Talouskasvusta jää puolet saavuttamatta Suomen ikääntymisen vuoksi
17.1.2020 00:01:00 EET | Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy | Tiedote

Ikääntymiskehitys iskee talouteen aiemmin ajateltua pahemmin, sillä kuluvan vuoden kasvuun sen vaikutus on isompi kuin hallituksen kaikki toimet, mahdolliset lakkoaallot tai Trumpin twiitit.
”Suomen harmaantuminen ei tule yllätyksenä, mutta muutoksen nopeus ja sen vaikutukset etenkin talouteen yllättävät vielä kaikki”, Hypon pääekonomisti Juhana Brotherus ennustaa.''
Isku talouteen tulee kahta kautta. Ensinnäkin työikäinen väestö supistuu nopeasti, sillä eläkkeelle siirtyy vuosittain 10 000 henkeä enemmän kuin nuoria tulee työmarkkinoille. Esimerkiksi hallituksen tavoitteissa olevan 60 000 uuden työpaikan tavoite vaatii todellisuudessa 100 000 työllisen lisäystä neljän vuoden vaalikauden aikana, kun harmaantuminen otetaan huomioon. Alenevan syntyvyyden vuoksi tilanne jatkuu vuosikymmeniä.
Toisekseen vanheneva väestö leikkaa uusien tutkimusten mukaan talouden tuottavuuskehitystä.
”Syyt ovat ymmärrettäviä, sillä yli 40-vuotiaat muuttavat harvemmin työn perässä tai vaihtavat työpaikkaa. Lisäksi uudet innovaatiot ja ideat syntyvät yleensä nuorena. Lisäksi ikäihmisten kulutus kohdistuu vaikeasti tehostettaviin toimialoihin, kuten hoivaan ja kulttuuriin”, Brotherus huomauttaa.
”Pitenevä elinikä on suuri saavutus hyvinvoinnille, mutta ilmiön lievevaikutukset tulevat ilmi vasta nyt. Eikä vielä edes puhuta kehityksen vaikutuksista julkiselle sektorille tai eläkejärjestelmälle”, Brotherus pohtii.
Hypo ennustaa tälle vuodelle 1,0 prosentin kasvua ja edelleen hieman hiipuvaa 0,8 prosentin kasvua vuodelle 2021. Suhdanne näyttää vakaalta, mutta työllisyys ei enää parane. Taantuma pysyy loitolla kuluttajien ja kotimaisen kysynnän ansiosta ilman ikäviä yllätyksiä, mutta nousukausi on ohi.
Suomen väestökehityksen vuoksi tilanne on pitkään kovin herkällä ja pienikin töyssy työntää talouden helposti pakkaselle.
”Taantumista tulee tavallisempia, mutta toisaalta vaikutukset näkyvät aiempaa harvemmin työttömyytenä tai tulojen supistumisena. Taantuman määritelmä täytyykin miettiä uudelleen”, Juhana Brotherus ehdottaa.
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotheruspääekonomisti
Olen Hypon pääekonomisti ja tutkimusjohtaja, seurantavastuulla asuntomarkkinat ja talouskehitys
Juha Lappalainenviestintäasiantuntija
Puh:+358400961087juha.lappalainen@jenka.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki OyYrjönkatu 9 A
00101 HELSINKI
09 228 361http://www.hypo.fi/
Suomen Hypoteekkiyhdistys on Suomen vanhin valtakunnallinen ja yksityinen luottolaitos, perustettu 1860. Hypo-konserni on kaikista pankki- ja vakuutusyhtiöistä riippumaton, jäsentensä omistama keskinäinen yhtiö, joka toiminnassaan on erikoistunut pelkästään asuntorahoitukseen. Konserniin kuuluu myös vuonna 2002 perustettu talletuspankki, Suomen AsuntoHypoPankki Oy.
Osavuosikatsauksen 1.1.–30.9.2019 mukaan Hypo-konsernin tase oli 3,2 miljardia euroa, ydinvakavaraisuus 12,6 %, luottokanta 2,7 miljardia euroa, talletukset 1,6 miljardia euroa, järjestämättömät luotot 0,10 % ja liikevoitto 6,4 miljoonaa euroa. Asiakkaita konsernilla on noin 28 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Talous kasvaa tänä vuonna eniten viiteen vuoteen1.7.2026 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon talouskatsaus kesällä 2026 - Suomen talous kasvaa tänä vuonna nopeimmin viiteen vuoteen. Hypon ennusteessa kasvu yltää tänä vuonna 1,5 %:iin ja ensi vuonna 1,7 %:iin, vaikka sodat ja konfliktit sekä maailman kauppasuhteet ja korkoepävarmuus jarruttavat elpymistä. Kansalaisten luottamuskin palautuu viiveellä ja on nyt korkeimmillaan sitten vuoden 2022.
Korjaus, ennakko: Hypon talouskatsaus - keskiviikkona - 1. heinäkuuta26.6.2026 12:59:40 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa talouskatsauksen keskiviikkona 1. heinäkuuta varhain keskiyöllä klo 0:01. Aiemmin lähetetyssä tiedotteessa kirjoitettiin virheellisesti torstai. Päivämäärä 1.7.2026 oli kuitenkin oikein.
Ennakkotiedote: Hypon talouskatsaus torstaina 1. heinäkuuta26.6.2026 09:08:03 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa talouskatsauksen torstaina 1. heinäkuuta varhain keskiyöllä klo 0:01.
Kasvukiri katkesi, vaikka nousun perusta vahvistuu kasvukaupungeissa29.5.2026 00:05:00 EEST | Tiedote
Hypon asuntomarkkinakatsaus toukokuussa - Alkuvuoden kasvukiri asuntokaupassa katkesi Persianlahden kriisin aiheuttamaan kohonneeseen korkoepävarmuuteen. Ulkoiset iskut lykkäävät käännettä, vaikka väestönkasvu, tulokehitys ja rakentamisen romahdus tukevat hintakehitystä kasvukaupungeissa.
Ennakkotiedote: Hypo julkistaa asuntomarkkinakatsauksen perjantaina 29.5. klo 0:0125.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Hypo julkistaa ajankohtaisen asuntomarkkinakatsauksen perjantaina 29. toukokuuta heti puolenyön jälkeen kello 0:01.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme