Taimela: Työmarkkinatuen jatko vastaa yrittäjien tarpeisiin
28.1.2021 13:58:39 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Hallituksen koronatukitoimet ovat olleet laajamittaisia ja niillä on pystytty helpottamaan hankalia tilanteita. Yrittäjien koronasta johtuva ahdinko on tiedossa ja työmarkkinatuki on osoittanut tarpeensa. Viime vuoden aikana mahdollisuutta työmarkkinatukeen hyödynsi 44 000 yrittäjää.
- Koronakriisi on hiljentänyt monen yrittäjän toiminnan ja vaikeuttanut toimeentuloa. Korona ja siihen liittyvät rajoittamistoimet voivat vaikeuttaa yritystoimintaa hyvin erilaisin tavoin. Onkin hyvä, ettei yrittäjien mahdollisuutta saada työmarkkinatukea ole lähdetty rajoittamaan, vaan se on lähtökohtaisesti kaikkien yrittäjien käytettävissä.
- Koronatukien kohdalla on tärkeää huolehtia siitä, että tieto tukimuodoista saadaan asianosaisille perille mahdollisimman hyvissä ajoin. Koronatilanteen etenemistä on erittäin vaikea ennustaa kuukausiksi eteenpäin, joten koronatukien melko tiukastikin määritelty määräaikaisuus on sinänsä perusteltua.
- Pidän hyvänä, että hallitus on seurannut koronatilannetta tarkasti ja linjannut yrittäjien tukiajan pidentämisestä hyvissä ajoin. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on aiemmassa kannanotossa painottanut kattavan ja selkeän viestinnän ja neuvonnan tähdellisyyttä tilanteessa, jossa tukien voimassaoloajat muuttuvat. Tästä tuleekin nyt huolehtia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katja TaimelaKansanedustaja
Puh:050 512 2629Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Katja Taimela on neljännen kauden (2007-) kansanedustaja Varsinais-Suomen vaalipiiristä, Salosta. Tällä hetkellä Taimela toimii eduskunnan työlämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtajana, ympäristövaliokunnan jäsenenä sekä maa- ja metsätalousvaliokunnan varajäsenenä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus puhuu nollatoleranssista, teot lisäävät raskaussyrjintää21.2.2026 10:48:33 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen arvostelee voimakkaasti Orpon hallitus esitystä määräaikaisten työsopimusten helpottamisesta. Rantasen mukaan hallituksen oma vaikutusarvio paljastaa esityksen vakavimman ongelman: se lisää raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä työelämässä.
SDP:n Niina Malm: Hallitus ajaa kaksilla rattailla Itä-Suomen suhteen21.2.2026 09:06:30 EET | Tiedote
Hallituksen on selvennettävä ristiriitaisia kantojaan Itä-Suomen erityistalousalueiden suhteen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi
Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Sähkön kohtuullinen siirtohinta varmistettava Fingridin osinkojen jaon sijaan19.2.2026 15:28:06 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisen sähkönsiirron tarjoaminen kuluttajille ja teollisuudelle tulisi olla jakeluverkkoyhtiöiden keskeisiä prioriteettä, mutta sen sijaan Suomen valtion enemmistöomistama Fingrid on viime vuosina kunnostautunut osinkojen jaossa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
