SDP EDUSKUNTA

Taimela: Työmarkkinatuen jatko vastaa yrittäjien tarpeisiin

28.1.2021 13:58:39 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
SDP:n kansanedustaja Katja Taimela kiittää hallituksen päätöstä jatkaa yrittäjien mahdollisuutta saada työmarkkinatukea kesäkuun loppuun asti.
Kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Katja Taimelan mielestä on erinomaista, että yrittäjien oikeutta työmarkkinatukeen jatketaan kesäkuun loppuun, yli monille vaikean korona-ajan. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Katja Taimelan mielestä on erinomaista, että yrittäjien oikeutta työmarkkinatukeen jatketaan kesäkuun loppuun, yli monille vaikean korona-ajan. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)

- Hallituksen koronatukitoimet ovat olleet laajamittaisia ja niillä on pystytty helpottamaan hankalia tilanteita. Yrittäjien koronasta johtuva ahdinko on tiedossa ja työmarkkinatuki on osoittanut tarpeensa. Viime vuoden aikana mahdollisuutta työmarkkinatukeen hyödynsi 44 000 yrittäjää.

- Koronakriisi on hiljentänyt monen yrittäjän toiminnan ja vaikeuttanut toimeentuloa. Korona ja siihen liittyvät rajoittamistoimet voivat vaikeuttaa yritystoimintaa hyvin erilaisin tavoin. Onkin hyvä, ettei yrittäjien mahdollisuutta saada työmarkkinatukea ole lähdetty rajoittamaan, vaan se on lähtökohtaisesti kaikkien yrittäjien käytettävissä.

- Koronatukien kohdalla on tärkeää huolehtia siitä, että tieto tukimuodoista saadaan asianosaisille perille mahdollisimman hyvissä ajoin. Koronatilanteen etenemistä on erittäin vaikea ennustaa kuukausiksi eteenpäin, joten koronatukien melko tiukastikin määritelty määräaikaisuus on sinänsä perusteltua.

- Pidän hyvänä, että hallitus on seurannut koronatilannetta tarkasti ja linjannut yrittäjien tukiajan pidentämisestä hyvissä ajoin. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on aiemmassa kannanotossa painottanut kattavan ja selkeän viestinnän ja neuvonnan tähdellisyyttä tilanteessa, jossa tukien voimassaoloajat muuttuvat. Tästä tuleekin nyt huolehtia.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Katja Taimelan mielestä on erinomaista, että yrittäjien oikeutta työmarkkinatukeen jatketaan kesäkuun loppuun, yli monille vaikean korona-ajan. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Kansanedustaja ja eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Katja Taimelan mielestä on erinomaista, että yrittäjien oikeutta työmarkkinatukeen jatketaan kesäkuun loppuun, yli monille vaikean korona-ajan. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Katja Taimela on neljännen kauden (2007-) kansanedustaja Varsinais-Suomen vaalipiiristä, Salosta. Tällä hetkellä Taimela toimii eduskunnan työlämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtajana, ympäristövaliokunnan jäsenenä sekä maa- ja metsätalousvaliokunnan varajäsenenä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.

SDP:n Haatainen: PISA-tulokset ovat vakava viesti – jokaisen lapsen oikeus oppia on turvattava8.9.2026 11:42:29 EEST | Tiedote

Tuoreet PISA 2025 -tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa, mutta osaamisen pitkään jatkunut lasku on vakava huolenaihe. – Lukutaidon tulos on Suomessa nyt PISA-historian matalin. Heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmas. Tämän vuosituhannen alussa Suomi oli lukutaidon huippumaa. Nyt täytyy vakavasti pysähtyä sen äärelle, mikä on lukutaidon heikkenemisen taustalla. Lukutaito on kaiken lähtökohta, SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen korostaa.

Työttömyys ei saa pakottaa luopumaan opinnoista – SDP:n Laine-Nousimaa kysyy tutkinnon suorittamisesta työttömyysetuudella8.9.2026 11:13:34 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen työttömien mahdollisuuksista suorittaa tutkintoon johtavia opintoja työttömyysetuudella. Laine-Nousimaan mukaan työttömyysturvan pitää kannustaa ihmisiä sekä työn vastaanottamiseen että osaamisen kehittämiseen. Nykytilanteessa on kuitenkin vaarana, että ihminen joutuu työttömäksi jäädessään luopumaan opinnoistaan, vaikka tutkinnon voisi suorittaa loppuun työn ohessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye