä suomalaislaulajia. Tampereen Oopperassa viime vuosina hurmannut sopraano Suvi Väyrynen heläyttää ilmoille Yön kuningattaren aarian tutut sävelet, ja basso Nicholas Söderlund tulkitsee Sarastron vaikuttavan roolin.
Mukana ovat myös baritonit Ville Rusanen (Kaitsijapappi) ja Jaakko Kortekangas (Monostatos), tenori Johan Krogius (1. haarniskoitu), basso Tuukka Haapaniemi (2. haarniskoitu) sekä kolmen naisen rooleissa sopraano Silja Aalto ja mezzosopraanot Irina Nuutinen ja Maiju Vaahtoluoto.
Vuoden 2011 Taikahuilu-tuotannosta tähän päivitettyyn tuotantoon palaavat puherooleissa yleisön rakastamat ”kaksi pappia” eli näyttelijälegendat Esko Roine ja Heikki Kinnunen. Seuraavan polven nousevia nuoria kykyjä edustavat kolmen pojan lapsirooleissa vuorottelevat Markus Cook, Iiris Erkkilä, Kerttu Kuoppala, Kanerva Kuula, Daniel Kärkkäinen, Vuokko Leinonen, Reima Niemelä, Rosanna Oksala ja Hertta Pitkänen. Lavalla kuullaan samanaikaisesti kuutta nuorta eli kahta laulajaa kussakin stemmassa.
Oopperan musiikillisesta johdosta vastaa kapellimestari Risto Joost, jolle Taikahuilu on ensimmäinen teos Tampereen Oopperassa. Oopperaorkesterina toimii Tampere Filharmonia. Tampereen Oopperan kuoron valmennuksesta vastaa tuttuun tapaan Heikki Liimola ja nuorten laulajien harjoittamisesta Jouni Rissanen.
Vuoden 2011 tuotannosta tuttu Ville Syrjä palaa teoksen valosuunnittelijaksi. Tinde Lappalainen uusii teoksen lavastuksen Kati Lukan suunnitelmien pohjalta. Pukusuunnittelu on Tarja Simosen käsialaa, ja sen kokoaa uudelleen Elina Vättö.
Esitys kestää n. 3 tuntia ja sisältää yhden väliajan. Oopperaa suositellaan yli 5-vuotiaille. Liput ovat myynnissä Tampere-talon lipunmyynnissä ja Lippu.fi-palvelussa.
Esitykset
Ke 2.3.2022 klo 18.30, ensi-ilta
Pe 4.3.2022 klo 18.30
La 5.3.2022 klo 15
Ke 9.3.2022 klo 18.30
Pe 11.3.2022 klo 18.30
La 12.3.2022 klo 15
Liput
Perusliput 105/90/69 €
Eläkeläiset 97/85/64 €
Opiskelijat 84/72/55 €
Lapset (13 v. asti) 68/58/45 €
Lisätiedot
Suvi Leinonen
Tampereen Oopperan vastaava tuottaja, Tampere-talon ohjelmapäällikkö
Tampere-talo Oy
Puh. 03 243 4031
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
Median haastattelupyynnöt ja liput
Elsa Vähänen
Viestinnän asiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. 03 243 4016
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampereen Ooppera on perustettu vuonna 1946. Esitystoiminta käynnistyi Leevi Madetojan Pohjalaisia-oopperalla 1947. Ooppera toimii vierailijavoimin, orkesterina on Tampere Filharmonia ja kuorona Tampereen Oopperan kuoro. Vuosittainen, noin 10 000 katsojan yleisön keräävä mittava produktio esitetään keväisin Tampere-talossa. Taikahuilu vuonna 2022 on Tampereen Oopperan 128. ensi-ilta. Tampereen Ooppera on Suomen Kansallisoopperan ja Savonlinnan Oopperajuhlien ohella maamme pitkäaikaisimpia oopperatraditioita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampereen Kirjafestareista kolmen festarin tapahtuma – Kirjafestareiden, Antikvaaristen Kirjafestareiden ja Levyfestareiden viikonlopun tähtivieraana Sanna Marin17.9.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Kirjafestareiden 2025 ohjelma julkistettiin keskiviikkona 17.9. Tampere-talossa. Tänä vuonna samalla lipulla on mahdollisuus kokea kolme tapahtumaa, Kirjafestarit, Antikvaariset Kirjafestarit ja Levyfestarit. Yksi viikonlopun odotetuimmista vieraista on Suomen entinen pääministeri Sanna Marin, jonka muistelmakirja Toivo on tekoja ilmestyy 4.11. Kuluneen kirjavuoden kiinnostavimmista kaunokirjallisuuden nimistä mukana ovat muun muassa kirjailijat Anna-Leena Härkönen ja Katja Kallio, Juha Itkonen, Marjo Niemi, Emmi Itäranta ja Juha Hurme. Tieto- ja elämäkertakirjallisuutta edustavia vieraita Tampereella ovat esimerkiksi Moomin Characters -yhtiön hallituksen puheenjohtaja Sophia Jansson, pitkän poliittisen uran tehnyt Satu Hassi, emerituspiispa Wille Riekkinen ja toimittaja Maarit Tastula.
Arttu Wiskari, JVG, Nelli Matula ja Portion Boys esiintyvät Iskelmä Gaalassa9.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Iskelmä Gaala kokoaa kotimaisen musiikin tähdet Tampereen Nokia Arenalle perjantaina 20. helmikuuta 2026. Ensimmäiset artistit on nyt julkaistu. Lavalle nousevat Arttu Wiskari, Nelli Matula, Robin Packalen, JVG, Portion Boys sekä Komiat-yhtyeestä tuttu Aleksi Yli-Sissala. Lisää esiintyjiä julkaistaan syksyn aikana. Tapahtuman liput tulevat myyntiin perjantaina 12. syyskuuta.
MEDIAKUTSU: Tampereen Kirjafestarit – ohjelman julkistus8.9.2025 09:03:00 EEST | Kutsu
Tampereen Kirjafestareiden ohjelmapäällikkö Milla Palovaara esittelee vuoden 2025 festivaaliohjelman 17. syyskuuta Tampere-talossa.
Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.
Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme