Talousvaliokunnan puheenjohtaja Grahn-Laasonen: Etäyhtiökokoukset mahdollistava laki etenee

Eduskunnan talousvaliokunta on tänään hyväksynyt mietintönsä hallituksen esityksiin etä- ja hybridikokouksien mahdollisuuksien laajentamisesta osakeyhtiöissä, asunto-osakeyhtiöissä, osuuskunnissa ja yhdistyksissä, sekä säästöpankeissa ja hypoteekkiyhdistyksissä. Talousvaliokunnan puheenjohtaja Sanni Grahn-Laasonen (kok.) näkee etäkokoustamisen mahdollisuuksien laajentamisen parantavan omistajien ja jäsenten mahdollisuuksia osallistua yhteisöjen hallintoon.
“Etäkokoustamisen mahdollisuuksia on koronaviruspandemian aikana laajennettu väliaikaisella lainsäädännöllä. Etäkokouksista saadut kokemukset ovat olleet pääosin myönteisiä, eikä merkittäviä ongelmia osakkeenomistajien ja jäsenten kokousosallistumisen suhteen ole ilmennyt. Nämä kokemukset ovat olleet rohkaisevia,” Grahn-Laasonen sanoo.
Nyt käsittelyssä olevassa lakiesityksessä on luotu säännöt etäkokouksien ja hybridikokouksien pitämiselle. Täyden etäkokouksen pitämisen edellytyksenä olisi määräys yhtiöjärjestyksessä tai säännöissä. Hybridikokouksia, joissa täydet osallistumisoikeudet annetaan sekä kokouspaikalla, että etäyhteyden välityksellä osallistuville, voidaan järjestää tavallisella enemmistöpäätöksellä ja hallitus voisi päättää hybridikokouksen pitämisestä, jos yhtiöjärjestys tai säännöt eivät tätä rajoita.
“Uudistus edistää kansankapitalismia helpottamalla omistajien mahdollisuuksia osallistua yhtiöiden hallintoon paikasta riippumatta. Teknologia ja kokouskäytännöt ovat viime vuosien aikana ottaneet harppauksia eteenpäin. Etäkokousten yleistyminen voi myös tuoda isoa helpotusta ihmisten arkeen ja lisätä osallistumista esimerkiksi yhdistysten ja taloyhtiöiden toimintaan ja päätöksentekoon”, Grahn-Laasonen sanoo.
Grahn-Laasonen näkee uudistuksen askeleena oikeaan suuntaan, mutta korostaa talousvaliokunnan mietinnössään nostamaa huomiota vastaisista kehitystarpeista.
“Lakiuudistuksessa yhtiöillä tulee olemaan laaja päätäntävalta etäosallistumisen käyttöönotosta ja sisällöstä. Teknologian kehittyessä pitäisi kuitenkin pyrkiä sääntelyyn, jossa osakkeenomistaja saa lähtökohtaisesti aina itse päättää keinoista joilla hallintoon osallistuu,” Grahn-Laasonen sanoo.
Talousvaliokunnan mietinnöt löytyvät eduskunnan verkkosivuilta:
TaVM 12/2022 (osakeyhtiöt, asunto-osakeyhtiöt, osuuskunnat ja yhdistykset)
TaVM 13/2022 (säästöpankit ja hypoteekkiyhdistykset)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni Grahn-LaasonenKansanedustaja
Talousvaliokunnan puheenjohtaja (Hämeen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Autto: Herättävätkö Marinin kauden velkaantumisen murskaluvut Keskustan nykyjohdon?19.11.2025 15:08:46 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Heikki Autto ihmettelee Keskustan halua toimia yhä edelleen kiinteästi osana Marinin hallituksen aikaista vihervasemmistokoalitiota. Autto muistuttaa Keskustan olleen mahdollistaja viime kauden velkaantumista paisuttaneelle vasemmistolaiselle politiikalle. Nyt puolue on yhdessä rintamassa SDP:n, vihreiden ja vasemmiston kanssa vastustamassa taloutta tasapainottavia toimia.
Kokoomuksen Partanen: SDP:n näytöt talouspolitiikassa ovat kammottavia19.11.2025 12:47:54 EET | Tiedote
Valtiontalouden tarkastusvirasto VTV:n tuore raportti paljastaa, että SDP:n johdolla tehtiin viime kaudella pysyviä, yli 20 miljardin euron menolisäyksiä, jotka eivät liittyneet koronaan ja rasittavat julkista taloutta merkittävästi edelleen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan demarivetoinen politiikka murensi Suomen talouden perustaa tavalla, jonka seuraukset tuntuvat vielä vuosia suomalaisten arjessa.
Kokoomuksen Wallinheimo: Kaikkosen alkoholitiedote paljastaa Keskustan yritysajattelun17.11.2025 17:31:07 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo ihmettelee Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen tiedotetta alkoholin kotiinkuljetuksesta. Wallinheimon mukaan Kaikkosen esitys merkitsisi käytännössä sitä, että alkoholin etämyynti pysyisi edelleen vain ulkomaisten yritysten etuoikeutena.
Kokoomuksen Limnell ja Fagerström: Startup-yrityksissä on Suomen talouskasvun ja innovaatioiden tulevaisuus17.11.2025 14:09:53 EET | Tiedote
Kansanedustajat Jarno Limnell ja Noora Fagerström korostavat, että suomalaiset startup-yritykset ovat ratkaisevassa roolissa Suomen tulevaisuuden kasvun, innovaatiokyvyn ja kansainvälisen kilpailukyvyn kannalta.
Kokoomuksen Kopra: Hyvä, että soten rikkojat haluavat tulla sitä myös korjaamaan16.11.2025 19:35:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan on myönteistä, että soten täysin keskeneräiseksi jättänyt oppositio haluaa osallistua soten korjaamiseen. Kopra kuitenkin muistuttaa, että rakenneongelmia ei ratkaista kaatamalla lisää rahaa kaikille alueille. Oppositiolla konkreettiset keinot ovat hukassa ja siksi Kopra kannustaa myös oppositiota odottamaan alivaltiosihteeri Marina Erholan loppuraporttia, kuten pääministerikin on todennut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme